Reklama

Ziołowa pierwsza pomoc

Wakacyjne eskapady na świeżym powietrzu często kończą się niewielkimi kontuzjami - skaleczeniami, otarciami, pęcherzami na stopach, bąblami po ugryzieniu owadów.

Nie zawsze pod ręką mamy środek dezynfekujący lub preparat łagodzący dolegliwości. Jak wtedy zdezynfekować ranę, przyspieszyć gojenie, zmniejszyć swędzenie i opuchnięcia? Ziołowa apteczka.

Niewielkie skaleczenie lub otarcie skóry najlepiej zdezynfekować własną (ale nie cudzą) śliną (ma właściwości bakteriobójcze), przemyć czystą wodą mineralną i przyłożyć umyty liść kapusty lub babki lancetowatej.

Gdy po długiej wędrówce pojawi się na stopie pęcherz, przyłóż do skóry rozgnieciony ząbek czosnku i jałowy gazik. W miejscu ugryzienia komara, meszki zrób okład ze świeżego liścia mięty, melisy lub szałwii.

Reklama

Glistnik jaskółcze ziele

Sok wyciśnięty ze świeżych liści jaskółczego ziela skutecznie radzi sobie z kurzajkami i brodawkami. Podobnie działa sok świeżo wyciśnięty z liści nagietka. Skórę w miejscu, gdzie pojawił się podejrzany wykwit, smarujemy kilka razy dziennie sokiem z rośliny, aż do jego zniknięcia. Może to trwać nawet 20 dni.

Siemię lniane

Nasiona lnu zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które szybko się utleniają i tracą swe właściwości. Dlatego stosuj świeże siemię. Na czyraki pomoże okład z gotowanych nasion. 4 łyżeczki włóż do 1/2 l wrzątku, zagotuj i przykryj. Po 20 min siemię przelej przez gazę i jeszcze mocno ciepłe przyłóż z gazą do chorobowo zmienionego miejsca.

Ziarna słonecznika

1 łyżkę suchych (rozbitych w moździerzu, zmielonych w młynku lub rozkruszonych wałkiem do ciasta) ziarenek słonecznika zalej 1 i 1/2 szklanki ciepłej wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj je pod przykryciem 3 min na wolnym ogniu. Schłodzonym odwarem nasącz wacik, przykładaj go do skóry w miejscu, gdzie są otarcia lub małe rany.

Szałwia

Naparem szałwii płucz jamę ustną, gdy boli ząb, dziąsło, gardło. 1-2 łyżeczki suszonego ziela zalej szklanką wrzątku i odstaw do zaparzenia. Ciepłym naparem płucz jamę ustną klika razy dziennie. Napar z szałwii hamuje nadmierne pocenie oraz przykry zapach potu - trzeba pić napar (lub przyjmować szałwię w tabletkach) 2 tygodnie, po 2 razy dziennie.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy