Reklama

Pan młody – w czym do ślubu?

Zwykle to panna młoda w dniu ślubu przykuwa wzrok wszystkich gości swoją olśniewającą kreacją. Przyjęło się, że mężczyzna nie musi się tak wysilać w doborze swojego stroju. Jak jest naprawdę?

Ślub to ważny dzień nie tylko w życiu kobiety, ale także mężczyzny. Wbrew powszechnemu przekonaniu, pan młody również potrzebuje dużo czasu, by wybrać odpowiedni strój. Co powinien wziąć pod uwagę przyszły małżonek?

Garnitur, frak czy smoking?

Najważniejszą decyzją, przed jaką staje pan młody, jest wybór odpowiedniego kroju ubrań, w których pójdzie do ołtarza. Większość mężczyzn wybiera klasyczny garnitur, nieznaczna ilość decyduje się na frak lub smoking. Dlaczego? Wiele zależy od pory, w której odbywa się ceremonia. Dwie ostatnie propozycje są zarezerwowane na wieczorne imprezy, a pierwszą lepiej włożyć na uroczystości w ciągu dnia.

Reklama

Garnitur można wybrać trzyczęściowy, z kamizelką, albo dwuczęściowy, składający się wyłącznie z marynarki i spodni. Decydując się na pierwszą opcję, warto rozważyć użycie szelek do spodni, ponieważ pasek często gryzie się z dołem kamizelki. Standardowo, ostatni guzik zarówno marynarki, jak i kamizelki powinien pozostać niezapięty.

Jeśli nie możesz zdecydować się na konkretny krój lub kolor, daj sobie czas do namysłu. Robiąc zakupy w Zalando możesz zwrócić niepasujący garnitur bez ponoszenia kosztów wysyłki.

Gdy marzysz o fraku, a ceremonia odbywa się w południe, możesz wybrać żakiet, który wieczorem, na przyjęciu, zmienisz na elegancki frak. Musisz jednak pamiętać, że strój ten pasuje raczej do wyjątkowych okoliczności i podczas rustykalnej imprezy o luźnej atmosferze może wyglądać komicznie. Przed wielkim dniem warto również poćwiczyć poruszanie się i siadanie we fraku. Wbrew pozorom, ze względu na długie poły, nie jest to takie proste!

Smoking jest często niezwykle pożądanym przez mężczyzn ślubnym strojem, choć w rzeczywistości jest on raczej zarezerwowany na imprezy, a nie oficjalne uroczystości. Jeśli pan młody marzy o smokingu, ceremonia powinna odbyć się po zachodzie słońca, a suknia panny młodej powinna być równie elegancka co strój jej przyszłego męża.

Mucha czy krawat?

Tradycyjnie w dniu ślubu pan młody powinien mieć na sobie śnieżnobiałą koszulę. Niektórzy mężczyźni odchodzą od tego, wybierając ciemniejszy odcień, podobny do koloru sukni przyszłej małżonki. Wciąż jednak takie rozwiązanie nie jest zbyt popularne i w dobrym guście jest nieodchodzenie od tej tradycji.

Gdy już koszula została wybrana, czas na decyzję dotyczącą najważniejszego dodatku do twojego wizerunku. Większość mężczyzn wciąż decyduje się na krawat. Nie powinien on być zbyt pstrokaty i zawiązany fabrycznie. Najlepiej dobrać stonowany kolor, który nie będzie się wyróżniał i wpasuje się w kolorystykę koszuli i garnituru.

Niektórzy panowie, chcąc podkreślić wagę wydarzenia, decydują się na bardziej ekstrawagancką alternatywę, jaką jest mucha lub fular. Ta pierwsza zyskuje ostatnio na popularności. Jeśli pan młody nie ma na sobie smokingu lub fraku, mucha nie może być czarna ani biała. Te kolory są zarezerwowane wyłącznie dla powyższych strojów, dlatego nim wybierzesz odpowiednią muszkę, zamów w Zalando kilka sztuk, przymierz i sprawdź, która będzie najlepiej komponować się z resztą stroju. Kiedy już dokonasz wyboru, pozostałe możesz odesłać na koszt firmy.

Jeśli lubisz ekstrawagancję i nie boisz się eksperymentować ze swoim wyglądem, możesz wybrać fular - jedwabną, luźno zawiązaną na szyi chustę. Ten bardzo szykowny element stroju często jest noszony wraz z surdutem. Niestety, wciąż nie znajduje w Polsce zbyt wielu zwolenników.

Charakterystyczne dodatki

Pragniesz się wyróżnić w tym wyjątkowym dniu? Możesz to zrobić za pomocą różnych dodatków. Nie chodzi tu jedynie o dopasowanie eleganckiego obuwia, wybór odpowiedniej długości skarpetek czy skompletowanie skórzanego paska z delikatną klamrą, który nie będzie gryzł się z butami.

Wśród dodatków, które powinny obowiązkowo znaleźć się w stroju pana młodego jest biały kwiat w butonierce, który nawiązuje do bukiety panny młodej. Popularnym błędem jest wkładanie kwiatu do brustaszy (małej kieszonki na poszetkę) zamiast do butonierki, która jest otworem na guzik w lewej klapie marynarki.

Kolejnym elementem stroju pana młodego jest wspomniana wyżej poszetka. Powinna nawiązywać do krawata, lecz nie może być identyczna. Sposób, w jaki zostanie ona wyeksponowana, jest dowolny. Dzięki temu mężczyzna może podkreślić swój nietuzinkowy charakter.

Bardzo istotnym dodatkiem są również spinki do mankietów. Mogą one być wyłącznie elegancką biżuterią lub w ciekawy sposób wyrażać styl pana młodego, a nawet nawiązywać do uroczystości.

Wbrew pozorom, nie tylko sukienka panny młodej wymaga sporego zachodu. Również strój przyszłego małżonka powinien być starannie przemyślany i dopasowany. Aby zrobić to z głową, należy poświęcić czas na poszukiwania stroju idealnego.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama