Reklama

Bukiety młodych warzyw

Wreszcie są! Młode warzywa – soczyste, kruche, po prostu pyszne. A pomysłów na ich przyrządzenie mamy wiele!

Wiosenna terrina

Składniki na 10-12 porcji: 1 kg ogórków wężowych, 2 pomidory, pęczek rzodkiewek, 25 dag twarożku śmietankowego, 40 dag gęstej śmietany, 250 ml śmietanki kremówki 30 proc., 1 białko, 1/2 pęczka koperku, 2 ząbki czosnku, 2-3 gałązki mięty, sól, pieprz, sok z cytryny, 6 łyżeczek żelatyny, olej, listki bazylii do dekoracji

1. Ogórki umyj, dwa odłóż, pozostałe obierz i pokrój w drobną kostkę. Odłożone ogórki pokrój wzdłuż nożem na bardzo cienkie paski, oprósz solą i odstaw. Pomidory podziel na ćwiartki, twardy miąższ pokrój w drobną kosteczkę. Rzodkiewki pokrój w słupki.

Reklama

2. Do drobno pokrojonych ogórków dodaj twarożek, gęstą śmietanę, pół pęczka siekanego koperku oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Całość zmiksuj blenderem na gładki krem. Dopraw do smaku solą, pieprzem oraz sokiem świeżo wyciśniętym z cytryny.

3. Żelatynę rozpuść w niewielkiej ilości wrzątku i przestudź. W jednym naczyniu ubij śmietankę, w drugim - białko z odrobiną soli.

4. Podłużną formę keksową posmaruj odrobiną oleju. Spód i boki wyłóż przeźroczystą folią spożywczą. Na niej układaj osączone z nadmiaru soku paski ogórków (jeden powinien zachodzić lekko na drugi, a ich brzegi muszą wystawać poza formę).

5. Masę serową połącz z żelatyną, ubitą śmietanką i pianą z białka. Połowę masy połącz z pomidorami i rzodkiewką, drugą część z posiekaną miętą. Obie masy przełóż do formy i przykryj długimi, wystającymi paskami ogórka. Schładzaj w lodówce całą noc. Przed podaniem udekoruj bazylią.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 45 minut
Porcja: 200 kilokalorii

Botwinka z jajkiem

Składniki na 4 porcje: duży pęczek botwinki z buraczkami, jeden mały burak, 2 małe marchewki, pietruszka, sól, listek laurowy, 3-4 łyżki octu jabłkowego lub soku z cytryny, 1 i 1/2 łyżki cukru, gęsta kwaśna śmietana, np. 18 proc., po kilka gałązek koperku, natki i szczypiorku, 2 jajka, ewentualnie 1-2 łyżki koncentratu buraczanego

1. Wszystkie buraczki obierz i posiekaj lub zetrzyj na tarce. Liście botwinki dokładnie umyj i osusz. Kilka odłóż, resztę drobno posiekaj wraz z łodyżkami. Marchewkę i pietruszkę pokrój w talarki.

2. Do garnka wrzuć listek laurowy, wlej ok. 1 i 1/2 litra wody. Gdy zacznie wrzeć, posól ją. Następnie wrzuć pokrojone warzywa i gotuj do miękkości ok. 30 minut. Pod koniec gotowania dopraw do smaku solą, cukrem oraz octem lub sokiem z cytryny. Zupa nie może być mdła, kwaśny smak musi być wyczuwalny.

Jeśli zupa nie ma zdecydowanego buraczanego koloru, możesz dolać 1-2 łyżki koncentratu buraczanego. Do zupy dodaj drobno posiekany koperek, natkę i szczypior. Na koniec dopraw ją śmietaną (połącz ją w kubku z 1/2 filiżanki ciepłej zupy i wymieszaj. Następnie wlej zawartość kubka do garnka z zupą i ponownie szybko wymieszaj).

3. W drugim garnku ugotuj jajka na twardo z dodatkiem soli. Gdy wystygną, pokrój je na ćwiartki.

4. Gotową zupę rozlej do talerzy lub do miseczek. Każdą porcję zupy udekoruj ćwiartkami jajka ugotowanego na twardo oraz listkami botwinki.

Przygotowanie: 50 minut
Porcja: 180 kilokalorii

Kotlety marchewkowe

Składniki na 4-6 porcji: 15 dag ryżu, 5 marchewek, 3 żółtka, 2 łyżki bułki tartej, sól, pieprz, olej do smażenia, 1/2 szklanki majonezu, 4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego np. bałkańskiego, 1-2 ząbki czosnku

1. Marchewki oskrob i dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Włóż je do garnka, zalej wodą i gotuj. Staraj się ich nie rozgotować, powinny być lekko twarde.

2. Gdy marchewki wystygną, 4 sztuki zetrzyj na tarce o bardzo dużych oczkach. Pozostałą marchewkę pokrój ostrym nożem lub skrobaczką na długie, cienkie wstążki.

3. Do drugiego garnka wlej wodę (musi być jej dwa razy więcej niż ryżu). Gdy zacznie wrzeć - osól ją, wrzuć ryż i gotuj go na małym ogniu do miękkości (uważaj jednak, by go nie rozgotować). Następnie ryż osącz i wystudź.

4. Do miski wsyp ostudzony ryż, startą marchewkę, dodaj bułkę tartą oraz żółtka. Całość dokładnie wymieszaj i dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Zwilżonymi dłońmi formuj z masy niewielkie kotleciki. Smaż je na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Kotleciki po usmażeniu układaj na papierowym ręczniku, aby dobrze osączyć je z nadmiaru tłuszczu.

5. Majonez połącz z jogurtem oraz czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Dopraw do smaku solą i pieprzem.

6. Gorące kotleciki podawaj z dipem czosnkowym, udekorowane wstążkami marchewki.

Przygotowanie: 35 minut
Porcja: 220 kilokalorii

Młoda kapusta ze schabem

Składniki na 4 porcje: ok. 70 dag schabu np. środkowego, duża główka młodej kapusty lub 2 małe, 1/2 kg dojrzałych pomidorów, 2 cebule, sól, pieprz, ziele angielskie, listek laurowy, kilka ziaren pieprzu, olej do smażenia, cukier, 2 łyżki masła, 2 łyżeczki mąki

1. Mięso umyj, osusz, pokrój w grube plastry i delikatnie rozbij tłuczkiem, aby nie porwać mięsa. Oprósz je solą oraz pieprzem i odstaw w chłodne miejsce.

2. Kapustę obierz z zewnętrznych liści, opłucz i drobno poszatkuj. Pomidory umyj (możesz je sparzyć i zdjąć z nich skórkę), pokrój w kostkę i odstaw. Cebule obierz z łupin i drobno posiekaj.

3. W wysokim i szerokim garnku rozgrzej olej i zeszklij na nim posiekaną cebulę. Następnie dodaj poszatkowaną kapustę, dorzuć listek laurowy, ziele angielskie, ziarnka pieprzu. Wszystko lekko posól, przemieszaj, dolej 2 szklanki wody lub bulionu warzywnego.

4. Garnek z kapustą ustaw na niewielkim ogniu i doprowadź do wrzenia. Duś na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 30 min. W trakcie duszenia mieszaj od czasu do czasu.

5. Ok. 5 minut przed końcem gotowania dodaj do kapusty pokrojone pomidory. Dopraw cukrem, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Jeśli kapusta jest za rzadka, możesz ją zagęścić zasmażką przygotowaną z masła i mąki.

6. Plastry schabu usmaż na rozgrzanym oleju na złoto i podawaj z kapustą. Świetnym dodatkiem do tego dania będą młode ziemniaki z wody.

Przygotowanie: 40 minut
Porcja: 445 kilokalorii


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy