Reklama

Test: Realme 6

Realme 6 - trudno znaleźć poważne wady tego smartfona /Styl.pl

W czasach, gdy wszystkie telefony wyglądają niemal tak samo, coraz trudniej jest zaprojektować eleganckie i oryginalne urządzenie. Projektanci realme ze swojego zadania wywiązali się znakomicie. Telefon realme 6, który miałam okazję przetestować, cieszy oko i pomimo swoich gabarytów, świetnie dopasowuje się do dłoni.

Wygląd

Wyświetlacz pokryty jest szkłem Corning Gorilla Glass 3. Zgodnie z najnowszymi trendami, zamiast notcha, zastosowano bardzo małej wielkości okrągłe wcięcie na aparat. Jest ono naprawdę minimalne i pomniejsza obszar górnej belki powiadomień o jedną ikonę. 

Głośnik do rozmów jest umieszczony w górnej krawędzi w taki sposób, że nie pogrubia ramki. Cała ramka ograniczona jest do minimum, dzięki czemu stosunek ekranu do całej powierzchni wynosi aż 90,5 proc.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie ekranu w jakby dodatkowej plastikowej ramce, która nieco wystaje ponad powierzchnię szkła, jak i bocznych metalowych ramek. Zabieg ten sprawia, że telefon optycznie wydaje się cieńszy niż jest w rzeczywistości.

Reklama

Boczne krawędzie są wykonane z metalu. Duże brawa należą się projektantom za plecy telefonu. Wydawałoby się, że widzieliśmy już wszystko. Tymczasem testowana przeze mnie wersja realme 6 w kolorze Comet White wygląda bardzo oryginalnie i przyciąga spojrzenia.

Niezwykle ciekawa gra światła przypomina nieco masę perłową i może się spodobać zarówno damskiej, jak i męskiej części użytkowników.  Całość sprawia wrażenie bardzo eleganckiego, wręcz ekskluzywnego telefonu, co przy cenie, w jakiej jest on oferowany na polskim rynku, jest zdecydowaną zaletą.

Pierwsze uruchomienie

Od pierwszego uruchomienia jestem mile zaskoczona. Telefon dostarczany jest z androidem w najnowszej wersji 10. Od początku kreator gładko przeprowadził mnie przez proces przenoszenia danych i ustawień ze starego telefonu. Wystarczy że na naszym dotychczasowym urządzeniu będziemy mieć zainstalowanego asystenta Googla, i wszystko zadziałało bardzo sprawnie, bezprzewodowo i niemal bez naszego udziału.

Oczywiście można zoptymalizować ten proces, jak ma to miejsce w telefonach iPhone, ale pomijając identyfikację za pomocą magicznych wzorków, cała reszta wygląda podobnie.

Wyświetlacz

Zastosowany wyświetlacz to panel IPS o przekątnej 6,5" i rozdzielczość FHD+ czyli 2400x1800 pikseli. Ze względu na zastosowany panel IPS czerń nie jest tak doskonała, jak w ekranach OLED i AMOLED.

Ekran ma bardzo wysoką jasność maksymalną i jest doskonale widoczny w każdych warunkach atmosferycznych. Odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre i jest zbliżone do najlepszych konstrukcji dużo droższych konkurentów.

Realme 6 posiada niespotykaną w tym segmencie cenowym cechę - częstotliwość odświeżania 90 Hz. Tak wysoka częstotliwość wyświetlania w połączeniu z rozdzielczością FHD+ stawia wysokie wymagania przed CPU i GPU.

Zastosowany układ MediaTek Helio G90T to trochę za mało, aby sprostać temu zadaniu. O ile, telefon działa bardzo płynnie, menu i cały system robi olbrzymie wrażenie szybkością reakcji i płynnością w odtwarzaniu animacji przejść, tak już np. w trakcie przewijania bardziej skomplikowanych stron zdarzają się minimalne zacięcia. Absolutnie nie przeszkadza to w użytkowaniu, strony wczytują się błyskawicznie, ale pozostaje mały niedosyt. W końcu kupując telefon z ekranem 90hz chcielibyśmy takiej płynności we wszystkich zastosowaniach.

Jednak patrząc na cenę tego telefonu, to okazuje się, że to jeden z najlepszych wyborów oferujących stosunek ceny do takiej wydajności.

Bateria

Duży  i jasny ekran, wydajny procesor wiążą się z dużym apetytem na energię. W realme 6 zastosowano baterię o pojemności 4300 mAh. Okazuje się że jest to wystarczająca ilość, by zapewnić do 2 dni normalnego użytkowania.

Nawet, gdy telefon był użytkowany wyjątkowo intensywnie przez cały dzień przez mojego syna - nastolatka, który wykonywał kilka godzin rozmów telefonicznych i wideo dziennie, przeglądał portale społecznościowe i youtube’a, bez problemu wieczorem był jeszcze w 30-40 proc. naładowany.

A gdy przyjdzie nam w końcu uzupełnić zapas energii możemy użyć szybkiej ładowarki. Ta dostarczona  w zestawie o mocy 30W, jak zapewnia producent, posiada aż pięciostopniowe zabezpieczenia, i może zostać w pełni naładowana w ciągu 55 minut.

Szkoda jednak, że telefon nie posiada ładowania indukcyjnego.

Łączność

Komunikację ze światem zewnętrznym zapewnia niemal każdy możliwy standard. Port USB to oczywiście gniazdo w formacie USB-C. Moduł odpowiedzialny za łączność bezprzewodową dostarcza silny i stabilny sygnał, zarówno przy transmisji komórkowej jak i WiFi.  Bardzo wygodną funkcją jest automatyczne logowanie się do routera z najmocniejszym sygnałem. Doceni to każdy, kto mieszka w większym domu czy mieszkaniu. Przechodząc z piętra na parter urządzenia WiFi zazwyczaj próbują za wszelką cenę utrzymać połączenie, nawet jeśli sygnał jest bardzo słaby.

W realme 6 przemyślano ten problem - w menu możemy dokonać wyboru, czy telefon ma utrzymywać za wszelką cenę aktualne połączenie Wifi, czy automatycznie przełączać się do tej, która zapewni najmocniejszy sygnał.

Co ciekawe, telefon wspiera zarówno WiFi calling, jak i Volte. W przypadku sieci Orange nie trzeba stosować żadnych specjalnych ustawień i wszystko działa od razu po uruchomieniu.

Możemy także korzystać z NFC, co już nie jest oczywistym dodatkiem w tej półce cenowej. Nie zabrakło nawet radia FM.

Dzięki potrójnemu gniazdu równocześnie można korzystać z dwóch kart SIM oraz karty pamięci micro SD.

Aparat

Realme 6 posiada 5 aparatów. Przedni to 16MP robi naprawdę świetne zdjęcia i dorównuje jakością  ścisłej czołówce.  Z tyłu mamy do dyspozycji aż 4 aparaty w nietypowej konfiguracji. Główny aparat 64MP , ultra szerokokątny 8MP, makro 4 cm oraz obiektyw do zdjęć czarno-białych. Zdecydowanie zamiast tego ostatniego lepszy byłby obiektyw z zoomem.

Aparat główny posiada najwyższe parametry - tak wysoka rozdzielczość w połączeniu z jasnym obiektywem F1.8 powinna zapewnić świetne zdjęcia. I rzeczywiście zdjęcia są wyraźne, kolory naturalne, zarówno w dobrych warunkach oświetleniowych jak i w ciemnościach.

Po zmierzchu warto skorzystać z trybu Super NightScape 2.0. Trzeba przyznać, że choć do najlepszej flagowej konkurencji jeszcze trochę brakuje to zdjęcia oraz wideo są wręcz rewelacyjnej jakości.

Podsumowanie

Nowy gracz na polskim rynku może zatrząść statystykami sprzedaży. Tak dopracowany telefon jest wręcz zaskakująco dobrze wyceniony. Trudno znaleźć poważne wady smartfona. Świetna bateria, doskonałe zdjęcia, wysoka wydajność, NFC, czy można chcieć więcej?

Ceny:

realme 6 dostępny jest w kolorach Comet White i Comet Blue oraz 3 wariantach:

- 4GB RAM + 64GB: 1099 zł

- 4GB RAM + 128GB: 1199 zł

- 8GB RAM + 128GB: 1299 zł

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy