Przejdź na stronę główną Interia.pl

Od redakcji

Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy. Orły, sokoły, herosy", śpiewała Danuta Rinn i my w tym numerze zastanawiamy się, gdzie oni są. W debacie "Okrągły stół PANI" pytamy, czy rzeczywiście mamy dziś do czynienia z kryzysem męskości.

Kiedyś zbiór cech tzw. męskich nie podlegał dyskusji. Mężczyzna miał być odważny, lojalny, odpowiedzialny, a przede wszystkim miał zapewnić byt rodzinie. Jego wygląd, emocje nie były w ogóle przedmiotem zainteresowań czy dyskusji. A jak jest dzisiaj? Jeśli on zarabia mniej niż ona, za to świetnie zarządza domem i dziećmi, to od razu nie jest męski?

Reklama

A jeśli zarabiają podobnie, ale to on w domu pozwala sobie na więcej słabości: ma częściej wątpliwości, źle się czuje, to od razu mamy mu przypiąć łatkę "nieudacznika w kryzysie"? Seksuolog Michał Pozdał rozwiewa nasze wątpliwości. Nie ma jednego wzorca męskości. Nie tylko władczy samiec jest męski! Równie męskie są takie cechy jak czułość, partnerstwo czy przyznawanie się do porażek. Nie ma wyjścia! Trzeba przedefiniować pojęcie męskości i przefiltrować je przez nasze wyobrażenia, potrzeby i marzenia.

Socjologowie mówią, żeby we wzajemnych relacjach pozwolić sobie na trochę luzu, puścić oko, nie traktować tak śmiertelnie poważnie podziału na to, co męskie i żeńskie. W tym numerze PANI puszcza do nas oko Kuba Badach, świetny wokalista. Kiedy postanowił zostać muzykiem, rodzice nie mówili, żeby wybrał bardziej poważny, tzw. męski zawód. Przestrzegali go jedynie, że to profesja, w której zawsze będą pojawiali się lepsi i trudno będzie wytrzymać konkurencję.

Cholernie prawdziwe wydały się nam zwierzenia Kuby, że po ciężkiej trasie koncertowej trudno złapać równowagę, że człowiek rozpada się na tysiące kawałków, jest przerażony, nie wie, co ma ze sobą zrobić. Opada kurz, znika adrenalina. Trzeba wstać, walczyć dalej, a brak sił... W redakcji rozległ się pomruk. "To jest dopiero męskie! - krzyknęła jedna z dziennikarek. - To jest prawdziwe życie! Bez jakichkolwiek etykietek!"

Monika Stukonis
redaktor naczelna


Tekst pochodzi z magazynu

Pani
Dowiedz się więcej na temat: Małgorzata Domagalik | Pani

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama