Reklama

​Gwiazdy wybierają śledzia zamiast halibuta

Olga Bołądź, Magdalena Schejbal i Pascal Brodnicki zachęcają do wyboru niezagrożonych gatunków ryb i owoców morza, chroniąc w ten sposób życie w morzach i oceanach.


Fundacja WWF Polska zwraca uwagę, że co 20 minut na świecie bezpowrotnie ginie jeden gatunek.

Dla ekosystemów morskich dominującym czynnikiem globalnych zmian są nadmierne połowy ryb.

Działalność człowieka ma ogromny wpływ na ekosystemy morskie i różnorodność gatunkową żyjących w nich organizmów.

Jednym z głównych czynników wpływających negatywnie na występujące w morzach organizmy są nieodpowiedzialne praktyki rybackie. 

Kupuj odpowiedzialnie

Badania naukowe pokazują, że 90 procent światowych zasobów ryb jest przeławiana lub nadmiernie eksploatowana. W Bałtyku na stabilnym poziomie wykorzystywane są jedynie trzy z dziesięciu poławianych komercyjnie stad ryb. W pozostałych siedmiu połowy są wyższe od tych gwarantujących odbudowę populacji. Dodatkowo działalność rybacka powoduje przyłowy innych chronionych gatunków ryb, a także ptaków i ssaków morskich.

Reklama

Na skutek między innymi nadmiernych połowów, wiele popularnych w sklepach i restauracjach gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Należą do nich m.in. sola, halibut, węgorz, karmazyn czy łosoś bałtycki.

Fundacja WWF Polska prowadzi kampanię, w której Olga Bołądź, Magdalena Schejbal i Pascal Brodnicki zachęcają do wybierania ryb i owoców morza, złowionych w sposób niezagrażający przyrodzie: śledzia, szprota i makreli. Hasłem "To Twój wybór ma znaczenie" przekonują, że każdy może ocalić życie w morzach i oceanach.

- Chcemy przekonać osoby, które jedzą ryby i owoce morza, aby wybierały gatunki, których połowy nie stanowią zagrożenia dla środowiska - mówi Olga Sarna z Fundacji WWF Polska. - Zasoby morskie są nadmiernie eksploatowane, a zagrożone gatunki potrzebują czasu na odbudowę swoich stad. Dlatego należy przez jakiś czas ograniczyć ich połowy, kupowanie i jedzenie, aby umożliwić ich odbudowę, co pozwoli naszym dzieciom i wnukom cieszyć się ich smakiem.

Przepisy na ryby wybrane

Informację na temat tego, jakie ryby i owoce morza wybierać znalazły się w poradniku "Jaka ryba na obiad?" dostępnym na stronie www.ryby.wwf.pl oraz w aplikacji mobilnej WWF Poradnik.

Ze strony można pobrać także, przygotowaną we współpracy z fundacją Szkoła na Widelcu, książkę kulinarną "Ryby Wybrane". Zawiera ona szereg praktycznych porad na temat tego, gdzie kupić i jak wybrać świeżą rybę oraz jak ją przygotować, a także przepisy na dania z rekomendowanych przez WWF ryb i owoców morza.

- Sposób, w jaki zatroszczymy się teraz o naturalne środowisko, wpłynie na jakość i dostępność produktów w przyszłości. Niedługo będziemy zmuszeni diametralnie zweryfikować nasze gusta kulinarne, ponieważ gatunki ryb zagrożone wyginięciem, znikną na zawsze z naszych stołów - mówi Grzegorz Łapanowski z fundacji Szkoła na widelcu. - Jako fundacja promująca zdrowy styl życia i odżywiania, a także wspierająca zrównoważony rozwój, dołożyliśmy wszelkich starań, aby książka "Ryby wybrane" była praktycznym przewodnikiem świadomych wyborów kulinarnych. Jako kucharz i autor przepisów mogę zagwarantować, że każdy znajdzie w niej również inspiracje na smaczne i zdrowe dania z ryb.

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy