Reklama
Dojrzałe piękno

Jak zachować młodość na dłużej?

To, jak szybko pojawią się zmarszczki, zapisane jest w genach. Ale prawdą jest też, że same możemy opóźnić ich powstawanie albo... przyspieszyć.

Głównym winowajcą są promienie UVA i UVB. Kosmetolodzy uważają, że gdybyśmy nie były na nie narażone, pierwsze zmarszczki pojawiłyby się dopiero po sześćdziesiątce, bo są one wynikiem spadku hormonów.

Harmonogram zmian

Ale zaczyna się wszystko już po 25. roku życia. Osłabiają się wtedy włókna elastynowe i kolagenowe. W wieku 30 lat mamy już nadmiar skóry powiek górnych (zaczynają opadać), a w bocznych kącikach oka pojawiają się "kurze łapki". U czterdziestolatek są już wyraźnie zaznaczone fałdy nosowo- wargowe (bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust), poprzeczne zmarszczki czoła i zmarszczki tzw. marsowe (pionowe między brwiami).

Reklama

Po pięćdziesiątce opada końcówka nosa, mniej wyraźnie jest zaznaczona linia żuchwy, tworzą się zmarszczki na szyi i opadają boczne części policzków. Sześćdziesięciolatki mają bardzo cienką i wiotką skórę, a zanik tkanki podskórnej przyczynia się do wyraźnych zmarszczek.

Czy to wszystko oznacza, że nie ma ratunku i musimy się z nimi pogodzić? Owszem, bo są one skutkiem wieku, ale można tak pielęgnować skórę, aby opóźnić ich pojawienie się i umiejętnie je tuszować.

Kremy przeciwstarzeniowe


Trzeba jednak spojrzeć prawdzie w oczy - żadne kremy nie zlikwidują zmarszczek, ale skóra dobrze nawilżona i odżywiona jest jędrniejsza, a przez to zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Najważniejszym kosmetykiem do porannej pielęgnacji jest krem z filtrami UVB i UVA (co najmniej 15).

Preparat powinien dobrze nawilżać. Najlepiej, aby miał witaminy A, C i E oraz substancje antyutleniające, które wyłapują wolne rodniki. Przed snem sięgnij po silniejszy preparat regenerujący, np. wzbogacony hormonami roślinnymi, tzw. fitohormonami. Koją one podrażnienia i zapobiegają uszkodzeniom skóry. Poprawiają jej sprężystość oraz zmniejszają przebarwienia.

Cerę dojrzałą świetnie regenerują także algi morskie, aloes, skrzyp, wiesiołek czy miłorząb. Właściwości odmładzające ma również złoto. Warte uwagi są lipoaktywatory. Pobudzają one tworzenie tłuszczu, który przyczynia się do pęcznienia komórek tłuszczowych, przez co zwiększa się objętość skóry w głębszych bruzdach i skóra ulega wygładzeniu.

Pamiętaj o szyi


Skóra szyi starzeje się szybciej niż twarzy. Możesz ją wspomóc okładem z oliwy lub oleju roślinnego tłoczonego na zimno (najlepiej olej kokosowy lub z wiesiołka). Oliwę podgrzej do temperatury ciała, nasącz gazę, okład połóż na szyję, okręć folią i zostaw na noc. Zabieg wykonuj raz w miesiącu.

Nie tylko kosmetyki


Aby cera prezentowała się promiennie, nie wystarczą same kosmetyki. Na jej wygląd wpływa też dieta, gwałtowne odchudzanie i przybieranie na wadze, stres, brak snu i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Pij więc dużo wody, ogranicz kawę i alkohol, zrezygnuj z papierosów. Pamiętaj o dostarczaniu wit. A i E.

Oko na oko
Preparaty pod oczy zacznij nakładać już w 20. roku życia - wystarczą kremy odżywcze. Gdy masz 30 lat, wybierz krem z ceramidami, kolagenem lub liposomami. Gdy skończyłaś 40., sięgnij po preparat z koenzymem Q10. Po 50. zainteresuj się kremami z fitohormonami. Krem wklepuj palcami serdecznymi, bo mają najbardziej zaokrąglone opuszki i najdelikatniejszą skórę.

Zastrzykiem w linie
Na pewien czas zmarszczki można usunąć laserem albo zastrzykami z toksyny botulinowej lub preparatami kwasu hialuronowego. Botoks sprawdza się przy usuwaniu "kurzych łapek" i zmarszczek na czole. Kwas lepiej poradzi sobie z bruzdami nosowo-wargowymi i "zmarszczkami palacza" (pionowymi nad górną wargą). Botoks wystarczy na ok. pół roku, kwas na rok. Po 30. oddaj dłonie w ręce specjalistki. Dobry manicure jest obowiązkowy!

Srebro we włosach
Siwe włosy są grubsze i mniej podatne na uszkodzenia niż ciemne. Są też sztywniejsze, a przez to trudne do układania. Aby miały ładny połysk, myj je szamponami do włosów farbowanych lub specjalnymi (niebieskimi) do siwizny. Preparaty nadają im popielaty kolor i likwidują żółty odcień. Jeśli chcesz je ufarbować w domu, unikaj odcieni rudych - będą zbyt intensywne lub różowe. Najlepiej wychodzą blondy i brązy. Jednak gdy siwych jest więcej niż ciemnych lub gdy pojawiają się w skupiskach, ufarbuj je u fryzjera.

Zapach do wieku
Dojrzałość wymaga również odpowiedniego zapachu. Perfumy skomponowane z woni jednego kwiatu lub owocowe są odpowiednie dla nastolatek i bardzo młodych kobiet. Po trzydziestce najlepsze są kompozycje wielokwiatowe i aldehydowe. Dla nieco starszych pań stworzono kompozycje szyprowe. Najbardziej "poważne" i nobliwe są perfumy, w których składzie znajduje się mech dębowy i cedr. Niezależnie od wieku zalecany jest... umiar.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy