Reklama

W świecie sushi

Nieco znużeni ciężką polską kuchnią, coraz częściej wybieramy się w dalekie gastronomiczne podróże, które przenoszą nas w odległe, egzotyczne krainy o niespotykanym i oryginalnym klimacie.

Polacy pokochali sushi. Świadczą o tym nowo powstające restauracje specjalizujące się w tej najbardziej znanej japońskiej potrawie, a także coraz większy wybór produktów do sushi na sklepowych półkach. Sushi stało się również niezastąpionym punktem kulinarnych spotkań z przyjaciółmi, ponieważ jego przygotowanie to rytuał, to o wiele więcej niż tradycyjne gotowanie.

Historia tej przekąski sięga VI w. n.e., wtedy bowiem wspomniano o niej w literaturze po raz pierwszy. Początkowo sushi nie zawierało w sobie ryżu, składało się jedynie z solonych ryb i małż, przyprawianych na ostro. Z czasem zaczęto je wzbogacać o ryż, który pierwotnie przyspieszyć miał fermentację. Dziś ziarno to jest podstawowym i najważniejszym składnikiem narodowej potrawy Japończyków i trudno nawet sobie wyobrazić, że mogło być inaczej.

Reklama

Świat sushi jest wyjątkowy i wyszukany. To kulinarne połączenie poezji smaku i estetyki sztuki. Ceremonia przygotowania tej potrawy wiąże się z wieloma rytuałami, których celebrowanie sprawia, że kolacja nabiera niepowtarzalnego charakteru. Najpierw wyrazisty, marynowany imbir, który oczyszcza kubki smakowe; potem odrobina ostrego i aromatycznego chrzanu wasabi oraz kilka kropel słonawego sosu sojowego - już bezpośrednio na sushi - i tak doprawioną przekąskę możemy w końcu położyć na języku. Chociaż kuchnia japońska kojarzy nam się z pałeczkami, w przypadku sushi nie są one konieczne - Japończycy spożywają tę potrawę palcami.

Przygotowanie sushi w domu nie jest trudne, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, sekretem smacznego sushi jest odpowiedni ryż - to on jest niezastąpioną podstawą i nadaje charakterystyczny, lekko kwaskowaty smak. Zupełnie nie nadaje się do tego popularny w naszym kraju ryż długoziarnisty - w przeciwieństwie do niego ryż do sushi ma niewielkie, okrągłe ziarenka. Powinien być też najwyższej jakości, co zagwarantuje powodzenie kulinarne.

Godny polecenia jest specjalistyczny ryż do sushi Sugoi, który idealnie się klei po ugotowaniu - w końcu Sugoi znaczy 'rewelacyjny', więc dokładnie tego należy się spodziewać. Ryż do sushi Sugoi po ugotowaniu tworzy gęstą, lepką masę, dającą się dowolnie formować.

Po drugie, przed gotowaniem ryż należy dokładnie wypłukać (delikatnie, aby nie połamać ziarenek), a gdy jest już gotowy, dostatecznie go ostudzić - w przeciwnym wypadku nori wchłonie całą wodę i potrawa stanie się gumowata.

Jeśli jesteśmy zupełnymi laikami w kwestii przyrządzania sushi, możemy posłużyć się przygotowaną specjalnie do tego celu instrukcją na opakowaniu ryżu Sugoi, prezentującą krok po kroku nie tylko przygotowanie wszystkich półproduktów, ale ukazującą także różne warianty i formy samej przekąski, jak np. maki, nigiri, czy temaki.

To takie proste. Może dziś wieczorem wybierzemy się do Japonii?

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy