Reklama

1% na ochronę środowiska

Nadchodzi czas corocznych rozliczeń podatku dochodowego. Właśnie teraz możesz przekazać swój 1% podatku na walkę o ochronę środowiska. Jak to zrobić i na jakiej zasadzie to wszystko działa?

Ochrona środowiska jest ważna 

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o ochronę środowiska – wszak od tego zależy komfort naszego własnego życia oraz życie przyszłych pokoleń. Środowisko naturalne niestety jest coraz bardziej zanieczyszczone – a to wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Brudne powietrze (emisja gazów cieplarnianych), coraz brudniejsza woda (wycieki ropy, śmieci, peelingi i tak dalej), coraz więcej wysypisk śmieci, zanieczyszczających glebę. Do tego wycinane są lasy i wybijane zwierzęta – wszystko odbywa się na masową skalę.  

Reklama

Jeśli los przyrody nie jest Ci obojętny, możesz zacząć wspierać organizacje zajmujące się jej ochroną – te, o których mówimy są pozarządowe i nie przyjmują pieniędzy od żadnych partii politycznych. Nie są finansowane z publicznych pieniędzy danego kraju – istnieją i działają jedynie dzięki wsparciu prywatnych osób. Każdy z nas może przesyłać na ich konto darowiznę, czy też wspierać ich działania w jakiś inny sposób. Na przykład oddając swój 1% podatku, by wspomóc ich pracę.  

1% podatku – jak go przekazać? 

Aby przekazać swój 1% podatku na cele charytatywne, nie trzeba wcale wiele się natrudzić. A skoro to takie proste, to tym bardziej warto. Rozliczenie PIT wykonujemy jak zawsze – należy jedynie pamiętać o wpisaniu w odpowiednią rubrykę („Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego") numeru KRS, właściwego dla wybranej przez nas organizacji. Może to być na przykład WWF Polska, albo Fundacja Greenpeace. Można oczywiście przekazywać pieniądze także na inne, polskie cele – jak na przykład PTOP "Salamandra". We właściwym polu wpisujemy też kwotę równą 1% wartości obliczonego podatku, przy czym wartość tą należy zaokrąglić w dół do pełnych dziesiątek groszy.  

Podobnego rozliczenia PIT można dokonać na formularzach podatkowych numer 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz 40A. Oznacza to, że swoje wsparcie ochronie przyrody może okazać każdy, kto jest: 

- podatnikiem opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych  

- podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych 

- podatnikiem samodzielnie opłacającym zaliczki na rzecz podatku 

- podatnikiem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i korzystającym z liniowej, 19-procentowej stawki podatku 

- podatnikiem, uzyskującym dochód z obrotu papierami wartościowymi 

- podatnikiem, uzyskującym dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości 

- emerytem lub rencistą, który od organu rentowego otrzymał PIT-40A i złoży samodzielne zeznanie podatkowe 

1% podatku a działania organizacji  

Twój 1% podatku wesprze wybraną organizację – zwykle nie są to duże sumy, ale z racji na ilość wszystkich obywateli, dana placówka może naprawdę wiele zyskać. W ubiegłym roku, w rozliczeniu za rok 2014 aż 12 i pół miliona Polaków zdecydowało się wesprzeć jakiś szczytny cel. Rzecz jasna, nie wszystkie pieniądze trafiają na jedno konto. Tak naprawdę jednak dla organizacji, które muszą utrzymać się same, każda złotówka jest ważna. I to bez względu na to, czy jest to organizacja o charakterze międzynarodowym, czy narodowym – wszak w każdym kraju i tak pojawia się oddział reprezentujący większą całość.  

Rozliczenie PIT musi być co roku dokonywane przez każdego podatnika – jest to zatem doskonała okazja, żeby komuś pomóc. Oczywiście, nie jest to wcale konieczność, ale mimo wszystko warto okazać dobrą wolę. Tym bardziej, że obecnie rozliczenie PIT jest o wiele prostsze z uwagi na liczne ułatwienia, zaserwowane przez Ministerstwo Finansów. Między innymi można skorzystać z bezpłatnego programu, albo też wypełnić e-Deklarację, aby wysłać formularz online. Program sprawdza wszystkie ewentualne błędy. Organizacje takie jak WWF,  czekają na pomoc.

materiał zewnętrzny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy