Reklama

Jak przywrócić skórze kolagen?

Nazywany białkiem młodości zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz utrzymuje stawy w dobrej kondycji. Jednak z czasem może go zabraknąć.

Już od około 26. roku życia nasz organizm produkuje go coraz mniej i wolniej. A to oznacza, że skóra przestaje być jędrna, pojawiają się zmarszczki, włosy tracą swój kolor i robią się łamliwe.

Cellulit to także skutek utraty jędrności skóry. Ale to jeszcze nic - stawy są mniej elastyczne, pogarsza się stan kości i pojawiają się problemy z kręgosłupem. To dlatego, że kolagen jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej, a włókna kolagenowe są głównym budulcem skóry, ścięgien, kości, stawów czy rogówki oka.

Zatem pełni on funkcję "kleju", który scala nasze ciało w jedną całość i dba o wygląd naszej skóry.

Reklama

Co więc robić, by zapobiegać utracie kolagenu?

Przepis na młodość

Unikaj w pożywieniu cukrów, tłuszczu zwierzęcego i przetworzonej żywności 

Cukry, zwłaszcza proste, przyczyniają się do utraty jędrności skóry, ponieważ uszkadzają znajdujące się w niej białkowe włókna.

Jedz produkty bogate w witaminę C

Aby powstało nowe włókno kolagenu, musi być obecny kwas askorbinowy pochodzenia roślinnego. Człowiek nie wytwarza tej witaminy. Dlatego warto dostarczać ją codziennie z pożywieniem (papryka, cytrusy, pomidory, brokuły) lub uzupełniać suplementami diety.

Pij zieloną i białą herbatę, bo zawarte w nich przeciwutleniacze opóźniają proces starzenia się. Szczególnie biała herbata sprzyja budowie nowych komórek i wzmacnia skórę. Oprócz napojów, wybieraj kosmetyki na bazie tych herbat lub stosuj je w postaci maseczek (patrz strona obok).

Wysypiaj się i uprawiaj sporty, ale nie wyczynowe, bo te niszczą włókna kolagenowe.

Sięgnij po nutrikosmetyki, czyli suplementy diety, które zażywane doustnie odżywiają, regenerują i chronią skórę, włosy i paznokcie od wewnątrz. Polecany jest kolagen pozyskiwany z ryb.

IK

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy