Reklama

Słodkie knedle z owocami

Wzbogaćmy przepisy na knedle. Tradycyjne, ze śliwkami, posypmy makiem, nadziewane morelami podajmy z bitą śmietaną, a jabłkowe polejmy sosem malinowym

Knedle robimy z ciasta ziemniaczanego, często łączonego z białym serem. Ziemniaki można zastąpić kaszą manną. Knedle z takiego ciasta są wyjątkowo pulchniutkie. Oto przepis: 1 Pół kg twarogu zmiel lub miksuj. Dwa żółtka oddziel od białek. Utrzyj z łyżką masła, wymieszaj z twarogiem. Wsyp 3/4 szklanki kaszy manny, dokładnie wymieszaj, odstaw na godzinę.

Do masy serowej dodaj 4-5 łyżek mąki pszennej, dopraw do smaku, na koniec wymieszaj z pianą ubitą z białek. Z masy formuj kulki, spłaszcz je w dłoniach, do środka każdej włóż np. śliwkę, kawałek brzoskwini, moreli lub jabłka wymieszane z dowolnymi bakaliami. Dokładnie zalepiam. Knedle gotuję pod przykryciem, a kiedy wypłyną, odkryj i gotuj ok. 5 minut.

Reklama

Knedle z morelami

Skład na 6 porcji: 400 g twarogu półtłustego, 2 jajka, 350 g mąki pszennej typ 480 (do pierogów), szczypta soli, 20 dojrzałych moreli, 5 łyżek cukru pudru, 1 łyżeczka mielonego cynamonu, 40 g masła.

Przygotowanie: Ze zmiksowanego sera, jajek, mąki i soli wyrabiamy gładkie ciasto. Umyte morele kroimy na połowy, pestki usuwamy. Ciasto przenosimy na stolnicę posypaną mąką, formujemy wałek, który kroimy na jednakowe części. Z kawałków ciasta formujemy placuszki, na których umieszczamy połówki moreli, dokładnie zlepiamy w knedle. Wrzucamy do wrzątku i na wolnym ogniu gotujemy 10 minut. Ugotowane kluski posypujemy cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem i polewamy roztopionym masłem. Dekorujemy według uznania.

Knedle ze śliwkami i makiem

Składniki na 4 porcje: 350 g ziemniaków, 200 g twarogu, 1 jajko, 350 g mąki pszennej, 20 ml oleju, sól, 600 g śliwek, 4 łyżki parzonego maku sypkiego, 6 łyżek cukru pudru, 100 g masła, gałązka mięty.

Przygotowanie: Ziemniaki gotujemy w mundurkach, obieramy i mielimy. Purée przekładamy do misy, dodajemy miękki twaróg, jajko, mąkę, olej i szczyptę soli. Zagniatamy gładkie ciasto, formujemy w wałek. Z umytych śliwek usuwamy pestki. Ciasto kroimy na kawałki jednakowej wielkości, każdy lekko spłaszczamy w dłoniach. Na każdym placuszku układamy śliwkę, dokładnie zlepiamy. Wrzucamy partiami do wrzącej, posolonej wody i gotujemy 5 minut od chwili, gdy wypłyną na powierzchnię. Gotowe knedle podajemy posypane makiem, cukrem, polane rozpuszczonym masłem. Można udekorować listkami mięty.

Wykwintne knedle z jabłkami

Skład na 4 porcje: 200 g mąki, łyżeczka proszku do pieczenia, 30 g masła, 3 żółtka, 250 g tłustego twarogu, cukier waniliowy, sól, masło do posmarowania, 4 jabłka, 50 g cukru, 50 g rodzynek, szczypta cynamonu oraz do sosu i wykończenia, 250 g malin, 100 g cukru, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 60 g mielonych migdałów, 60 g bułki tartej.

Przygotowanie: Z mąki, proszku do pieczenia, roztopionego masła, żółtka, twarogu, cukru waniliowego i soli zagniatamy ciasto. Formujemy w wałek. Pokrojone w kosteczkę jabłka mieszamy z cukrem, rodzynkami i cynamonem. Z ciasta formujemy placuszki, jak w przepisie na stronie obok. Napełniamy je jabłkami, sklejamy w knedle. Gotujemy 5 minut od wypłynięcia. Podlane wodą maliny gotujemy z cukrem. Zagęszczamy mąką ziemniaczaną rozprowadzoną łyżką zimnej wody. Ugotowane knedle smarujemy masłem, obtaczamy w migdałach i bułce tartej. Podajemy z malinami.

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: knedle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy