Reklama

Ryż o wielu obliczach

Myśleliście, że rola ryżu w codziennym życiu jest ograniczona tylko do rarytasu na talerzu? Przewrotne przykłady obalają ten mit!

Ryż pomaga w doborze partnera

Nonanal jest substancją aromatyczną, która utrzymuje się w ryżu. Ta substancja znana jest również z ludzkiego potu i pełni ważną rolę: aktywuje feromonowe receptory. Jak wiadomo, feromony zaś są chemicznymi substancjami, które mogą wpływać na dobór partnera na życie lub dla prokreacji. Miska ryżu i wszystko jasne. 

Ulubiona potrawa Karola Darwina  

Emma Darwin, małżonka Karola, twórcy teorii ewolucji, napisała książkę kucharską, kiedy on badał pochodzenie człowieka. Można w książce znaleźć między innymi przepis na przygotowanie ryżu, którego smakiem tak zachwycał się jej małżonek. Ewolucja ewolucją, jeść trzeba.  

Reklama

Tak się rozmnaża ryż

Z jednego zasadzonego nasionka ryżu może wyrosnąć do 3 tysięcy kolejnych ziaren. 

Lubi fale dźwiękowe

Jak odkryli południowokoreańscy agrobiotechnolodzy, ryżowe plantacje reagują na fale dźwiękowe. Badano aktywowanie hałasami genów w roślinach. Okazało się, że można aktywować dwa geny, ale reagują jedynie na wysokość częstotliwości dźwięków 50, 125 i 250 Hertz. Muzykalny ryż?

Trzy razy po dziesięć kilogramów ryżu

Sandouping leży niedaleko gigantycznej chińskiej elektrowni wodnej i jest dziś odwiedzane przez miliony turystów rocznie. Jednak do niedawna panowała w Sandouping straszliwa bieda, mimo nazwy miejscowości oznaczającej "Trzy razy po dziesięć kilogramów ryżu". Więcej, niż można było zebrać w całej okolicy...

Ryż na cholerę

Japońscy naukowcy odkryli, że w ryżu może rozwinąć się gen, pomocny w ochronie organizmu przed cholerą. Co prawda, jedna miska ryżu wciąż nie uchroni człowieka przed tą chorobą, ale system immunologiczny myszy był już dzięki działaniu genu pochodzącego z rośliny wzmocniony. Mysz nie zapadła na cholerę.

Żelazne porcje

Dzielne zakonnice z dziesięciu katolickich klasztorów na Filipinach jadły przez dziewięć  miesięcy wyłącznie ryż. Wszystko w służbie nauki, bowiem codzienna porcja specjalnego gatunku ryżu miała mieć znaczącą ilość żelaza w sobie. O rdzewieniu poddanych naukowemu eksperymentowi nic nie wiadomo. 

Niebezpieczna ryżowa tradycja

W Japonii zwyczajem noworocznym jest przygotowanie i jedzenie tradycyjnych mochi. Te ryżowe kleiste ciasteczka powinny być zgodnie ze zwyczajem zjedzone w jak największej ilości - na dobrą wróżbę. Zanim wróżba się spełni, co roku więcej Japończyków dławi się i dusi podczas ich jedzenia. Cóż, tradycja wymaga ofiar. 

Beata Dżon

Więcej w serwisie:
Przepis na ryż z kukurydzą na ostro
Słodkości z ryżem

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: ryż | jedzenie | kuchnia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy