Reklama

Z etykiety: Aromat dymu wędzarnianego

Wchodzi w skład większości wędlin, szynek, kiełbas, boczków, marynat, sosów w płynie i proszku, a także szaszłyków, hamburgerów, serów, past serowych, konserw itp.

Aromat dymu wędzarnianego należy do grupy środków aromatyzujących, które mają na celu nadanie produktom zapachu dymu z wędzenia.

Jak powstaje?

Tworzy się w wyniku procesu zwanego frakcjonowaniem, a następnie oczyszczania skondensowanego dymu. Usuwane są składniki najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka. Należą do nich substancje smoliste i rakotwórcze.

Wśród aromatów dymu wędzarniczego znajdują się m.in.: bukowo-bekonowy, szynki wędzonej, dymu zimnego wędzenia (przeznaczony do boczku i szynki surowej) lub grill flavour charakterystyczny dla mięsa grillowego oraz tłuszczu.

Reklama

Mogą być w postaci płynnej (na bazie solanki), suchej (w proszku, na bazie soli kuchennej, skrobi, białka, przypraw; w tej grupie znajdują się także bezglutenowe związki, głównie słód, czyli maltodekstryna) oraz na bazie oleju jadalnego (najczęściej słonecznikowego). Są one bezbarwne i nie zawierają kwasów organicznych. Wyróżniają się intensywnym zapachem dymu.

Stosowanie aromatu dymu wędzarniczego reguluje rozporządzenie (WE) nr 2065/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 listopada 2003 roku. Uważa się, że używanie aromatów dymu wędzarniczego jest zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia, ponieważ dostarcza on niewielkiej ilości substancji rakotwórczych.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy