Reklama

Wytrawna żurawina

Połyskujące czerwone jagody o lekko cierpkim smaku to doskonały dodatek do wykwintnych dań.

Żurawiny z polskich torfowisk, jak i z amerykańskich plantacji - w sklepach i na straganach kupisz obydwa gatunki. Sezon na nie trwa od października do stycznia (po przymrozkach tracą cierpki posmak), jednak cały rok możemy się cieszyć suszonymi owocami.

Warto je wprowadzić do swojego jadłospisu, bo żurawina ma niezwykłą właściwość - uniemożliwia bakteriom przywieranie do błon śluzowych. To nieocenione w profilaktyce i leczeniu stanów zapalnych pęcherza moczowego i nerek. Efekt nieprzywierania działa również na inne śluzówki. Regularne używanie płynu do płukania ust z nektarem żurawinowym zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

Reklama

Żurawiny zalecane są także w profilaktyce wrzodów żołądka i jelit. A do tego są bogate w antyoksydanty, czyli spowalniają proces starzenia komórek. Jeżeli połączyć to wszystko ze wspaniałym smakiem, który wzbogaca zarówno desery, jak i dania główne, trudno im się oprzeć!

Sznycel cielęcy z żurawiną

Składniki na 4 porcje: 8 dag suszonych żurawin, 12 sznycli cielęcych z polędwicy, udźca lub łopatki, 2 pęczki dymki, 2 gałązki rozmarynu, 1 ząbek czosnku, 20 dag błyskawicznej kaszki kukurydzianej (polenty), 10 dag zimnego masła, 1 łyżka brązowego cukru, 4 łyżki octu balsamicznego, sól l pieprz.

Przygotowanie: Żurawinę namocz na noc w wodzie lub soku żurawinowym bez cukru. l Sznycle oczyść i osusz, mięso z udźca lub łopatki lekko rozbij. Dymkę pokrój na kawałki długości 3 cm. Listki rozmarynu i czosnek drobno posiekaj. l Polentę przygotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu.

Sznycle oprósz solą i pieprzem. Na patelni rozgrzej 2 łyżki masła, smaż mięso na dużym ogniu po 2 minuty z każdej strony. Zdejmij z patelni i odłóż na talerz.

Dymki podsmaż przez 3 minuty. Dodaj rozmaryn, czosnek i cukier. Kiedy cukier zacznie się rozpuszczać, wlej ocet. Dodaj żurawiny z 4 łyżkami płynu i zagotuj. Pozostałe masło rozdrobnij i dodaj do sosu - dopraw do smaku. Przełóż sznycle na patelnię, podgrzej, podawaj.

Pikantne babeczki

Składniki na 12 sztuk: 25 dag mąki, 1 łyżeczka soli, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 1 łyżeczka kminku, 2 jajka, 125 ml oleju, 20 dag kwaśnej śmietany, 100 ml mleka, 15 dag kwaszonej kapusty, 1 zielona papryka, 5 dag wędzonej papryki, 12,5 dag suszonej żurawiny, natka pietruszki i czerwona papryka do dekoracji.

Przygotowanie: Mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i przyprawami. W osobnym naczyniu wymieszaj jajka, olej, kwaśną śmietanę i mleko. Obie masy połącz.

Odsącz kapustę i drobno ją pokrój. Paprykę opłucz i pokrój w kostkę. Szynkę pokrój w kostkę. Dodaj resztę składników i wymieszaj je z ciastem. Do formy na muffiny włóż papilotki do babeczek. Do każdej nałóż ciasto do 2/3 wysokości. Piecz ok. 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 175 st. C. Przed podaniem udekoruj natką i czerwoną papryką.

Wegetariańskie roladki z żurawiną

Składniki na 4 porcje: 8 liści kapusty włoskiej, po 1/2 pęczka tymianku i oregano, 1 op. przyprawy do kotlecików z zielonego orkiszu, 1 cebula, 1 ząbek czosnku, 2 łyż. oliwy, 15 dag suszonej żurawiny, 20 dag fety, sól, pieprz, 2,5 dag orzechów pinii, 400 ml wywaru warzywnego, 10 dag śmietany, 1 łyżka mąki, 1 łyżka masła.

Przygotowanie: Liście kapusty umyj i zblanszuj około 2-3 minut. Zioła posiekaj. Mieszankę do kotletów (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością) przygotuj zgodnie z przepisem. Cebulę i czosnek posiekaj i zalej łyżeczką oliwy. Dodaj masę z orkiszu, połowę ziół, 5 dag żurawiny oraz pokruszoną fetę, przypraw do smaku, a następnie wymieszaj. Liście kapusty napełnij przygotowaną masą i zwijaj. Rolady obwiąż nitką. Orzechy upraż na suchej patelni.

Rozgrzej oliwę i podpiecz rolady. Dolej wywar warzywny i śmietanę. Duś około 10 minut. Do sosu dodaj mąkę i masło. Wymieszaj, dodaj orzechy oraz żurawiny. Podawaj z bagietką.



Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: babeczki | żurawina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy