Reklama

Pieróg obfitości

Szukasz pomysłu na wigilijne potrawy? Spróbuj pierogów z soczewicą, gryką lub lekko obgotowaną białą kapustą.

Pierożki z kapustą w sosie grzybowym

Składniki na 5 porcji (25 sztuk): 1/2 kg mąki, 2 łyżki oleju, gorąca woda, sól. Na farsz: drobno siekana natka pietruszki, 2 czerwone cebule, żółta papryka, 5 dag masła, 20 dag białej kapusty. Na sos: 15 dag mrożonych kurek, 2-4 dag grzybów suszonych, 200 ml śmietany 30 proc., 2 cebule, 5 dag masła, świeża kolendra, szczypta tymianku, ząbek czosnku. Ewentualnie: tłuszcz do głębokiego smażenia.

Mąkę zalej w misce 1/3-1/2 szklanki gorącej (ale nie wrzącej) wody i szybko wymieszaj łyżką. Dodaj olej oraz sól, wyrób gładkie ciasto. Odłóż je do lodówki na 30 minut.

Reklama

Suszone grzyby namocz w ciepłej wodzie. Kapustę drobno poszatkuj i obgotuj w osolonym wrzątku. Na patelni rozgrzej masło, po czym przesmaż na nim pokrojoną w kostkę czerwoną cebulę oraz paprykę. Smaż krótko, ok. 3 minut. Prosto z patelni przełóż je do miski z ostudzoną i osączoną kapustą, wymieszaj. Dopraw do smaku solą oraz pieprzem, dodaj też drobno siekaną natkę pietruszki.

Ciasto rozwałkuj, szklanką wykrawaj krążki, nakładaj farsz i zlepiaj. Pierogi wrzucaj na osolony wrzątek. Gdy ostygną, odsmaż na oleju. Możesz też smażyć je w głębokim tłuszczu. Wtedy osącz każdy starannie, układając na papierowym ręczniku.

Przygotuj sos: cebulę zeszklij na maśle. Dorzuć osączone i pokrojone w paski grzyby oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Chwilę smaż razem, po czym dopraw tymiankiem, solą i pieprzem, dodaj siekaną kolendrę. Wlej śmietanę, wymieszaj. Sos podawaj osobno.

Pierogi z gryką i grzybami

Składniki na 5 porcji (20-25) sztuk: 35 dag mąki, 2 jajka, 5 dag suszonych grzybów, 2 cebule, 15 dag kaszy gryczanej, 30 dag twarogu, sól, pieprz, szczypta suszonego tymianku, słodka mielona papryka, masło i olej do smażenia.

Grzyby zalej wodą, odstaw na noc. Następnego dnia grzyby ugotuj w wodzie, w której się moczyły. Odcedź, posiekaj. Kaszę gryczaną ugotuj w osolonym wrzątku. Odcedź, odstaw do ostygnięcia. Cebule obierz, pokrój w drobną kostkę i smaż na maśle.

Twaróg pokrusz lub rozgnieć widelcem, wbij jedno jajko, dodaj kaszę gryczaną, zmiksuj (kaszę i twaróg ewentualnie można przepuścić przez maszynkę do mięsa i dopiero wymieszać z jajkiem). Dołóż cebulę i posiekane grzyby. Masę przypraw do smaku solą, papryką, tymiankiem oraz pieprzem, dokładnie wymieszaj.

Do mąki wbij pozostałe jajko. Dolej 1/3-1/2 szklanki wody (dobrze, gdy woda jest gorąca, dzięki temu ciasto jest bardziej elastyczne), dodaj szczyptę soli. Wyrabiaj jednolite i gładkie ciasto, a następnie po kawału odkrawaj i wałkuj na cienki placek. Szklanką wykrawaj krążki, na każdym układaj po porcji farszu. Mocno zlepiaj brzegi. Pierogi wrzucaj na osolony wrzątek.

Gotuj 1-2 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmuj łyżką cedzakową, przelej zimną wodą. Ostudzone pierogi odsmaż na oleju, podawaj z sosem grzybowym.

Bryndzałki

Składniki na 5 porcji (20-25) sztuk: Na ciasto: 1 żółtko, łyżka oleju, 1 szklanka mąki, 1 kg ugotowanych ziemniaków. Na farsz: 30 dag bryndzy, 10 dag startego oscypka, 2-3 ugotowane i ostudzone ziemniaki, 1 jajko, sól, pieprz. Ponadto:  papier do pieczenia, olej do posmarowania.

Najpierw przygotuj farsz. Ugotowane w mundurkach ziemniaki (gotuj je w osolonym wrzątku) obierz i zmiel razem z bryndzą w maszynce do mielenia mięsa lub przeciśnij przez praskę do ziemniaków. Przypraw solą, pieprzem, dodaj starty oscypek, jajko, starannie wymieszaj. Następnie wyrób ze składników gładką i jednolitą masę na farsz.

Teraz przygotuj ciasto. Ugotowane ziemniaki przeciśnij przez praskę do ziemniaków lub zmiel w maszynce do mielenia mięsa. Do ziemniaczanej masy dodaj żółtko i, podsypując mąką, zagnieć ciasto. Następnie uformuj z ciasta wałek. Ostrym nożem odcinaj niezbyt grube plastry ciasta. Każdy kawałek lekko rozpłaszcz dłonią, a następnie ułóż na środku porcję wcześniej przygotowanego farszu. Sklejaj brzegi tak, aby powstała kulka.

Bryndzałki układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wierzch każdej bułeczki posmaruj olejem. Piecz je w piekarniku rozgrzanym do temperatury 190° C na złoty kolor. Po wyjęciu odczekaj aż ostygną. Podawaj jeszcze ciepłe, ale smaczne są też na zimno.

Pierogi z soczewicą

Składniki na 5 porcji (20-25) sztuk: Na ciasto:  2 szklanki mąki, 2 dag drożdży, ok. 1 szklanki przegotowanej wody, sól, cukier, 3 łyżki ciepłego mleka, jajko. Na farsz: 1 szklanka soczewicy, 2 ziemniaki ugotowane w mundurkach, 2 duże cebule, 2 łyżki oleju, 1 surowe jajko, sól, czarny pieprz, kolorowy pieprz, majeranek - suszony oraz świeży do dekoracji.

Opłukaną soczewicę zalej gorącą wodą, osól i gotuj 5-8 min. Sprawdzaj, czy soczewica nie pochłonęła całej wody i ewentualnie trochę dolej. Następnie soczewicę odcedź. Czerwona soczewica gotuje się bardzo szybko, zielona - dłużej (ok. 20 min). Uważaj, by czerwonej nie rozgotować, a zieloną ugotować do miękkości. Posiekaną cebulę zeszklij na oleju, przestudź. Soczewicę i ziemniaki przepuść przez maszynkę, połącz z cebulą, surowym jajkiem. Dopraw solą, pieprzem i majerankiem.

Z drożdży, mleka i cukru zrób zaczyn, po chwili połącz z pozostałymi składnikami i zagnieć ciasto, rozwałkuj. Wycinaj krążki, układaj po porcji farszu, zlepiaj pierogi. Gotowe pierogi wrzucaj na osolony wrzątek, smaż w głębokim tłuszczu lub piecz do zrumienienia (ok. 10 min) w temperaturze 200° C.

Pierogi podawaj polane stopionym masłem, posypane kolorowym pieprzem i udekorowane majerankiem. Następnego dnia pierogi można przyrumienić na oleju na złoty kolor i podawać gorące.



Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: święta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy