Reklama

​Krem z dyni z pestkami smażonymi z cebulą i bitą śmietaną

Zupa cebulowa jest obowiązkową pozycją każdego menu we francuskich Alpach. Zdarza się jednak trafić też na pełną wigoru zupę dyniową, która wyróżnia się zdecydowanie na tle bezbarwnej zimowej diety - pisze Rachel Khoo.

Pieczenie dyni może się wydać zbędnym zawracaniem głowy, warto jednak poświęcić chwilę na ten zabieg, dzięki któremu dynia nabiera słodyczy i aromatu, jakiego nigdy jej nie da zwykłe wrzucenie do bulionu.

Choć zupa jest pyszna w czystej postaci, postanowiłam przemycić alpejski akcent w formie puszystych śnieżynek z bitej śmietany, posypanych karmelizowaną cebulą i chrupiącymi pestkami dyni. Uzyskałam barwną pożywną zupę, która rozjaśni mroczne, zimowe dni.

4 porcje.

Czas przygotowania: 30 minut

Czas pieczenia: 45 minut

Składniki:


- 1 kg dyni pokrojonej na duże kawałki (pestki zachowaj)
- 4 ząbki czosnku, całe, nieobrane
- 2 łyżki oliwy
- sól
- 1 duża cebula, obrana, drobno posiekana
- 1 łyżka masła
- 1 litr gorącego bulionu warzywnego
- świeżo zmielony pieprz
- 100 ml śmietany kremówki

Rozgrzej piekarnik do 180 st. C. Połóż dynię, czosnek i połowę pestek na blasze. Skrop oliwą i posyp solą. Piecz 30 minut, aż dynia zmięknie.

Reklama

Odstaw w chłodne miejsce i łyżką wybierz miąższ dyni do garnka, a skórę wyrzuć. Wyłuskaj ząbki czosnku ze skórki i dorzuć do garnka.

Oczyść nasiona z łupinek i wrzuć na patelnię z cebulą i masłem. Smaż na średnim ogniu 10 minut, co pewien czas mieszając, aż cebula mocno się przyrumieni.

Tymczasem dokończ zupę, zalewając dynię i czosnek bulionem. Zmiksuj na gładko ręcznym blenderem, przypraw do smaku pieprzem i solą.

Ubij śmietanę ze szczyptą soli i sporą ilością czarnego pieprzu. Rozlej zupę do talerzy, na wierzch nałóż bitą śmietanę ze skarmelizowaną cebulą i pestkami dyni.

Une petite astuce - rada:

Jeśli gotujesz zupę wcześniej, przy podgrzewaniu dolej jeszcze trochę bulionu, bo zupa gęstnieje przy schłodzeniu.

Faire en avance - logistyka:

Zupę można ugotować parę dni wcześniej i trzymać w lodówce.

Przepis pochodzi z książki "Moja mała francuska kuchnia" Rachel Khoo, która zawiera ponad 100 prostych przepisów opartych na tradycyjnych przysmakach z różnych części Francji - od Bretanii, Bordeaux, Prowansji, Lyonu, aż po Alzację - przeplatanych komentarzami na temat kultury i historii. Czytaj więcej >>


Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy