Reklama

Skóra specjalnej troski

Cieszysz się latem, ale twoja skóra nie sprawia wrażenia równie zadowolonej. Niestety, słońce często nasila wszystkie jej problemy. Jak sobie z tym poradzić?

Cera tłusta - oczyszczaj i złuszczaj

W gorące, słoneczne dni gruczoły łojowe pracują bardzo intensywnie, a to wpływa na gorszy wygląd skóry. Dlatego tłusta skóra błyszczy mocniej niż zwykle. Może też mieć większą skłonność do wyprysków, gdyż sebum stanowi pożywkę dla bakterii.

1. Na dzień - zarówno w mieście, jak i w plenerze - stosuj opracowane specjalnie dla tego typu cery kremy z filtrem bez substancji natłuszczających, ale ze składnikami matującymi. Na noc użyj kremu nawilżającego o beztłuszczowej formule, np. z kwasami przyspieszającymi złuszczanie się naskórka.

2. Jeśli Twoja twarz przetłuszcza się naprawdę mocno i często pojawiają się na niej krostki, sięgnij po preparat antybakteryjny, regulujący pracę gruczołów łojowych.

Reklama

3. W pielęgnacji ważny jest tonik, który przywraca skórze właściwe pH (to zapobiega rozwojowi bakterii), ściąga pory skóry i matuje. Stosuj też maski oczyszczające typu peel-off oraz z glinki. Do cery dojrzałej najlepsza jest delikatna biała glinka.

Nasza rada
Unikaj opalania się. Wiele osób wierzy w to, że słońce "leczy" tłustą skórę, ale ono jej szkodzi. Po początkowej pozornej poprawie zwykle jest gorzej. Miej zawsze pod ręką bibułki matujące i używaj ich nawet kilka razy dziennie.

Cera naczynkowa - wzmacniaj i osłaniaj

Latem i po lecie zwykle przybywa szpecących czerwonych pajączków. Ale nie musi tak być! Wysoka temperatura otoczenia powoduje rozszerzenie naczynek krwionośnych w skórze. Dlatego krem ochronny zabezpieczający przed promieniowaniem UVA i UVB to podstawa - należy go stosować na co dzień w mieście i na łonie natury.

1. Najbardziej zalecane są preparaty, których recepturę dostosowano do potrzeb tego typu skóry. Zawierają składniki wzmacniające ścianki naczynek, łagodzące podrażnienia i kojące stan zapalny oraz witaminy z grupy B, poprawiające wygląd skóry.

2. Nie zapominaj o odpowiednim kremie na noc. Zwykle ma on pokaźną dawkę substancji, które obkurczają naczynka i wspomagają procesy naprawcze w komórkach skóry.

3. Ponieważ delikatna cera naczynkowa nie lubi pocierania, stosuj maseczki, których nie trzeba ścierać ani spłukiwać: samowchłaniające się lub w postaci nasączonych płatów tkaniny.

Nasza rada
Dla wzmocnienia naczynek warto poddać się już teraz serii zabiegów w gabinecie (np. jono- lub sonoforezie). Spowodują one zmniejszenie zaczerwienienia i zapobiegną pojawianiu się nowych pajączków. A jesienią pomyśl o zamknięciu naczynek laserem. Uszczelniaj je także odpowiednią dietą. Najważniejsza jest witamina C - na szczęście nie brakuje jej w sezonowych owocach i warzywach.

Cera sucha - nawilżaj i natłuszczaj

Zwykle stosowane preparaty nawilżające teraz mogą okazać się niewystarczające. Ideałem byłoby stosowanie na dzień, pod krem z filtrem, serum nawilżającego. Koncentracja składników aktywnych jest w takim preparacie bardzo wysoka, co zwiększa jego skuteczność.

1. Na noc sięgnij po krem o bogatszej konsystencji niż te używane na dzień. Pomagają one odbudować płaszcz hydrolipidowy, który na suchej skórze jest zbyt cienki. W nocnej pielęgnacji sprawdzą się również olejki o bogatym składzie i wszechstronnym działaniu.

2. Dla osób z suchą skórą robiących makijaż na dzień odpowiedni będzie krem mocno nawilżający lub krem typu BB. To filtr, make up i krem pielęgnujący w jednym. Wiele podkładów dodatkowo wysusza skórę i nie wtapia się w nią dobrze. Dlatego wybierz fluid o działaniu nawilżającym.

3. Do pielęgnacji ciała używaj kosmetyków z olejami roślinnymi.

Nasza rada
Spryskiwanie twarzy wodą termalną odświeża i przynosi ulgę podczas upału, ale nie nawilża. Co więcej, taka woda, parując, wysusza skórę. Dlatego po minucie osusz twarz chusteczką higieniczną. Z tego samego powodu dobrze wycieraj się po kąpieli. Jeśli skusił cię urlop w dalekich krajach i pływasz w słonym morzu, starannie myj się po wyjściu na brzeg. Sól morska silnie wysusza skórę!


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy