Reklama

Wybierz idealny stanik

Dla zapewnienia perfekcyjnego wyglądu dekoltu ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego kroju biustonosza, ale również skład i struktura materiałów, z których jest on wykonany. Od sztywności miseczek zależy, jak piersi będą prezentowały się w staniku oraz czy biustonosz spełni swoje funkcje.

Biustonosze sztywne, półsztywne i miękkie, różniące się miedzy sobą ze względu na zastosowane do ich produkcji materiały, mogą występować we wszystkich dostępnych na rynku krojach i rodzajach. W tych trzech wersjach staników, spotykamy się zarówno klasyczną  balkonetką, mocno wyciętym plunge, full i halfcup-em, push-upem, oraz innymi krojami, które są rozmaitymi kombinacjami powyższych modeli. W zasadzie tylko strapless (stanik z bez ramiączek), ze względu na to, że utrzymuje ciężar biustu tylko na obwodzie i bocznych wzmocnieniach, występuje zawsze w wersji bardziej lub mniej usztywnianej.

Reklama


Miseczki staników sztywnych i półsztywnych (semi - soft) mogą być formowane za pomocą specjalnych wkładek gorseciarskich o składzie surowcowym, ale coraz częściej spotkać się można z miseczkami formowanymi termicznie, bezszwowymi. Staniki formowne są dziś absolutnym hitem lansowanym przez stylistów, głownie dlatego, że nawet pod obcisłym ubraniem są zupełnie niewidoczne, bez przebijających spod ubrania szwów.

-Tego typu staniki są jednak trudne do idealnego dobrania do ciała - zauważa brafitterka Gossard Katarzyna Pieńkowska z salonu BiuTyStyl. Różnica polega na tym, że stanik usztywniany klasycznym wkładem gorseciarskim "pracuje" wraz z ciałem i potrafi się dopasować do kształtu piersi. Natomiast miseczka formowana jest nieruchoma, więc to pierś musi się dopasować do jej kształtu, co nie zawsze się udaje  - zdradza brafitterka.

Wśród najpopularniejszych materiałów z których produkowane są biustonosze, oprócz wkładów gorseciarskich znajduj się także przeróżne hafty, koronki, tiule lub gładkie satyny oraz dzianiny.

Bardzo ważnym elementem biustonosza zarówno w wersji sztywnej jak i miękkiej są fiszbiny - to one odpowiadają za podtrzymanie i zabranie piersi oraz nadanie biustowi atrakcyjnego kształtu. Dlatego dobierając biustonosz zawsze trzeba uważnie przyjrzeć się fiszbinom - czy leżą one zaraz pod piersiami, w naturalnym załamaniu, czy też może  znacznie niżej na żebrach, gdzie klatka piersiowa jest węższa. Bardzo ważnym jest, by środek biustonosza, gdzie łączą się fiszbiny i miseczki przylegał do klatki piersiowej. - Jeżeli tak nie jest oznacza to, że miseczki biustonosza są za małe. Piersi nie mieszczą się w miseczkach i "odpychają" fiszbiny od klatki piersiowej - zauważa brafitterka Gossard Gabriela Nowicka z salonu BiuTyStyl. Nie należy też przesadzać. Fiszbiny powinny opierać się płasko na ciele, wchodząc w naturalne zagłębienie pod piersiami. Jeśli fiszbiny wrzynają się w pierś, to najpewniej miseczka stanika, jest za mała, lub też obwód zbyt ciasny - dodaje.

Biustonosze usztywniane i miękkie, z racji tego, że są produkowane niemal we wszystkich znanych dziś krojach, nadają się na biusty o różnych rozmiarach, kształtach i kondycji. Z moich obserwacji wynika jednak, że najpopularniejsze dziś są staniki typu plunge, o niskim mostku i dobrze zbierających biust miseczkach. - Plunge w wersji usztywnianej  najchętniej wybierają panie z mniejszymi i średnimi biustami, chcące wyeksponować piersi i ukształtować pomiędzy nimi kusząca dolinkę  - komentują brafitterki. Nie ma natomiast jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na jakie dokładnie biusty miękkie staniki nadają się najlepiej.  Faktem jest jednak, że miękkie biustonosze  lepiej niż te usztywniane radzą sobie z dużymi biustami oraz są idealne dla tych kobiet, które lubią nosić zwiewne i delikatne koronki czy hafty.

Rodzaj stanika orz jego rozmiar zależy również od kształtu i kondycji biustu. Biusty stożkowe lepiej prezentują się w stanikach o miseczkach otwartych i raczej usztywnianych. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju biust może wymagać mniejszej miseczki, niż wynika to z samej różnicy obwodu w biuście i pod biustem. W przypadku jędrnych, kulistych i wysoko osadzonych biustów staniki mogą sięgać wyżej niż na biustach niżej "zawieszonych". Stąd też lepsza będzie klasyczna bardotka, niż mocno zabudowany full - cup. Są to jednak kwestie indywidualne, często decydujące o wygodzie stanika oraz jego ułożeniu na biuście.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: biustonosz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama