Reklama

Pyszne zupy na rozgrzewkę

Rewelacyjne danie na jesienne i zimowe chłody. Jeden talerz, a wystarczy na cały obiad.

Kapuśniak z kiszonej kapusty

Składniki na 6 porcji: 30 dag kwaszonej kapusty, włoszczyzna, cebula, 4 ziemniaki, 10 dag wędzonego boczku, 2-3 ząbki czosnku, 2 łyżki oleju, 1 łyżka mąki, 2-3 listki laurowe, 2-3 ziarenka ziela angielskiego, ziarenka czarnego pieprzu, świeży i suszony majeranek, sól.

Kwaszoną kapustę przełóż na deskę i bez odciskania soku pokrój na kawałeczki. Posiekaną kapustę przełóż do większego garnka. Zalej około 1 i 1/2 litra zimnej wody, dodaj listki laurowe oraz ziarenka pieprzu i ziela angielskiego. Wlej łyżkę oleju. Wszystkie składniki wymieszaj, zagotuj, następnie zmniejsz płomień i gotuj pod przykryciem około 40-60 minut.

Reklama

Ziemniaki obierz, opłucz, pokrój w grubą kostkę. Ugotuj na półtwardo w lekko osolonej wodzie (8-10 minut). Marchewkę, pietruszkę i seler obierz, opłucz, pokrój w kostkę. Por oczyść, natnij wzdłuż, umyj, potnij w plasterki. Cebulę obierz, posiekaj. Przygotowane warzywa włóż do gotującej się kapusty, zamieszaj, gotuj jeszcze 30 minut na małym ogniu. Po tym czasie do garnka wrzuć podgotowane ziemniaki. Wymieszaj i gotuj już tylko 10 minut.

Boczek pokrój w kostkę. Na patelni mocno rozgrzej olej, wrzuć boczek, wysmaż go na chrupko. Oprósz mąką, zasmaż, nie rumieniąc. Rozprowadź 3 łyżkami zupy i wlej do garnka. Dodaj roztarty ząbek czosnku. Przypraw do smaku solą, pieprzem i majerankiem. Gotową zupę rozlej do kokilek. Udekoruj świeżym majerankiem lub natką.

Krupnik grzybowy w chlebie

Składniki na 5 porcji: 1 i 1/2 l wody, 1/2 kg kości cielęcych, marchewka, pietruszka, cebula opalona na ogniu (dla lepszego smaku i koloru zupy), sól, pieprz, listek laurowy, 2 kostki bulionu grzybowego, 1/2 szklanki kaszy perłowej, 30 dag ziemniaków, 7 średnich suszonych grzybów, 1/2 szklanki kwaśnej śmietany, 1 łyżeczka mąki, kilka listków natki do dekoracji, 5 okrągłych chlebków.

Na wolnym ogniu bez przykrycia ugotuj wywar z warzyw i kości z dodatkiem przypraw. Jeśli używasz grzybów suszonych, umyj je i ugotuj do miękkości w osobnym garnku. Po ugotowaniu grzyby osącz, odstaw do ostygnięcia, a następnie pokrój w paseczki.

Gotowy wywar cielęcy przecedź, dodaj do niego pokrojone grzyby i opłukaną kaszę. Gotuj razem ok. 15 minut.

Następnie do zupy dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki, po czym gotuj zupę jeszcze 20 minut.

W tym czasie przygotuj chlebki. Odkrój w każdym wierzch, wydrąż środek pozostawiając co najmniej centymetrowy brzeg. Każdy chlebek wraz z pokrywką wstaw na 5-7 minut do piekarnika rozgrzanego do 200° C. Zapiekanie chlebków nie jest konieczne, ale dzięki temu stają się one wyjątkowo chrupkie.

Na koniec zapraw krupnik śmietaną połączoną z mąką. Marchewkę i pietruszkę z gotowanego wywaru zetrzyj na tarce o dużych oczkach lub drobno pokrój. Cebulę i kości usuń.

Gorącą zupę rozlej do opieczonych chlebków, posyp siekaną natką lub udekoruj całymi listkami natki i od razu podawaj.

Gulaszowa z zacierkami

Składniki na 6 porcji: 80 dag łopatki wieprzowej lub wołowiny na gulasz, 4 strąki papryki, cebula, 4 ziemniaki, 2 kostki bulionu warzywnego, 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 4 łyżki oleju, łyżka mąki, 2 listki laurowe, ziele angielskie, słodka i ostra papryka, natka, sól, pieprz, włoszczyzna, tymianek. Na zacierki: 10 dag mąki, jajko, sól.

Mięso umyj i pokrój w kostkę. W dużym rondlu rozgrzej 2 łyżki oleju, a następnie wrzuć na gorący tłuszcz mięso. Smaż krótko, 1-2 minuty.

Kostki bulionowe rozpuść w 1 i 1/2 litra wrzątku i wlej do rondla z mięsem. Gotuj pod przykryciem 40 minut.

Ziemniaki obierz, umyj i pokrój w kostkę. Papryki przekrój na pół, usuń gniazda nasienne, opłucz i pokrój w paseczki. Warzywa również pokrój w paski. Warzywa wrzuć do rondla, kiedy mięso będzie już prawie miękkie. Dołóż do zupy listki laurowe, ziele angielskie, tymianek i natkę. Przypraw do smaku solą, pieprzem, a także słodką i ostrą papryką. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz płomień i gotuj jeszcze 10 min.

W tym czasie przygotuj zacierki: jajko umyj i rozbij. Następnie mąkę zagnieć z jajkiem, szczyptą soli oraz 2-3 łyżkami wody. Gotowe ciasto odłóż.

Pozostały olej rozgrzej i zeszklij na nim posiekaną cebulę. Po chwili oprósz mąką i zasmaż. Zasmażkę rozprowadź odrobiną wywaru i wlej do zupy. Dodaj koncentrat. Ciasto zetrzyj prosto do zupy, gotuj 10 min, posyp natką i podawaj.

Fasolowa na żeberkach

Składniki na 6 porcji: 1 niewielki pasek żeberek wieprzowych (ok. 60 dag), 15-20 dag drobnej fasoli, 1 duża marchewka, kawałek selera, pietruszka, 20 dag ziemniaków, 1 mała cebula, 2 łyżki masła, ok. 200 ml śmietany, 2 łyżki siekanej natki pietruszki, sól, pieprz, listek laurowy. Ewentualnie: majeranek, przyprawa do dań z fasoli.

Fasolę namocz, najlepiej poprzedniego dnia, i zostaw na noc. Nie łącz różnych gatunków fasoli. Jeśli chcesz, by fasola zachowała jak najwięcej właściwości odżywczych (chociaż będzie powodować wzdęcia!), gotuj ją w tej samej wodzie, w której się moczyła. Jeżeli jednak chcesz uniknąć wzdęć, zaraz po zagotowaniu się fasoli w pierwszej wodzie, odlej ją i zalej świeżą. Fasolę gotuj do miękkości, osól dopiero pod koniec gotowania.

Żeberka podziel na porcje i wrzuć do zimnej wody. Przypraw je solą, pieprzem, dodaj listek. Gotuj wywar na wolnym ogniu, bez przykrycia.

Po zszumowaniu w trakcie gotowania dodaj posiekaną cebulę i tarte warzywa przesmażone na maśle. Pod koniec gotowania dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę. Gdy już będą dość miękkie, dodaj do wywaru ugotowaną i osączoną fasolę oraz przyprawę do dań z fasoli.

Już pod sam koniec gotowania zabiel zupę śmietaną, przypraw majerankiem i rozlej zupę do talerzy. Podawaj posypaną posiekaną natką pietruszki.



Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: kapuśniak | zupa | zupa gulaszowa | Zupa fasolowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy