Przejdź na stronę główną Interia.pl

Dusznica bolesna

Ból zaczyna się od uczucia ucisku w klatce piersiowej za mostkiem, następnie promieniuje w kierunku gardła, pleców, karku, żuchwy i wzdłuż lewego ramienia. Zaczynasz się pocić, walczyć o każdy oddech, odczuwać nudności i zawroty głowy. Podejrzewasz, że doznałeś właśnie pełnoobjawowego zawału serca. Jednak mniej więcej po 10 minutach jest po wszystkim - ból stopniowo ustępuje. To, czego doświadczyłeś, nie było zawałem serca, ale napadem dusznicy bolesnej (angina pectońs).

Blisko 3 000 000 Amerykanów cierpi na dusznicę bolesną, która występuje w chwili, kiedy mięsień sercowy nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu. (Nazywa się to niedokrwieniem mięśnia sercowego). Większość napadów dusznicy bolesnej występuje wtedy, gdy serce, uszkodzone wskutek nadciśnienia tętniczego i choroby naczyń wieńcowych, doznaje nadmiernego obciążenia w wyniku wysiłku fizycznego, zaburzeń emocjonalnych, nadmiernego podniecenia, a nawet ciężkostrawnego posiłku.

Reklama

Przyczyną wystąpienia ataku może być spacer w mroźny dzień, bieg za odjeżdżającym autobusem lub otrzymanie szczególnie niepokojącej wiadomości. Napady dusznicy bolesnej często stanowią bolesne przypomnienie, że serce uległo uszkodzeniu i w każdej chwili może wystąpić pełnoobjawowy zawał, chyba że podejmie się kroki zmierzające do jego naprawy.

Fragment książki Zdrowe serce, Al. Sears, Klub Dla Ciebie

Odwiedź też

Weltbild.pl

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama