Reklama

Ciasto kruche: Przepis podstawowy

Kruche ciasto jest jednym z najczęściej używanych i zarazem jednym z najłatwiejszych do wykonania.


Nie wymaga długiego zagniatania, czasochłonnego wyrastania, czy wielkokrotnego wałkowania. A jednak często wzbudza postrach wśród gospodyń domowych. Wynika to z niestosowania się do kilku, żelaznych zasad, które gwarantują udany wypiek.

Tłuszcz - podstawa ciasta

Kruchość i delikatność ciasta kruchego pochodzi z zastosowania dużej ilości tłuszczu. Proporcja mąki do tłuszczu wynosi aż 2:1. Najlepiej sprawdza się pełnotłuste masło. Należy uważać na wszelkie masłopodobne produkty, które w swoim składzie oprócz masła, mają jeszcze wodę. Sekretnym składnikiem wielu gospodyń domowych jest także smalec - dodanie go zapewnia jeszcze większą kruchość. Wymieszany pół na pół smalec z masłem nadaje się również do słodkich wypieków. Margaryna, czy inny stały tłuszcz (np. olej kokosowy) powodują, że wypiek ma różny od klasycznej wersji smak i konsystencje, natomiast mogą być dobrą alternatywą dla osób na diecie (np. wegańskiej, bezmlecznej).   

Reklama

Składniki na prawdziwe ciasto kruche

Kolejnymi składnikami ciasta jest przesiana mąka pszenna (najlepiej krupczatka), cukier puder i żółtka. Dodanie więcej żółtek sprawi, że ciasto nabierze ładnego koloru i stanie się wilgotniejsze. Zastosowanie większej ilości mąki spowoduje natomiast, że ciasto będzie twardsze - łatwiejsze do rozwałkowania, ale też mniej delikatne w smaku. Takie proporcje będą przydatne do wypieków z wysokim rantem  np. tarty, czy z mokrym kremem lub masą np. na sernika. Ciasta z większą ilością mąki nie trzeba schładzać w lodówce. Kolejnym sekretnym składnikiem jest skórka z cytryny. Kwas niweluje pęcznienie białka zawartego w mące. Przepisy zawierające inne dodatki takie jak śmietana, proszek do pieczenia to receptury na tak zwane ciasto półkruche.  

Porady dotyczące wałkowania i pieczenia

Następną ważną kwestią przy robieniu ciasta kruchego jest temperatura. Ciasto musi być bardzo zimne, dlatego należy ograniczyć do minimum ogrzewanie go dłońmi. Najlepiej przed zagniataniem pokroić zimne masło w drobna kostkę, a potem ponownie schłodzić. Schłodzone najpierw wymieszać z mąką za pomocą noża lub miksera a dopiero po wstępnym połączeniu składników samodzielnie zagniatać. Przed wałkowaniem ciasto należy schłodzić w lodówce przez godzinę.   Najłatwiej rozwałkować ciasto kruche pomiędzy dwoma kawałkami folii spożywczej. Tradycyjne metody polegające na podsypywaniu stolnicy i wałka, powodują, że "wtłacza" się do ciasta dodatkową mąkę, co zwiększa ryzyko, że ciasto stanie się twarde. Po rozwałkowaniu ciasto należy ponownie schłodzić. W przypadku tarty czy sernika, spód należy najpierw podpiec. Aby pozostał płaski, a ranty nie opadły, ciasto nakłuwa się widelcem lub na jego wierzch nakłada się papier do pieczenia z obciążeniem (np. z grochu, fasoli itd.).

Zobacz także:

Krucha tarta z truskawkami

Ciasta na jogurcie

Idealne ciasto na pizzę





Smaki Życia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy