Reklama

Blizny i rozstępy - precz!

Zranienie, oparzenie, uporczywy trądzik, zabieg chirurgiczny, a nawet przytycie mogą pozostawić na skórze szpecące blizny.

W miarę upływu czasu stają się mniej zauważalne, ale nie znikną! Największym problemem jest narastanie w miejscu blizny nieprawidłowej tkanki, tworzącej brzydkie zgrubienia. Proces ten może się zacząć nawet kilka tygodni po zagojeniu się rany. Aby do niego nie dopuścić, warto jak najwcześniej zacząć działać.

Gdy przeszłaś zabieg


Preparaty przyspieszające prawidłowe gojenie się pooperacyjnej blizny zawierają wyciąg z cebuli, heparynę, alantoinę, silikon lub ekstrakt masy perłowej. Działają zmiękczająco, poprawiając zdolność gojenia się, obkurczania i wygładzania zbliznowaciałej tkanki. Jeden z tych leków stosuj dwa razy dziennie, przez kilka minut masując i delikatnie uciskając bliznę. Jeśli zaczniesz aplikować preparat na świeżą bliznę, rezultat będzie widoczny szybciej, w przypadku starej - poczekasz nawet kilka miesięcy, ale wytrwałość opłaci się!

Reklama

Wcieraj olejki


To opcja dla osób preferujących metody naturalne, możesz też stosować olejki naprzemiennie z lekami (np. w środku dnia). Olejki roślinne dostarczają ważnych dla gojenia się tkanek kwasów omega-3, witamin i mikroelementów. Co ważne, również natłuszczają. Dermatolodzy zalecają olejek z drzewa herbacianego, który powoduje blednięcie i wyrównywanie się blizn (np. potrądzikowych). W leczeniu rozstępów i świeżych blizn po zranieniu wypróbuj olejek z przyspieszającym gojenie Pur- Cellinem OiTM (Bio-Oil).

Na małą bliznę - kropla soku


Rozjaśniająco i ściągająco działają soki ze świeżych liści mięty, cytryny lub ogórka. Nacieraj nimi bliznę za pomocą patyczka kosmetycznego. Sok z ogórka spłucz po kwadransie, bo silnie wybiela i może za bardzo rozjaśnić skórę. Soki z cytryny czy mięty możesz pozostawić na dłużej. Ta metoda sprawdza się też w przypadku blizn po trądziku.

Złuszczanie kwasami


Zabieg złuszczenia naskórka pobudza skórę do odbudowy, spłyca blizny i sprawia, że stają się mniej widoczne. Wypróbuj kremy zawierające kwas glikolowy, do stosowania w domu. Efekty będą jednak spektakularne tylko w przypadku płytkich blizn. Gdy są większe, idź do kosmetyczki lub dermatologa i skorzystaj z zabiegu złuszczania kwasem migdałowym, kwasami owocowymi AHA czy pirogronowym. Ważne, by dobrać preparat indywidualnie do potrzeb skóry.

Laser - pogromca blizn


Światło lasera działa niezwykle skutecznie nawet w przypadku grubych, przerośniętych blizn (keloidów). Usuwa również blizny potrądzikowe i rozstępy. Laser "wypala" w miejscu blizny setki maleńkich otworów, co silnie prowokuje skórę do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. Po kilku zabiegach odnowiona skóra jest zdrowa, gładka i różowa. Najbardziej popularny w leczeniu blizn jest laser frakcyjny CO2.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy