Reklama

Pizza nowojorska – najlepsza pizza na świecie?

Pizza to prawdopodobnie najpopularniejsza potrawa świata. Swój sukces zawdzięcza nie tylko swojemu wspaniałemu smakowi, ale przede wszystkim elastyczności i różnorodności.

Nowy Jork - jedna z najludniejszych aglomeracji na świecie i jedno z najważniejszych centrów biznesu, mediów, sztuki, mody i edukacji - to setki fascynujących atrakcji, które rokrocznie przyciągają do miasta około 60 milionów turystów. Możliwe jednak, że największym symbolem "miasta, które nigdy nie śpi" nie jest żaden ze słynnych drapaczy chmur czy żadna z reprezentacyjnych ulic, ale włoska pizza. W Nowym Jorku znajduje się blisko 10% wszystkich pizzerii w Stanach Zjednoczonych. Jak jest historia nowojorskiej pizzy? Czemu zawdzięcza ona swój niepowtarzalny smak?

Historia nowojorskich pizzerii

Pierwsza pizzeria w Nowym Jorku, a zarazem najprawdopodobniej pierwsza pizzeria w Ameryce, została założona w 1905 roku w dzielnicy Mała Italia na Manhattanie przez pochodzącego z Neapolu Gennaro Lombardiego. Gennaro przybył do Stanów Zjednoczonych w 1897 roku - przez osiem lat prowadził niewielki sklep spożywczy, a później udało mu się uzyskać licencję na produkcję i sprzedaż pizzy w stanie Nowy Jork. Gennaro Lombardi początkowo serwował duże, szerokie placki w cenie 5 centów za całość. Ale jego pracownik, niejaki, Antonio Totonno Pero, doszedł do wniosku, że dla znacznej części mieszkańców Wielkiego Jabłka kwota taka jest zdecydowanie zbyt wysoka. Zaczęto więc sprzedawać pojedyncze porcje, które klienci otrzymywali zawinięte w papier i przewiązane sznurkiem.

Reklama

W 1924 roku Antonio Totonno Pero opuścił pizzerię Lombardiego i na Coney Island otworzył swoją własną restaurację, Totonno. W 1929 roku przy Bleecker Street na Manhattanie powstaje John's Pizzeria, założona przez Johna Sasso. Sasso serwuje zupełnie inną pizzę niż jego dwaj poprzednicy - zamiast cieniutkiego ciasta w stylu neapolitańskim proponuje grube, puszyste wypieki, które śmiało można nazwać czymś w rodzaju "pomidorowych tortów". Charakterystycznym elementem wystroju tego miejsca (w 2015 umieszczonego pośród 10 najlepszych pizzerii w USA) są drewniane boksy, w których zasiadają klienci i na których każdy może wyskrobać swoje imię. Listę pionierskich pizzerii w Nowym Jorku uzupełnia lokal Patsy's Pizzeria, uruchomiony we wschodnim Harlemie w 1933 roku przez Pasquale "Patsy" Lanceriego.

Wiele nowojorskich pizzerii nosi nazwę Ray's Pizza lub pochodne (np. Famous Ray's Pizza", "Ray's Original Pizza" i "World-Famous Original Ray's Pizza), chociaż lokale te nie są ze sobą w żaden sposób połączone. Pierwsza pizzerii z serii "Ray’s" powstała w 1959 roku (lokal zamknięto w 2011).

Warto pamiętać, że aż do II Wojny Światowej pizze były w Nowym Jorku popularne właściwie tylko wśród społeczności włoskich emigrantów. Sytuacja zmieniła się wraz z powrotem do kraju amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonowali we Włoszech. Znudzeni standardowymi racjami żywnościowymi żołnierze szukali różnych kulinarnych atrakcji - i tak wielu z nich po raz pierwszy spotkało się z prawdziwą włoską pizzą. Jej smak (czemu nie sposób się przecież dziwić) ogromnie przypadł im do gustu i gdy przypłynęli do ojczyzny zrobili włoskim wypiekom fantastyczną reklamę i w znaczący sposób przyczynili się do spopularyzowania ich wśród Amerykanów niewłoskiego pochodzenia.

Jak powstaje nowojorska pizza?

Pierwowzorem nowojorskiej pizzy jest klasyczna pizza neapolitańska. Przypomnijmy: ciasto na pizzę neapolitańską składa się wyłącznie z włoskiej mąki typu 0 lub 00 (ewentualnie mieszanki tych dwóch), naturalnych drożdży neapolitańskich lub drożdży piwnych, soli i wody. Do zrobienia pizzy w stylu nowojorskim wykorzystuje się nieco poszerzoną recepturę: ręcznie wyrabiane ciasto zwykle zawiera także oliwę i cukier. Trochę inny jest także przepis na sos. Nowojorczycy zamiast świeżych pomidorów wybierają pomidory z puszki, a kompozycję uzupełniają czosnkiem, cukrem, solą, sproszkowaną słodką papryką, bazylią i oregano. Na pizzę neapolitańską można położyć tylko mozzarellę fior di latte (z mleka krów wypasanych w Kampanii lub Lacjum) albo mozzarellę di bufala campana (z mleka bawolic). Nowojorscy pizzermani preferują mozzarellę delikatnie podsuszoną, a nie świeże, wilgotne plastry jak ich pracujący w Italii koledzy.

Spody nowojorskich pizz zwykle są duże, około 45 centymetrów średnicy, i krojone na 8 kawałków, które są tak miękkie, że najczęściej przed zjedzeniem składa się je na pół (dzięki temu z pizzy nie spadają dodatki i nie spływa z niej tłuszcz).

Niepowtarzalny smak nowojorskich pizz to ponoć zasługa minerałów występujących w wodzie w okolicach nowojorskiego metra. Przekonanie to jest w USA tak silne, że wodę z Nowego Jorku importują pizzerie nawet z zachodniego wybrzeża.

- Amerykańska pizza inspiruje restauratorów na całym świecie. Właściciele pizzerii chętnie sięgają po kojarzące się z Nowym Jorkiem nazwy i urządzają swoje lokale w typowym dla tego miasta stylu. Jednym z najciekawszych tego typu projektów w Polsce jest białostocka Brooklyn Pizza. W menu tej sieci oprócz pizz, goście znajdą także wiele innych kultowych amerykańskich przysmaków  - mówi Michał Kochanowski z PizzaPortal.pl

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: pizza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy