Reklama

Smaki spiżarni: Ryż

Istnieje aż 20 tys. odmian ryżu, w Polsce używamy zaledwie kilku.

Na konsystencję i smak ryżu wpływa sposób gotowania. Aby ryż był sypki, wypłuczmy go przed gotowaniem. Klasyczny biały gotujemy w podwójnej ilości wody, brązowy, dziki, arborio - w poczwórnej. Biały 15 min, brązowy - 30-40 min, dziki - godzinę. Solimy pod koniec gotowania. Wtedy też możemy dodać odrobinę szafranu, imbiru czy kolendry, zyskując ciekawy smak.

Ryż na słodko przyprawmy cynamonem lub kardamonem. Ten, który jest przeznaczony do sałatek, lekko skropmy sokiem z cytryny i schłódźmy przez kwadrans.

Popularnym daniem ryżowym jest risotto

Jego bazą jest włoski ryż krótkoziarnisty, np. arborio, carnaroli. Podstawowy warunek - nie płuczemy go przed gotowaniem. Ryż smażymy, nie gotujemy! Kolejno wędrują do garnka: oliwa, cebula, ryż, wytrawne wino. Potem do ryżu stopniowo dolewamy bulion warzywny lub mięsny i często mieszamy. Ukoronowaniem jest łyżka tartego parmezanu lub masła. Risotto może mieć różne wersje - z dodatkiem warzyw, mięsa lub ryby.

Reklama

Brązowy - Najmniej przetworzony i uważany za najzdrowszy. Jego ziarna są pokryte łuską. Ma orzechowy smak. Znakomity dodatek do mięs i farszów.

Biały - Oczyszczony, poddany procesowi polerowania, a tym samym pozbawiony cennych składników. Ma uniwersalne zastosowanie, do wielu dań.

Parboiled - Biały, długoziarnisty ryż poddany obróbce termicznej, dzięki czemu zachowuje cenne witaminy i minerały. Nie klei się po ugotowaniu. Dobry do sałatek i drugiego dania.

Jaśminowy - To aromatyczny, biały, długoziarnisty ryż. Ma lekko miodowy i słodkawy smak. Świetny do deserów oraz dań kuchni tajskiej.

Arborio - Ma krótkie i owalne, białe ziarna, które po ugotowaniu zyskują kremową konsystencję na zewnątrz, a w środku są al dente. Najlepszy do risotto, gołąbków, deserów.

Dziki - Ma długie, cienkie, ciemne ziarna. Tak naprawdę to... nasiona trawy. Często łączony z innymi gatunkami ryżu. Idealny do dziczyzny, ryb, owoców morza.

Czerwony - Ma specyficzny słodkawy smak oraz orzechowy aromat. Jest kleisty. Sprawdza się zwłaszcza jako składnik deserów.

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: ryż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy