Reklama

Tylko dlatego, że jestem kobietą

25 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec kobiet. Z tej okazji Dominika Kulczyk podzieliła się w mediach społecznościowych niezwykłymi pracami, autorstwa włoskiego artysty Alexsandro Palombo.

Choć o przemocy wobec kobiet mówi się wiele, liczba tych, które doznają cierpienia z rąk najbliższych, wciąż jest przerażająca. Według policyjnych statystyk każdego roku w Polsce jej ofiarami pada ok. 90 tys. kobiet. Dodatkowo, w pandemii sytuacja uległa pogorszeniu: organizacje pozarządowe alarmowały, że sytuacja osób, które lockdown uwięził w czterech ścianach z oprawcami, stała się dramatyczna.  Mówiono nawet o trzykrotnym wzroście liczby przypadków przemocy domowej.

Od lat powtarza się, że najlepszym sposobem na walkę z przemocą domową jest edukacja i uwrażliwianie na problem. Tak, by na cierpienie ofiar reagowali nie tylko zaalarmowani funkcjonariusze, ale również członkowie rodziny, sąsiedzi, przyjaciele, czy znajomi z pracy. Doskonałym narzędziem do budowania świadomości są kampanie społecznościowe, oparte na filmikach, plakatach, fotografiach czy nawet memach.

Reklama

Przykładem jednej z takich akcji kilka dni temu na Facebooku podzieliła się Dominika Kulczyk. Businesswoman i filantropka opublikowała na swoim profilu prace z cyklu "Just Because I Am a Woman" ("Tylko dlatego, że jestem kobietą") włoskiego artysty Alexsandro Palombo". Na cykl składają się fotograficzne portrety znanych osób m.in. Angeli Merkel, Michell Obamy, Hillary Clinton i Brigitte Macron. Zdjęcia wyretuszowano w taki sposób, że kobiety wyglądają, jakby zostały pobite.

Alexsandro Palombo "pokazał, że każda kobieta, niezależnie od statusu społecznego, pochodzenia, poglądów i religii, jest narażona na przemoc. Artysta tłumaczy, że chce w ten sposób "zilustrować dramat, który dotyka miliony kobiet na całym świecie, by potępić, podnieść świadomość i uzyskać odzew ze strony instytucji i polityków" - napisała Kulczyk na Facebooku.

Prace Palombo poruszają temat nie tylko fizycznej, ale i psychicznej przemocy. Pod wizerunkiem każdej z kobiet widnieje lista sposobów, na które mogła zostać skrzywdzona. "Jestem ofiarą przemocy domowej. Nie mogłam zdecydować, kogo poślubię. Zarabiam mniej. Zostałam zgwałcona. Nie mogłam ubierać się tak, jak chcę" - czytamy.

25 listopada rozpoczyna okres tzw. 16 Dni działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet. Jego końcowa data to 10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. 

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy