Reklama

Czarodziejski lubczyk

Kształtem i smakiem jego listki przypominają selera, ale w polskiej kuchni ma znaczenie prawie magiczne. Był dodawany do napojów miłosnych. Wierzono, że wpływa na potencję. Jest znanym afrodyzjakiem.

Gałązki świeżego lubczyku można gotować jak szparagi lub łodygi selera naciowego i w tej formie dodaje się je do surówek i sałatek. Jednak pamiętaj, by nie przesadzić z ilością, bo pachną one bardzo intensywnie.

Zupy z lubczykiem

Oprócz świeżego lubczyku idealny aromatyczny i tłusty rosół musi zawierać zawierać cebulę, marchew, czosnek, natkę, pora i tymianek.

Lubczyk lubi też towarzystwo cukinii - na jej bazie możesz zrobić zupę-krem z lubczykiem. Pokrój cukinię w plastry i smaż na maśle przez ok. 10 minut. Potem zalej bulionem, dodaj szczyptę vegety, serek topiony i gotuj, aż cukinia będzie miękka. Wrzuć gałązki lubczyku i czosnek. Zmiksuj i przypraw.

Odmieni smak mięsa

Lubczyk silnie aromatyzuje mięso. Spróbuj doprawić nim schab. Pokrój mięso na kotlety. Nie rozbijaj ich, tylko oprósz solą i układaj jeden na drugim, przedzielając gałązkami lubczyku. Zostaw na noc w lodówce. Schab piecz na oleju razem z lubczykiem, a na drugiej patelni obsmaż cebulę. Schabowe z cebulą i lubczykiem przełóż do naczynia żaroodpornego i zalej bulionem. Duś z listkiem laurowym i zielem angielskim, dodaj śmietanę, a przed podaniem posyp pieprzem.

W sosie rozpali zmysły

Lubczyk nadaje wyrazisty aromat sosom i dobrze komponuje się z daniami z ryżem, makaronem i ziemniakami. Późną jesienią możesz ubarwić stół daniami z sosem pomidorowo-cukiniowym. Robi się go prosto: pomidory sparz i pokrój w kostkę, a cukinię w plasterki. Wlej na patelnię oliwę ze słoika z suszonymi pomidorami i zesmaż czosnek, pomidory i cukinię. Dorzuć suszone pomidory, lubczyk, sól i pieprz. Na koniec zagęść sos mąką ziemniaczaną. Podawaj do kotlecików mielonych lub po prostu do makaronu. Pycha!

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: afrodyzjaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy