Przejdź na stronę główną Interia.pl

Agata Passent: Życie wymaga namysłu

Pierwszy mężczyzna jej życia, ojciec Daniel Passent, wysoko zawiesił poprzeczkę. Nigdy jej nie zawiódł, jeśli mówił, że coś zrobi - dotrzymywał słowa. Może dlatego Agata ma sporo cech męskich. Gdy koleżanki robiły ćwiczenia na biust, ona trenowała tenisowy forehand. Jej relacje z mężczyznami są burzliwe. Wymaga od nich, żeby "ogarniali", ale i często holuje ich przez życie. Z obecnym mężem Wojciechem Kuczokiem była już krok od rozwodu. Wygrała dojrzałość. Uznali, że warto nad związkiem popracować.

Spotykamy się w dniu, kiedy do księgarni trafia sensacyjna książka Agnieszki Osieckiej - wyciągnięta z szuflady, inna niż wszystkie. Neponset to dramatyczny, ciężki klimat i kobieta spalająca się w poszukiwaniu miłości. O kim to może być? Agata się śmieje: "Na mnie nie patrz. W ogóle nie utożsamiam się z tą bohaterką". Ma 43 lata, pół roku temu urodziła drugiego syna. Umówiłyśmy się na rozmowę o facetach. Zaczynamy od najmłodszego, bo on jest teraz najważniejszy. A przynajmniej pochłania najwięcej energii.

Reklama

Czy Antoś jest już "jakiś"?

Agata Passent: Jeszcze się poznajemy. Był dosyć kapryśny, ale trochę się uspokoił. Na pewno jest bardzo wrażliwy na muzykę. Po tacie, bo Wojtek jest muzykalny. Miałam ciche marzenie, że także Kubuś, starszy syn, będzie interesował się muzyką, ale musiałam szybko zaakceptować, że odrzucił wszelkie lekcje rytmiki itp. Chyba zbyt wcześnie brałam go na koncerty i trochę zniechęciłam. Pewnego dnia, gdy ciągnęłam go na koncert jazzowy, zbuntował się: "Już za dużo tego dżeziku. Mam dosyć saksofonów". Kuba żyje sportem.

Jako tenisistka powinnaś być zadowolona.

- Jestem, ale uważam, że życie składa się nie tylko z kopania piły i walenia rakietą. Straszne, że w ostatnich latach na wszystkich plakatach i reklamach jest tylu piłkarzy. Nagle dla chłopców w wieku szkolnym najważniejszy jest jakiś facet, który gania za skórzaną szmatą. Mam przyjaciół pianistów, pisarzy i jakoś nie żyjemy tym, co dany poeta albo muzyk zjadł dziś na śniadanie czy jaką ma fryzurę. Sportowcy stali się autorytetami. Dlatego staram się pokazywać Kubie inne rzeczy, na przykład występ pantomimy. I nie odpuściliśmy z czytaniem.

Jako mama dojrzała masz mniejszy stres, wychowując drugie dziecko?

- Nic takiego! Od pojawienia się na świecie starszego syna minęło dziesięć lat, więc wyszłam z wprawy. Wiele rzeczy zapomniałam, np. kiedy jakie szczepienia. Muszę orientować się na nowo. Zauważyłam, że pokolenie młodszych mam jest uzależnione od forów internetowych, blogów. A ja jestem dziewczyną analogową i wszystko, co w internecie, dzielę przez trzy. Dzisiaj, w realu, koleżanka poradziła mi, żebym koniecznie nauczyła się języka dziecięcego - taki istnieje, a jego znajomość czyni cuda. Dziecko płacze, a ty od razu wiesz, o co chodzi. Zaintrygowało mnie to. Inne matki często się denerwują, gdy ktoś z zewnątrz zwraca im uwagę. Mnie to nie przeszkadza. Z natury jestem "pesymistyczną optymistką". Szarpie mną mnóstwo lęków i wątpliwości, więc kiedy czasem ktoś wkroczy z radą, nawet wygłoszoną besserwisserskim tonem, chętnie ją przyjmę. Ostatnio jakieś panie zwróciły mi uwagę, że powinnam już podawać Antosiowi kaszki. Rzeczywiście, nie zwróciłam uwagi, że czas szybko leci i oprócz karmienia piersią pora włączyć coś innego. Gdybym żyła w rodzinie pełnej sióstr i cioteczek, mogłabym liczyć na nie. Ale tak nie jest.

Kiedy okazało się, że jesteś w ciąży, pomyślałaś: fajnie, gdyby to była dziewczynka?

- Wczoraj odbierałam starszego syna z treningu piłkarskiego. W szkole, gdzie jest orlik, są też zajęcia baletu. W pewnej chwili wybiegło mnóstwo ślicznych dziewczynek w pastelowych sukieneczkach i sandałkach. Wyglądały jak aniołki, większość była spokojna i grzeczna. A obok nich przemknęli chłopcy z drużyny - rozkrzyczani, popychający się, licytujący, kto lepiej strzelił. Tak, momentami żałuję, że nie mam dziewczynki. Pewnie byłoby mi łatwiej poświęcać więcej czasu własnej miękkiej stronie. Myślę, że mam ją mocno zblokowaną - jest we mnie dużo cech tradycyjnie męskich. Całe życie lgnę do kobiet, jednocześnie patrząc na nie troszkę z zewnątrz, wręcz męskim okiem. Lubię przedłużać czas w szatni po zajęciach fitnessu. Czasem po prostu patrzę, jak koleżanki pielęgnują swoje ciała, włosy...

Cały wywiad znajdziesz w najnowszym numerze magazynu Twój STYL - już w sprzedaży!


Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje