Reklama

Wymarzona Wigilia

Ulubione potrawy, zapachy dzieciństwa... Na ten jeden dzień czekamy cały rok!

Barszcz z uszkami

Składniki na 4-6 porcji: Na barszcz:  60 dag buraków, włoszczyzna, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 1-2 liście laurowe, 2 łyżki koncentratu buraczanego, ziarna pieprzu. Na uszka: olej, 1 szklanka mąki, sól, pieprz, 5 dag ugotowanych suszonych grzybów, 1 cebula, 1 jajo, posiekana natka.

Z warzyw i przypraw ugotować wywar, dodać starte buraki, posiekany czosnek. Gotować jeszcze pół godziny. Przecedzić, doprawić, dodać koncentrat buraczany oraz wywar z grzybów.

Z mąki, soli i ciepłej wody zagnieść pierogowe ciasto. Zrobić farsz: pokrojoną cebulę zeszklić na oleju, dodać do posiekanych grzybów i natki, wbić jajko, wymieszać, przyprawić do smaku.

Reklama

Ciasto cienko rozwałkować, wyciąć kwadraciki. Na każdym ułożyć nadzienie. Formować uszka, wrzucać na osolony wrzątek. Ugotować. Barszcz wlewać do talerzy, włożyć po kilka uszek.

Groch z kapustą

Składniki na 4 porcje:  60 dag kiszonej kapusty, 20 dag łuskanego grochu (w całości), 2 małe cebule, 3 łyżki oleju, sól, pieprz, szczypta suszonego cząbru, suszony majeranek.

Groch opłukać, zalać chłodną, najlepiej przegotowaną wodą, odstawić na całą noc. Następnego dnia ugotować do miękkości w świeżej wodzie, lekko osolić.

Kapustę lekko przepłukać odcisnąć i posiekać. Włożyć do garnka, zalać 2 szklankami przegotowanej wody, ugotować do miękkości, lekko odparować.

Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Usmażyć na oleju. Do kapusty dodać cebulę, groch, wymieszać, doprawić, gotować około 20 minut. Posypać świeżym majerankiem.

Postna kapusta z grzybami

Składniki na 6-8 porcji: 1 kg kwaszonej kapusty, 10 dag grzybów suszonych (najlepiej prawdziwków lub mieszanych), 10 dag masła, sól, pieprz.

Grzyby umyć, zalać zimną wodą, odstawić na całą noc. Posiekać kwaszoną kapustę, włożyć do rondla, zalać taką ilością gorącej wody, aby kapusta była całkowicie przykryta. Zagotować, następnie zmniejszyć ogień.

Kapustę gotować około 30 minut bez przykrycia. Namoczone grzyby zagotować w wodzie, w której się moczyły. Wlać razem z grzybowym wywarem do kapusty, gotować razem, aż będą miękkie.

Odparować nadmiar soku, wlać stopione i lekko przyrumienione masło. Przyprawić do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem. Kapustę wymieszać.

Pierogi z grzybami i kapustą

Składniki na 2-3 porcje: Na ciasto:  35 dag mąki, ok. 1/2 szklanki wody, 1 jajko, sól. Na farsz:  5 dag suszonych grzybów, 30 dag kwaszonej kapusty, 1 cebula, olej, sól, pieprz.

Do mąki wbić jajko, dodać ciepłą wodę i odrobinę soli. Zagnieść ciasto, przykryć je ściereczką, aby nie wyschło. Namoczone wcześniej grzyby ugotować do miękkości w wodzie, w której się moczyły, posiekać.

Kapustę ugotować osobno, odcisnąć, pokroić. Cebulę posiekać, zeszklić na oleju. Dodać grzyby i kapustę, wymieszać i podsmażyć. Doprawić do smaku solą, pieprzem i odrobiną cukru. Ciasto rozwałkować cienko, wykrawać krążki.

Na każdy nałożyć porcję farszu i dokładnie sklejać brzegi. Gotować w osolonej wodzie ok. 5 minut. Wyjąć łyżką cedzakową.


Karp smażony


Składniki na 6 porcji: 1 duży karp (ok. 1,5 kg), 3 łyżki mąki, sól, pieprz, 2 łyżki masła, 3 łyżki oleju do smażenia, po 2 gałązki koperku, natki pietruszki i tymianku.

Karpia umyć, dokładnie osuszyć, pokroić na równe dzwonka, oprószyć solą i lekko pieprzem. Obtoczyć w mące.

Na dużej patelni rozgrzać olej, po chwili dodać masło (trzeba uważać, by nie zaczęło się palić!). Na niezbyt dużym ogniu smażyć dzwonka karpia z obu stron na złoty kolor. Po usmażeniu przełożyć na chwilę na papierowe ręczniki, aby je osączyć z nadmiaru tłuszczu. Serwować od razu ozdobione zieleniną i cytryną pokrojoną w ósemki.

Karp w galarecie

Składniki na 4-6 porcji:  1 sprawiony karp, 1 pęczek włoszczyzny, 1 cytryna, 1 cebula, 3 łyżki rodzynek, 1 i 1/2 łyżki żelatyny, natka pietruszki, sól, kilka różyczek brokułów.

Warzywa obrać. Z warzyw, łyżki rodzynek, przypraw i odrobiny soli ugotować wywar. Włożyć do niego pokrojonego na porcje karpia. Pod przykryciem gotować 15-20 minut. Żelatynę namoczyć, odstawić.

Rybę wyjąć, ostudzić. Wywar przecedzić, rozpuścić w nim żelatynę. Na warstwie galarety ułożyć warzywa wymieszane z resztą rodzynek. Zalać małą ilością galarety, zastudzić. Na tym ułożyć porcje ryby. Przybrać brokułami i natką. Całość ostrożnie zalać pozostałą tężejącą galaretą. Odstawić w chłodne miejsce do zastygnięcia.

Kompot z suszu

Składniki na 10 porcji: 15 dag suszonych jabłek, 10 dag suszonych moreli, 10 dag suszonych gruszek, 10 dag suszonych śliwek, 5 dag suszonych fig, 2 łyżki rodzynek, 2/3 szklanki cukru, 4 goździki, skórka i sok z cytryny, cynamon.

Owoce umieścić w dużym naczyniu, zalać wrzątkiem (około 4 litry) i odstawić na dobę. Po upływie tego czasu z dwóch szklanek wody, w której moczyły się owoce, i cukru ugotować syrop z dodatkiem cynamonu, goździków i skórki cytrynowej. Wlać do owoców, usuwając skórkę cytrynową, wymieszać.

Kompot przyprawić sokiem z cytryny. Przykryć i odstawić na dobę.


Twoje Imperium
Dowiedz się więcej na temat: karp | Wigilia | kompot z suszu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy