Reklama

W kropli oleju

Nasze babcie i mamy do pielęgnacji urody wykorzystywały olejek rycynowy. Rozjaśniał przebarwienia (wcierany w plamki dwa razy dziennie), wzmacniał paznokcie (kąpiele w podgrzanym) i odżywiał włosy (maseczki).

Kilka lat temu furorę zrobił olejek arganowy, okrzyknięty eliksirem młodości. Dzięki 80-proc. zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie omega-6 i omega-9 oraz wit. E, wspomaga regenerację bariery lipidowej naskórka i uzupełnia niedobory ceramidów stanowiących cement komórkowy.

Skutecznie więc hamuje powstawanie zmarszczek. Dziś coraz śmielej sięga się po olejki egzotyczne, które nie tylko wspaniałe pielęgnują, ale też cudownie pachną (np. z tsubaki, czyli japońskiej kamelii albo peruwiańskiej inca inchi). Naturalne olejki nie zawierają wody, dzięki czemu lepiej i dłużej pielęgnują skórę. Wchłaniają się szybciej i głębiej niż wodne emulsje, nierzadko transportując przez naskórek inne substancje aktywne.

Reklama

Nadają się do pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry. Można je kupić w czystej postaci lub w kosmetykach. Do skóry suchej i dojrzałej świetny jest olejek arganowy, migdałowy, kokosowy, ryżowy, z makadamii lub z pestek brzoskwini.

Przy cerze tłustej i mieszanej warto sięgnąć po lżejsze produkty, np: lniany, jojoba, z krokosza, z wiesiołka, rokitnika, migdałowy, sezamowy czy różany. Z kolei grejpfrutowy, pomarańczowy lub z limonki to bogactwo substancji ujędrniających i drenujących - świetne do walki z cellulitem.

Olejki można wykorzystywać na wiele sposób. Odrobina dodana do wanny z ciepłą wodą sprawi, że kąpiel nie wysuszy skóry, a wspaniale ją odżywi. Znakomicie podziała poranny masaż twarzy: 2-3 krople olejku wmasuj okrężnymi ruchami przed nałożeniem kremu dziennego.

Świetnie będzie też pożegnać nimi dzień: kilka kropli najpierw rozetrzyj w dłoniach i dociskając dłonie do twarzy, miejsce przy miejscu, nałóż go na twarz. Olejek możesz dodać do kremu, mleczka lub balsamu do ciała.

Dobrze się też sprawdza w pielęgnacji włosów - wbudowuje się we włókno, by go odżywić. W zwilżone pasma wetrzyj kilka kropli, owiń głowę ogrzanym ręcznikiem i po kilkunastu minutach umyj głowę. Aby włosy błyszczały, 1-2 krople rozetrzyj w dłoniach i przeciągnij po gotowej fryzurze. Końcówki nie będą się rozdwajały, gdy wetrzesz w nie na noc kilka kropli. Rano umyj głowę szamponem.

Wybierz najlepszy olejek dla siebie

Z awokado
Olej jest wytłaczany z miąższu. Służy przede wszystkim skórze suchej, zniszczonej, łuszczącej się, z egzemami. Może być stosowany na zniszczone i suche dłonie, do masażu ciała oraz jako odżywka do suchej skóry głowy.

Z makadamii
Powstaje z miąższu orzechów z drzewa makadamia. Odżywia każdy rodzaju skóry. Napina i ujędrnia, pomaga walczyć z cellulitem oraz zmniejsza rozstępy. Łagodzi i goi poparzenia słoneczne oraz regeneruje blizny i rany. Może być stosowany do cery alergicznej.

Z migdałów
Do celów kosmetycznych używa się wyłącznie słodkich migdałów. Szczególnie polecany jest dla cery wrażliwej, bardzo suchej i dojrzałej. Można go używać do pielęgnacji skóry dzieci. Świetny też do włosów.

Z dzikiej róży
Dzięki wysokiej zawartości witamin A i C wzmacnia naczynia włosowate, zapobiegając ich uszkodzeniom - świetny do cery naczynkowej. Ponadto wygładza kurze łapki, linie wokół oczu i ust oraz rozjaśnia plamy pigmentowe. Wspomaga leczenie egzemy i łuszczycy.

Z kokosa
Ma postać białego, miękkiego, mocno pachnącego masła - powstaje z miąższu owoców. Jest polecany do pielęgnacji włosów, zapewniając im odbudowę, nawilżenie i ochronę włókna. Znakomicie nawilża cerę suchą, swędzącą i łuszczącą się.

Z mandarynki tangerine
Jest tłoczony na zimno ze skórki owocu. Zmniejsza rozstępy i im przeciwdziała, hamuje wydzielanie łoju, działa antyseptycznie. Uwaga! Jest fotouczulający, nie stosuj go tuż przed wystawianiem skóry na działanie słońca.

Suche
W sprzedaży są też olejki tzw. suche. Oprócz związków natłuszczających, zawarte w nich suche emolienty, np. silikony sprawiają, że kosmetyk nie pozostawia na skórze tłustej warstwy, ale nawilża ją i chroni.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy