Reklama

​Dlaczego wypadają mi włosy?

Zwykle wypadanie włosów to przejściowa dolegliwość. Zdarza się często na przełomie dwóch pór roku. Gdy jednak nie mija, może być objawem poważniejszej choroby lub zaburzeń hormonalnych. Poznaj przyczyny, z którymi najczęściej trafiamy do lekarza.

Zmiany hormonalne związane z menopauzą. To tzw. łysienie androgenowe, wynikające ze zwiększonej produkcji męskich hormonów androgenów podczas przekwitania. Środkiem zaradczym jest wtedy zażywanie leków obniżających poziom androgenów oraz zabiegi na skórze głowy, np. mezoterapia lub wcieranie preparatów zawierających m.in. estrogeny.

Infekcje z wysoką gorączką, stany zapalne. Gdy dużo chorujesz, bierzesz antybiotyki, organizm jest osłabiony. Wtedy włosy stają się słabsze, łamliwe. Dlatego po chorobie dobrze się odżywiaj. Jedz produkty białkowe, np. nabiał, chude mięso. Do każdego posiłku dodawaj warzywa, a na deser zjedz owoc lub wypij szklankę soku owocowo-warzywnego.

Reklama

Cukrzyca. Choroba ta długo nie daje objawów, a wypadanie włosów może być jej wczesnym objawem. Dlatego warto zbadać poziom glukozy we krwi. Gdy przekracza normę, przede wszystkim należy zmienić dietę i więcej się ruszać. Podstawą codziennego menu powinny być węglowodany złożone - produkty zbożowe, mało przetworzone, np. pełnoziarniste, razowe pieczywo i makarony, brązowy ryż, kasze.

Chora tarczyca. Włosy wypadają zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Ich stan poprawi leczenie hormonalne.

Stres. Gdy jest przewlekły, powoduje niedożywienie cebulek włosowych i w konsekwencji ich obumieranie. Dodatkowo nasila wydzielanie prolaktyny - hormonu, którego zbyt duża ilość sprzyja wypadaniu włosów. Staraj się znaleźć swój sposób na relaks i rozładowanie napięcia nerwowego, np. spacer, jazda na rowerze, basen.  

To wzmocni cebulki

Wcierka z czarnej rzepy. Świeży korzeń czarnej rzepy obierz ze skóry i zetrzyj na tarce na najmniejszych oczkach. Przełóż na większy kawałek gazy i wyciśnij sok. Wcieraj go w skórę głowy. Załóż czepek i owiń głowę ręcznikiem. Trzymaj ok. 45 minut. Potem zmyj włosy letnią wodą. Powtarzaj raz w tygodniu, aż zauważysz poprawę. 

Masaż. Masuj skórę głowy opuszkami palców okrężnymi ruchami, delikatnie dociskając od linii włosów na czole do karku. Rób to codziennie przez pięć minut, najlepiej dwa razy w ciągu dnia.

Zobacz także:

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy