Reklama

Na gorące dni

Chłodnik – sztandarowa zupa upalnego lata. Poznaj jego klasyczne i nowe wersje. Doskonale gaszą pragnienie i sycą, choć mają niewiele kalorii.

Staropolski

Składniki na 4 porcje: 1 i 1/2 l wody, 4-5 dag mąki, spory kawałek skórki chleba razowego, 2 jajka, po 1/2 pęczka koperku oraz szczypiorku, cukier, sól, 1-2 ząbki czosnku, szklanka gęstej kwaśnej śmietany
Ponadto: młode ziemniaki, skwarki, kilka gałązek koperku do dekoracji

1. Wodę wlej do garnka, zagotuj i przestudź. Następnie wsyp do niej mąkę, drobno posiekaną skórkę chleba razowego i wymieszaj. Garnek przykryj lnianą ściereczką i odstaw w chłodne miejsce na 2-3 dni. Po upływie tego czasu zakwas dokładnie wymieszaj, przecedź, zagotuj na wolnym ogniu i ponownie odstaw do ostygnięcia.

Reklama

2. Koperek i szczypiorek opłucz pod bieżącą wodą, osusz i drobno posiekaj. Jajka włóż do garnka i zalej taką ilością wody, aby je zakryła. Dodaj 2 łyżeczki soli. Od momentu wrzenia wody gotuj 8 minut. Następnie przelej je zimną wodą, ostudź, obierz i pokrój na ćwiartki lub połówki.

3. Do garnka z ostudzonym zakwasem powoli wlej śmietanę. Całość delikatnie przemieszaj trzepaczką. Dodaj posiekaną zieleninę oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Dopraw do smaku solą i cukrem.

4. Chłodnik rozlej do miseczek, do każdej porcji włóż cząstki jajka ugotowanego na twardo i udekoruj gałązkami koperku. Podawaj z młodymi ziemniakami z wody okraszonymi skwarkami słoniny lub boczku.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 20 minut
Porcja: 210 kilokalorii

Dwukolorowy

Składniki na 4 porcje:

Na czerwony chłodnik: 1/2 kg buraczków, 1/2 l wywaru warzywnego (lub bulion z kostki), 1/2 pęczka rzodkiewek, 1/4 pęczka szczypiorku, 10 dag śmietany 18 proc., łyżka soku z cytryny, sól, pieprz
Na biały chłodnik: 1/2 l kefiru lub gęstego jogurtu naturalnego, 25 dag zielonych ogórków, 1/4 pęczka koperku, 1/4 pęczka szczypiorku, 2 ząbki czosnku, łyżka oliwy, sól, pieprz

1. Przygotuj czerwony chłodnik. Buraczki umyj, obierz i pokrój w kostkę. Dodaj do wywaru warzywnego i gotuj 20 min. Gdy przestygnie, zmiksuj blenderem. Dodaj sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem. Ostudź, a gdy osiągnie temperaturę pokojową - wstaw do lodówki na 30 min. Rzodkiewkę i szczypiorek umyj. Rzodkiewkę pokrój w drobną kostkę, szczypiorek posiekaj i dodaj do zupy. Całość zabiel śmietaną.

2. Przygotuj biały chłodnik. Ogórki umyj, obierz ze skóry, zetrzyj na tarce o grubych oczkach, oprósz solą i wstaw do lodówki na 30 min. Szczypiorek i koperek umyj, osusz i drobno posiekaj. Ogórki przełóż na sitko, aby osączyć je z nadmiaru soku, następnie lekko odciśnij i przełóż do miski. Wlej schłodzony jogurt, dodaj zieleninę, czosnek przeciśnięty przez praskę i oliwę. Wszystko wymieszaj. Dopraw solą oraz pieprzem.

3. Do miseczek rozlej po pół chochli chłodnika czerwonego oraz białego, delikatnie przemieszaj. Udekoruj gałązkami szczypiorku i podawaj.

Przygotowanie: 50 minut
Porcja: 220 kilokalorii

Z białej rzodkwi

Składniki na 6 porcji: 15 dag białej rzodkwi, 3 duże kształtne pomidory, cebula, ząbek czosnku, sól, pieprz, 1 litr kefiru, suszone lub świeże zioła, np. bazylia i majeranek, koperek do dekoracji

1. Rzodkiew dokładnie umyj i obierz. Za pomocą skrobaczki odkrój kilka długich plastrów i odłóż do dekoracji. Resztę rzodkwi zetrzyj na tarce.

2. Pomidory umyj pod bieżącą wodą i osusz. Każdy przekrój na pół. Delikatnie, aby ich nie uszkodzić, wydrąż z nich środki. Miąższ pomidora pokrój w kostkę. Czosnek i cebulę obierz z łupin. Cebulę posiekaj bardzo drobno, zaś czosnek przeciśnij przez praskę. Następnie cebulę i czosnek rozetrzyj dokładnie (najlepiej w niewielkiej miseczce lub wąskiej filiżance) ze szczyptą soli.

3. Do garnka wlej kefir, dodaj startą białą rzodkiew, pokrojone pomidory oraz roztarte z solą cebulę i czosnek. Skosztuj, w razie potrzeby przypraw jeszcze do smaku solą. Dodaj też pieprz, odrobinę bazylii oraz majeranek. Chłodnikiem ostrożnie wypełnij połówki pomidorów (wcześniej ustaw je na talerzu lub tacy, która zmieści się w lodówce). Chłodnik wstaw do lodówki na kilka godzin.

4. Przed podaniem na każdej porcji ułóż dekoracyjnie złożony plaster białej rzodkwi i gałązki rozdrobnionego koperku. Chłodnik z białej rzodkwi podawaj na niewielkich talerzykach lub w ozdobnych miseczkach.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 20 minut
Porcja: 155 kilokalorii

Składniki na 6 porcji: pęczek botwinki, 1 litr kefiru, 1/2 litra jogurtu naturalnego, sok wyciśnięty z 1/2 cytryny, łyżeczka octu, średni ogórek, pęczek rzodkiewek, po pół pęczka koperku i szczypiorku, sól, pieprz, cukier, cytryna, 1-2 łyżki koncentratu z buraków

1. Buraczki z botwinki obierz i posiekaj w drobną kostkę lub zetrzyj na tarce. Liście botwinki dokładnie umyj pod bieżącą wodą, osusz i drobno posiekaj wraz z łodygami. Koperek i szczypiorek opłucz, osusz i drobno posiekaj. Rzodkiewki i ogórka umyj i osusz. Dwie rzodkiewki odłóż do dekoracji, pozostałe wraz z ogórkiem pokrój w drobną kostkę (łyżkę krojonego ogórka odłóż do dekoracji).

2. W garnku zagotuj 1/2 litra wody. Gdy zacznie wrzeć, osól i wrzuć botwinkę z buraczkami. Doprowadź wszystko do wrzenia, wymieszaj i gotuj jeszcze 3 minuty. Następnie dodaj ocet i odstaw do ostygnięcia. Jeśli kolor zupy jest mało wyrazisty, możesz dodać 1-2 łyżki koncentratu z buraków.

3. Gdy botwinka już całkiem ostygnie, dodaj kefir, jogurt, rzodkiewki, ogórek, koperek, szczypiorek i całość delikatnie wymieszaj. Dopraw do smaku solą, pieprzem, cukrem oraz sokiem wyciśniętym z cytryny. Wstaw do lodówki na godzinę, aby aromaty się połączyły.

4. Chłodnik rozlej do miseczek, wierzch posyp drobno pokrojonym ogórkiem i udekoruj talarkami rzodkiewek. Smacznym dodatkiem będzie również jajko ugotowane na twardo.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 40 minut
Porcja: 190 kilokalorii

Świat i Ludzie 24/2012

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: chłodnik | rzodkiew | botwina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy