Przejdź na stronę główną Interia.pl

Od redakcji

Jeden z naszych lęków głównych: utrata pracy. Szczególnie takiej, którą wykonywało się prawie całe życie i nagle ktoś mówi: "Dziękujemy". Przerabiałem tę lekcję z kilkorgiem przyjaciół.


Reklama

Pierwszy etap to optymizm: mam parę miesięcy, odpocznę, pouczę się języka, potem się zobaczy. Drugi: wstaje człowiek rano i nie wie, co ze sobą zrobić. Na sto wysłanych listów motywacyjnych odpowiedziało trzech hochsztaplerów, znajomi, którzy obiecali się rozglądać, milczą, więc trzeba obliczyć, na ile wystarczy oszczędności. Piszemy o tym w raporcie Polka musi zmienić zawód.

Psycholog biznesu Jacek Santorski uważa, że praca etatowa z pakietem socjalnego bezpieczeństwa staje się przeżytkiem. Wkrótce wielu z nas będzie oferowało swoje umiejętności jak owoce na bazarku i sukces odniosą ci, którzy potrafią je sprzedać najlepiej.

No tak, ale nas tego nie nauczono, badania pokazują, że Polacy są tu mało elastyczni. W wielu krajach, szukając pracy, zmienia się dom, wyjeżdża za granicę. To często powód, dlaczego ludzie nie chcą mieć własnych mieszkań, bo po co, skoro jutro może przyjść dobra oferta z końca kraju, choćby taka, która wymaga zmiany zawodu. W psychologii nazywa się to myśleniem out of the box, czyli mentalnym wyjściem z pudełka. Nauczycielka historii uwierzy, że będzie dobrym przewodnikiem wycieczek po swoim mieście. Dziennikarka przypomni sobie, że lubi wiosłować, i otworzy firmę organizującą spływy kajakowe.

 Łatwo powiedzieć? Ok, sprawdzę, gdy mnie wyrzucą z pracy. Na razie chcę Państwu polecić procedurę zwaną testem Gallupa. To badanie dostępne w internecie, dzięki któremu łatwo się przekonać, jakie mamy talenty. Że każdy to wie? Nieprawda.

Może się okazać, że matematyczka, która przez 30 lat tłumaczyła zawiłości rachunku całkowego, zostanie cierpliwym doradcą w telefonie zaufania. Sprawdźcie test. Może dzięki niemu, zamiast liczyć lata do emerytury, zaczniecie marzyć, by przyszła jak najpóźniej.
Jacek Szmidt - redaktor naczelny Twojego STYLU


Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje