Przejdź na stronę główną Interia.pl

Od redakcji

Kilka miesięcy temu, w pewien deszczowy letni dzień, trochę przypadkiem trafiłam do Muzeum Emigracji w Gdyni. I chociaż wszyscy wiemy, że Polacy od stuleci wyjeżdżali za chlebem, wolnością, to sposób, forma, rozmach, w jaki zostało to pokazane, robi wrażenie. Pouczające i poruszające przeżycie. Polecam.


Reklama

Emigracja to doświadczenie ciągle aktualne. Teraz nawet bardziej niż kiedyś. Bo świat jest dzisiaj dostępny jak nigdy dotąd. Ale czy jest bardziej otwarty? Znalezienie nowej pracy, przyjaciół i swojego miejsca w innej kulturze nigdy nie było i nie jest łatwe. A co z bliskimi, którzy zostali w kraju? Co robić, żeby nie stracić z nimi więzi? Jasne, są Skype, FaceTime, tanie bilety. Czy to wystarczy? O tym opowiadają nasi bohaterowie w tekście "My, emigranci". Na pewno nie każdy potrafi i nie każdy chce zamieszkać na drugim końcu świata.

"Wiem, że on ma takie momenty, kiedy brakuje mu najbliższych, brakuje tej możliwości, żeby podjechać do mamy i chociaż na nią poburczeć przez kilkanaście minut", mówi Kinga Preis. Jej syn Antek kilka miesięcy temu zaczął studia w Australii. Przyjedzie do domu na święta Bożego Narodzenia. Spędzą je w rodzinnym domu we Wrocławiu, z którego z kolei Preis nie chce się nigdzie wyprowadzać. To jest jej miejsce na ziemi, tutaj są jej bliscy, mąż, mama, babcia. "Dopiero po kilku ładnych latach zrozumiałem, że podstawą jest rodzina. Tu wszyscy mi życzą dobrze, bo wiedzą, że nawet jak mi się nie udaje, to ja chcę dobrze", przyznaje Marian Opania. Nie każdy może powiedzieć to samo.

Niedługo święta. Prezenty, choinka, ustalanie, kto co przygotowuje, gdzie się spotykamy. Nie dla wszystkich ta świąteczna układanka jest miła. Bo lubimy, żeby "obrazki nam do siebie pasowały". A czasem nie pasują. W wielu rodzinach są ci "niepasujący", inni. Gorzej wykształceni, źle wychowani, biedniejsi albo bogatsi, uzależnieni, zagubieni itd. I jak tu razem świętować? Warto zastanowić się nad radą Kingi Dębskiej, reżyserki: "Dobrze jest traktować najbliższych jak obcych ludzi, z takim samym szacunkiem". Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom... Zdrowych, Rodzinnych, Refleksyjnych Świąt w imieniu swoim i całej redakcji PANI życzy

Iza Komendołowicz
p.o. redaktor naczelnej

Tekst pochodzi z magazynu

Pani
Dowiedz się więcej na temat: Małgorzata Domagalik | Pani

Reklama

Najlepsze tematy

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje