Reklama

Kuchnia brazylijska

Gdy fanów piłki nożnej ogarnia brazylijskie szaleństwo, czemu nie miałoby ono ogarnąć również zwolenników smacznej i zdrowej kuchni? Z okazji mundialu w Brazylii przybliżamy zwyczaje kulinarne tego państwa!

Kuchnia Brazylii, tak jak jej reprezentacja piłkarska, nie ma sobie równych! Burzliwe dzieje kraju zostawiły swój ślad w tradycjach kulinarnych - w brazylijskim kotle nieźle namieszali Indianie, portugalscy kolonizatorzy oraz niewolnicy z Afryki. Gorącemu podrównikowemu klimatowi Brazylijczycy zawdzięczają egzotyczne owoce, aromatyczną kawę, trzcinę cukrową, maniok i kakao. - Podstawowym składnikiem dań brazylijskich są warzywa, oprócz tego Brazylijczycy jedzą dobrej jakości wołowinę, ale nie smażoną, a grillowaną oraz piją soki ze świeżych owoców - tego nawyku najbardziej im można zazdrościć - mówi Krzysztof Wojdat z cateringu dietetycznego DietBox.pl. - Brazylia to też ojczyzna zbawiennych dla ciała mikstur: guarany i yerba mate. Napoje sporządzane z tych roślin, w Ameryce pite od tysięcy lat, w Europie popularne stosunkowo od niedawna, pobudzają organizm i mają silne działanie antyoksydacyjne, czyli spowalniają procesy starzenia - dodaje dietetyk.

Reklama

 Wiele podstawowych elementów kuchni brazylijskiej jest godnych polecenia ze względu na smak i korzystny wpływ na zdrowie:

Maniok - jadanym jak w Europie ziemniaki lub przetwarzany na mąkę oraz tapiokę. Mąką skrobiowa z manioku może być alternatywa dla mąki pszennej w diecie bezglutenowej.

Owoce tropikalne, m.in.: jagody Acai - źródło antyoksydantów, aminokwasów oraz witamin, marakuja - bogata w witaminy A i C oraz błonnik, awokado - dostarcza organizmowi potas, luteinę, a także tłuszcz (kwas oleinowy), który obniża poziom złego cholesterolu i pomaga w przyswajaniu cennych składników odżywczych ze spożywanych produktów.

Orzechy: brazylijskie - źródło selenu chroniącego organizm przed powstawaniem komórek nowotworowych, cynku i fosforu, nerkowce - jedyny produkt roślinny tak bogaty w żelazo, kokosowe - dostarcza organizmowi aminokwasów, witaminy C, białka, wapnia, magnezu oraz elektrolitów (regeneruje po wysiłku), zmniejsza ryzyko chorób serca i poprawia metabolizm.

Ryby i owoce morza - to przede wszystkim źródła pełnowartościowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych i jodu, są lekkostrawne i niskokaloryczne.


Picanha - grillowana wołowina w soli

 Składniki:

- wołowina bez kości (ok 1,5 kg)

- sól morska

Mięso umyj i osusz, usuń z niego błonę, pozostawiając cienką warstwę tłuszczu. Pokrój na grube plastry i natrzyj gruboziarnistą solą morską. Od razu połóż na rozgrzanym grillu i piecz, aż zbrązowieje z zewnątrz, ale będzie jeszcze różowe w środku. Przed podaniem możesz wołowinę pokropić limonką lub podać z plastrem ananasa.

Moqueca de Camarão- brazylijski gulasz z krewetkami

 

Składniki:

- 0,5 kg krewetek (bez głów)

- 1 ząbek czosnku

- 2 posiekane pomidory

- 1 duża cebula, posiekana

- 1 papryka czerwona

- 1 papryka zielona

- pęczek świeżej, posiekanej kolendry

- sok z cytryny

- 2 szklanki mleka kokosowego

- łyżka oleju palmowego

- sól

 Obierz krewetki, umyj i dobrze opłucz w wodze. Skrop sokiem z cytryny, dodaj rozgnieciony czosnek, posiekaną kolendrę i trochę soli. Tak zamarynowane odstaw do lodówki na co najmniej pół godziny. 

Zamarynowane krewetki gotuj z mlekiem kokosowym w garnku lub na głębokiej patelni. Dodaj pokrojone warzywa oraz olej palmowy i gotuj pod przykryciem ok. 15 minut.

Brazylijczycy jedzą gulasz z białym ryżem, ale zdrowiej będzie, gdy podasz go z ryżem brązowym.

 Mus z marakui

To popularny deser brazylijski. Proponujemy go w wersji dietetycznej: słodzone mleko skondensowane podmieniamy na serek ricotta.

Składniki:

- 3 marakuje

- 250 g sera ricotta

- ¼ szklanki cukru pudru

- 1 białko

 Przekrój marakuje i wyciągnij z nich łyżeczką miąższ z sokiem. Część (1/5) odłóż do dekoracji, resztę wymieszaj blenderem z serkiem.

Nad garnkiem z gotującą się wodą postaw w żaroodpornej misce białko z cukrem. Wymieszaj białko z cukrem w kąpieli wodnej, mieszaj dopóki cukier się rozpuści. Ściągnij z ognia i mikserem ubijaj jeszcze ok. 5 minut.

Wymieszaj delikatnie białko z ricottą, przełóż do pucharków, udekoruj na wierzchu odłożonym wcześniej miąższem i włóż do lodówki na ok. 3h.


materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy