Reklama

Tajemnice biustonosza

Wbrew powszechnej opinii dobór odpowiedniego rozmiaru biustonosza nie jest rzeczą prostą. Fakty mówią same za siebie - ponad 90% kobiet nosi stanik niedopasowany do swojego ciała.

Zapewne wiele osób przyjmie tę informację z pewną dozą wątpliwości, tymczasem ogromna ilość pań przez wiele lat wciska swoje piersi w dużo za małe miseczki, wybierając przy tym zbyt obszerny obwód pod biustem. W rezultacie panie, które noszą rozmiar 75B tak naprawdę powinny wybrać 70D lub 65E. Według statystyk, jest to najczęściej popełniany przez nieuświadomioną część kobiet błąd, z którym stykają się profesjonalne bra-fitterki.

Wybór niewłaściwego rozmiaru nie tylko nie zapewnia podtrzymania i stabilności biustu oraz powoduje efekt "wylewania" się piersi z miseczek (co szczególnie widoczne jest pod dopasowaną bluzką), ale również może prowadzić do podrażnień skóry, wad postawy, bólów głowy, okolic szyjnych i ramion oraz deformacji kształtu piersi.

Reklama

Po dobraniu odpowiedniego stanika możesz wyglądać szczuplej i mieć zniewalający, kuszący dekolt, o którym wcześniej nawet nie śniłaś. Dzięki Idealnie Dobranemu Rozmiarowi Biustonosza zarysuje się twoja talia, a ty będziesz wyglądać jakbyś straciła co najmniej 5kg.

Pamiętaj, że nie jesteś ograniczona dostępnością miseczek. Rozmiary nie kończą się na literce D. W rozmiarówce szanującego się producenta, takiego jak np. Panache, rozmiary dochodzą aż do miseczki KK. Również to, że jesteś szczupła wcale nie oznacza, że jesteś skazana na zbyt luźne obwody biustonoszy. Porządny producent bielizny produkuje je już od 60cm pod biustem, aby spełnić oczekiwania nawet tych najszczuplejszych pań. Żeby sprawdzić, czy rozmiar, który nosisz jest dla ciebie właściwy, zastosuj się do poniższych wskazówek.

Jak wygląda właściwie dopasowany biustonosz

Przód

1. Centralny punkt biustonosza, złączenie pomiędzy miseczkami, gładko przylega do ciała.

2. Fiszbiny płasko przylegają do klatki piersiowej.

3. Fiszbiny całkowicie okalają piersi. Koniec fiszbiny nie wbija się w biust, ani nie zachodzi na plecy, tylko celuje mniej więcej w środek pachy.

4. Fiszbiny umiejscowione są u podstawy piersi. Nie zachodzą na nie.

5. Miseczki przylegają do piersi bez kreowania wybrzuszeń lub pustych przestrzeni w górnej części miseczki.

Tył

6. W tylnej części biustonosza ramiączka umieszczone są równolegle względem siebie lub układają się w delikatny kształt literki v.

7. Obwód biustonosza w części tylnej jest wypoziomowany na równi z podstawą biustonosza z przodu. W części tylnej nie unosię on ku górze w kierunku szyi.

8. Biustonosz zapinany jest na najluźniejszą, najbardziej zewnętrzną haftkę.

9. Ramiączka nie wbijają się w ramiona.

Symptomy źle dobranego rozmiaru biustonosza

Obwód pod biustem

Jest to pierwsza rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę. Szczególnie, że wiele z nas o tym zapomina, tkwiąc w błędnym przekonaniu, iż to ramiączka biustonosza odpowiadają za podtrzymanie i uniesienie piersi. Dobierając biustonosz musimy zadbać o to, aby jego obwód ściśle przylegał do ciała, gdyż to on jest w 80% odpowiedzialny za podtrzymania naszych piersi. Jeśli tylna część stanika, przy wykonywaniu najmniejszych czynności, przesuwa się po linii pleców w górę oznacza to, iż musimy sięgnąć po ciaśniejszy rozmiar obwodu.

Istotną kwestią jest, aby podczas dokonywanej przymiarki wybrać nieco niższy obwód niż wynosi realna ilość centymetrów naszej klatki piersiowej. Na przykład, jeśli mierząc się ściśle pod biustem odnotujemy u siebie 76cm to znak, że powinnyśmy spróbować przymierzyć biustonosz o obwodzie 70cm. Każdy pas biustonosza po wielokrotnym praniu i częstym użytkowaniu naturalnie się rozciągnie, dlatego też ważne jest, aby dokonując zakupu zapinać biustonosz na ostatnią, zewnętrzną, najluźniejszą haftkę po to, aby istniała możliwość regulacji stabilności obwodu poprzez jego przepięcie na środkowe, a z czasem na najciaśniejsze zapięcie. Zwróćmy również uwagę na to, aby dzianina, z której wykonany jest biustonosz nie była zbyt elastyczna, gdyż zmusi to nas do poszukiwania coraz to węższych rozmiarów, a w efekcie wpędzi w błędne, "obwodowe koło" nieskończonych poszukiwań.

Dlaczego więc odpowiednie dopasowanie obwodu jest tak bardzo ważne? Otóż musimy pamiętać, że to biustonosz ( a dokładnie jego obwód) ma podtrzymywać biust, a nie "wisieć" na nim jak niepotrzebny kawałek materiału. Tylko stanik, którego obwód perfekcyjnie przylega do ciała zapewni komfort i wygodę noszenia, gdyż dobrze dobranego obwodu nie trzeba stale poprawiać ( czyt. ściągać w dół). Znajdować się on będzie ciągle tym samym, wypoziomowanym miejscu na równi z linią dołu fiszbin. Aby być pewną, że posiadasz prawidłowo dopasowany obwód zrób mały test: unieś ręce w górę, zrób parę skłonów czy też podskoków a'la pajacyk. Jeśli w trakcie wykonywania tych czynności pas biustonosza nie podjechał w kierunku szyi, wszystko jest ok - gratulujemy. Jeśli natomiast znalazł się on wyżej niż na linii wysokości dołu twoich fiszbin, a dodatkowo biust - pod wpływem gwałtownych ruchów - wypłynął dołem, zachęcamy do wybrania ciaśniejszego rozmiaru obwodu biustonosza.

Miseczki

Krążą błędne opinie, iż wielkość biustu określa rozmiar miseczki. Statystyczna - nieznająca podstawowych zasad bra-fittingu - Polka uważa, iż dokonując zakupu nowego modelu biustonosza, wystarczy poinformować ekspedientkę jedynie o wielkości swojej miseczki, a sprawa ustalenia rozmiaru została załatwiona.

Czyżby? Prawda jest taka, że realną wielkość biustu wyznacza połączenie obwodu pod biustem jak i miseczki. Przykładowo, kobieta nosząca miseczkę "C" przy obwodzie 70cm będzie miała o wiele mniejszy biust niż pani nosząca tę samą miseczkę, ale przy obwodzie 80cm.

Przede wszystkim pamiętać musimy, że - w dobrze dopasowanym rozmiarze - miseczka powinna obejmować całą pierś. Oznacza to, że nie może ona wystawać ponad krawędź biustonosza lub zbierać się w postaci fałdek pod pachami. Ponad ową krawędzią nie mogą tworzyć się także żadne wybrzuszenia, nawet gdy mocno się wyprostujemy. Linia naszego biustu powinna być ładnie zaokrąglona, a brzeg miseczki pod żadnym pozorem nie może przecinać go na pół.

Ramiączka

Przede wszystkim musimy obalić mit, iż to ramiączka są w stanie unieść nasz biust. Nic bardziej mylnego! Podstawa podtrzymania naszych piersi leży na "barkach" obwodu stanika, a jego ramiączka pełnią tylko i wyłącznie rolę uzupełniającą. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, 80% podtrzymania biustu otrzymujmy dzięki stabilnie dopasowanemu obwodowi biustonosza i tylko 20% funkcji podtrzymującej przypada ramiączkom.

Sposób na kompleksy

Kompleksy spowodowane posiadaniem zbyt dużego, tudzież zbyt małego, biustu zdarzają się bardzo często. Przyczyną większości z nich jest nieodpowiednio dobrany rozmiar biustonosza. Kobiety, które po wielu latach noszenia złego rozmiaru w końcu trafią na ten właściwy, z reguły nie mogą uwierzyć w metamorfozę, jaką przeszła cała ich sylwetka - brzuch nagle staje się bardziej płaski, a talia wyraźniej zaznaczona. Również doświadczenie nagłego komfortu w postaci pełnej swobody ruchu potwierdza fakt, iż naprawdę niewiele trzeba by nasze piersi i sylwetka wyglądały spektakularnie.

Wygraj superdopasowany biustonosz!

Pora na krótkie podsumowanie:

1. Obwód biustonosza musi być stabilnie dopasowany, gdyż to on, a nie ramiączka podtrzymuje biust. Wybieraj stanik z obwodem co najmniej o 5cm węższym od rzeczywistego obwodu twojego ciała, przy czym zaokrąglaj go w dół, tj. jeśli posiadasz obwód 76cm pod biustem zacznij od wypróbowania obwodu 70cm.

2. Zawsze zapinaj obwód na ostatnią, najluźniejszą i najbardziej zewnętrzną haftkę, po to by po dłuższym czasie jego użytkowania, - gdy biustonosz nadda się - istniała możliwość regulacji jego obwodu poprzez przepięcie na środkowe, a z czasem na najciaśniejsze zapięcie.

3. Piersi powinny być uniesione i oddzielone od siebie. Miseczka stanika winna zakrywać całą pierś bez kreowania efektu wybrzuszeń.

4. Fiszbiny powinny przylegać do ciała oraz całkowicie okalać piersi tworząc ich idealny obrys.

5. Złączenie pomiędzy miseczkami nie powinno odstawać od naszej klatki piersiowej, lecz gładko do niej przylegać.

6. Nigdy nie przerabiaj biustonosza! Zmniejszenie jego obwodu pod biustem może całkowicie zdeformować jego pierwotny krój, a co za tym idzie stanik taki nie spełni przypisanego mu zadania w postaci uniesienia i stabilnego podtrzymania piersi.

7. To, że odnalazłaś właściwy rozmiar biustonosza nie oznacza, że sprawę masz z głowy. Pamiętaj, aby co 6-12 miesięcy regularnie sprawdzać swój rozmiar. Istnieje duże prawdopodobieństwo zmiany rozmiaru z upływem czasu na skutek ciąży, diet, ćwiczeń lub ich braku, wahań wagi, wieku oraz zmian hormonalnych w organizmie (np. przyjmowanie lekarstw zawierających hormony).

Dowiedz się więcej w Klinice Stanika!

Styl.pl/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: biustonosz | kręgosłup | odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy