Reklama

Jak przyrządzić idealną kawę?

Smakosze brązowego napoju od lat zachodzą w głowę, jak przyrządzić idealną kawę. Najdalej poszedł profesor MIT, E. E. Lockhart, który na drodze badań z udziałem kilku tysięcy ochotników opracował doskonałe proporcje. Według niego najlepszy napój powstaje z drobno zmielonych ziaren parzonych w 17,42 grama wody na każdy gram kawy. Ważna jest też temperatura, która musi wynosić dokładnie 90,5°C. Pyszne cappuccino lub espresso przygotujesz jednak nie tylko w laboratorium – wystarczy, że przeczytasz ten poradnik.

Esencja kawowego aromatu

Espresso to recepta na udany poranek i podstawowy składnik wielu kaw. Włosi i Hiszpanie nie wyobrażają sobie bez niego drogi do pracy i zawsze znajdą czas, by wstąpić do kawiarni. Już niewielka filiżanka – standardowa porcja tego napoju to około 30 ml – postawi Cię na nogi, a jego aromat da inspiracje na cały dzień. 

Sekretem dobrego espresso jest, naturalnie, kawa. Napój nie zawiera żadnych dodatków, a jego smak zależy tylko od tego, jakich ziaren użyjesz. Najlepiej sięgnąć po całe ziarna i mielić je bezpośrednio przed parzeniem – dzięki temu wydobędziesz pełen ich aromat. Z ich znalezieniem nie powinieneś mieć problemów, bo dobre kawy ziarniste kupisz nawet w dyskontach takich jak Biedronka.

Reklama

Do przyrządzenia tego napoju będziesz potrzebował odpowiedniego sprzętu. Nie zrobisz go w ekspresie przelewowym, bo woda na espresso musi być przepuszczona przez ziarna pod ciśnieniem około dziesięciu barów. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na ciśnieniowy ekspres z prawdziwego zdarzenia, zaopatrz się w kawiarkę. W tym niewielkim urządzeniu, stawianym na zwykłej kuchence można zaparzyć doskonałą kawę. Dobry ekspres dostaniesz już za niewielkie pieniądze w Internecie – pamiętaj jednak, aby miały odpowiednie ciśnienie i zwróć uwagę na sposób zaparzania (sypany daje ci potem największy wybór kaw, natomiast kapsułki są po prostu niezwykle wygodne).

Poczuj się jak barista

Espresso smakuje równie dobrze samo, co w połączeniu z różnymi dodatkami. Najpopularniejszą – i według wielu smakoszy, także najsmaczniejszą – wariacją na jego temat jest cappuccino, przez baristów określane jako najtrudniejszy do sporządzenia kawowy napój.

Prawdziwe cappuccino ma niewiele wspólnego z popularnym proszkiem do rozrobienia w wodzie. Składa się z espresso zmieszanego ze spienionym mlekiem w proporcji 1:5, najczęściej dekoracyjnie posypanego startą czekoladą, kakao lub cynamonem. 

Włosi do spienienia mleka używają dyszy uwalniającej parę wodną lub dzbanków, które takie urządzenie mają już wbudowane. Zbliżony efekt uzyskasz używając zwykłego, ręcznego spieniacza, ale trudniej za jego pomocą otrzymać piankę spełniającą obowiązujące w Italii normy. Ta bowiem powinna być idealnie kremowa i pozbawiona widocznych pęcherzyków, a swoje właściwości musi zachować także po przelaniu do filiżanki. 

Kawa i czekolada – idealne połączenie

Innym sposobem na wykorzystanie espresso jest przyrządzenie mokki. Ten słodki, kawowo-czekoladowy napój doskonale sprawdzi się na spotkaniach z przyjaciółmi lub w chwili popołudniowego relaksu. Przyrządzisz go bez większych problemów. Jego smak nikogo nie pozostawi obojętnym. 

Na jedną porcję musisz przygotować 50 ml espresso, 100 ml mleka oraz kilka kostek czekolady. W małym garnuszku rozpuść ją w mleku, a następnie przelej do wysokiej szklanki. Teraz wystarczy ostrożnie wlać kawę, a całość ozdobić bitą śmietaną i czekoladowym syropem. 

Kawa świetnie łączy się też z lodami, co Włosi umiejętnie wykorzystali, tworząc aksamitną mokkę. To prosty, ale efektowny deser, do którego potrzebujesz jedynie gałki lodów, bitej śmietany i odrobiny espresso. Dwa pierwsze składniki podaj razem, a filiżankę kawy ustaw obok, pozwalając, by goście sami polali nią lody.

Kawa po turecku – nie zalewaj!

Wbrew pozorom, kawa po turecku nie ma nic wspólnego z pijaną często „zalewajką”. Parzenie kawy to dla Turków prawdziwy rytuał, a powstający w jego wyniku napój jest bardzo ciemny, aromatyczny i pokryty gęstą pianką. 

By zaparzyć prawdziwą kawę po turecku, musisz wyposażyć się w dżezwę – niewielki, stożkowy tygielek, najczęściej wykonany z mosiądzu. Swoją nazwę zawdzięcza rozżarzonym węgielkom, na których tradycyjnie się go stawia, ale w domowych warunkach możesz użyć zwykłej kuchenki. 

Dżezwę trzeba napełnić wrzącą wodą, a następnie wsypać drobno zmielone (praktycznie na pył) ziarna kawy oraz cukier. Napój gotuj tak długo, aż na jego powierzchni pojawi się brązowa, gęsta piana. Gdy będzie już gotowy, rozlej go do małych filiżanek. Smak kawy po turecku możesz wzbogacić, dodając przed parzeniem nieco kardamonu, cynamonu lub startej skórki pomarańczowej.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: kawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy