Reklama

Cera naczynkowa

Jak postępować, żeby była piękna i zdrowa?

Ma kaprysy i wymagania, ale można ją zadowolić.

Naczynkowa, czyli jaka?


Pęknięte naczynko to jeszcze nie znak, że masz cerę naczynkową. Więc jak ją rozpoznać?
Cienka i wrażliwa - Cera naczynkowa z natury jest cienka i delikatna. Naczynka wręcz przez nią prześwitują, dlatego wystarczy nieumiejętna pielęgnacja, by zaczęły pękać. Najczęściej także cera naczynkowa jest cerą bardzo wrażliwą albo wręcz nadwrażliwą.
Czerwieni się -  Inną cechą jest to, że natychmiast reaguje na zmiany temperatury. Często też piecze, czerwieni się i większość kosmetyków powoduje jej podrażnienia.
Powstają pajączki - Z czasem na cerze naczynkowej pojawiają się tzw. pajączki, to po prostu pękają kruche naczynka. Dzieje się to najczęściej na policzkach, czasami też skrzydełkach nosa czy brodzie.

Reklama

Spożywaj

Dobroczynne dla cery naczynkowej są m.in. witaminy C, E, i K.
Owoce i warzywa - Sprzymierzeńcami w walce o wzmocnienie naczynek są: wszystkie cytrusy, kiwi, ananas, papryka.
Suplementy - Warto również przyjmować suplementy diety z rutyną, ekstraktem z kasztanowca oraz wyciągiem z liści miłorzębu japońskiego.

Unikaj

Wszystkie potrawy i napoje, które od wewnątrz mogą wywołać nadmierne rozszerzenie się naczynek, są niewskazane.
Przyprawy - Nie należy stosować "rozgrzewających" przypraw (imbir, chilli) i spożywać pikantnych dań.
Używki - Bardzo szkodliwe dla tej cery są alkohol, papierosy i kawa.

Prawidłowa pielęgnacja

Jak dobrać kosmetyki do cery naczynkowej?
Krem - Dla tego typu cery najlepsze są specjalne kremy z apteki (tzw. dermokosmetyki). Nie zawierają podrażniających konserwantów, barwników czy
zapachów. W ich składzie powinny znajdować się substancje wzmacniające naczynka krwionośne, np. rutyna, wyciąg z kasztanowca oraz witaminy C i E. Krem ten powinien także chronić skórę przed chłodem i promieniami słonecznymi.
Płyn micelarny - Cera naczynkowa źle znosi mycie wodą, czy też pocieranie wacikiem. Dlatego do demakijażu najlepiej używaj płynu micelarnego. Kosmetyk ten jest delikatny, a zastępuje mleczko i tonik.
Peeling i maseczka - Jeśli masz ochotę na peeling, wybierz enzymatyczny. Możesz też raz w tygodniu stosować specjalne maseczki dla cery naczynkowej.

Zabiegi u kosmetyczki

Na pomoc pękającym naczynkom przyjdą zabiegi kosmetyczne. Zarówno zapobiegawcze, jak i usuwające pajączki.

Peelingi - Zabiegi, które bardzo skutecznie wzmacniają, uszczelniają i obkurczają kruche naczynka krwionośne, to delikatne peelingi dermatologiczne, np. migdałowy, azelainowy czy glikolowy.
Laser i IPL - Gdy pojawią się pajączki, możesz je pozamykać np. laserem lub światłem IPL. Wybór metody zależy od głębokości i miejsca, w którym pękły naczynka.
Jeden lub seria - Jeden zabieg wystarcza tylko wtedy, gdy mamy pojedyncze rozszerzone naczynka. Gdy jest ich więcej, trzeba nastawić się na dość długą kurację i powtarzanie zabiegów. Zamykanie naczynek przeprowadza się wyłącznie w okresie jesienno- zimowym.
Co po zabiegu? Same zabiegi nie są bolesne, ale skóra po nich może być lekko zaczerwieniona. Czasami także pojawiają się drobne siniaczki. Po zabiegu nie wolno się opalać, zażywać gorących kąpieli, przebywać w saunie ani robić peelingu.

Życie na gorąco 5/2012



Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: cera naczynkowa | pielęgnacja | kosmetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy