Reklama

Z francuskiego ciasta

Smakołyki z francuskiego ciasta podamy do kawy. A te słone - do czystego czerwonego barszczyku.

Pieczenie po francusku

By pięknie wyrosło

Ciasto francuskie dobrze się upiecze, jeżeli blachy nie będziemy smarować tłuszczem, ale skropimy ją zimną wodą: resztki wilgoci podczas pieczenia wytworzą potrzebną do wyrośnięcia ciasta parę.

Dopasować do blaszki

Kupiliśmy ciasto francuskie mrożone w postaci zwiniętych płatów, które nie zapełniają całej naszej blaszki? Po rozmrożeniu połóżmy kawałki ciasta obok siebie tak, by lekko na siebie nakładały się. I wałkujmy je do momentu, aż ciasto uzyska odpowiednią wielkość, a miejsca łączenia znikną. Z takiego kawałka można już wykroić spód dopasowany do wielkości blaszki.

Reklama

Po co wałkowanie

Podstawowymi składnikami ciasta francuskiego są: mąka i masło w proporcji 1:1, ponadto jajka (lub same żółtka) oraz sok z cytryny, ocet winny lub zmielony kwaśny twaróg (zapobiegają przenikaniu tłuszczu do ciasta). Z przesianej mąki, soli oraz wody wyrabiamy niezbyt gęste, gładkie ciasto jak pierogowe. Owijamy je w folię i przez godzinę schładzamy. Po wyjęciu z lodówki poddajemy wielokrotnemu wałkowaniu - to właśnie ono sprawia, że ciasto przyjmuje charakterystyczną dla siebie strukturę.

Sakiewki z bryndzą i ziołami

Składniki na 4 porcje: 1 opakowanie ciasta francuskiego mrożonego lub: kostka masła, 1,5 szklanki mąki, 1 szklanka wody, sól, 1 opakowanie bryndzy, 10 dag serka śmietankowego, tymianek, cząber, ziarna sezamu, kminek

1. Ciasto mrożone rozmrozić w temperaturze pokojowej lub zrobić ciasto francuskie: z przesianej mąki, soli i wody wyrobić niezbyt gęste, gładkie ciasto. Odstawić do lodówki. Rozwałkować ciasto, kłaść na nim plastry masła, zakładać jak kopertę, wałkować. Odstawić do schłodzenia. Tak postępować kilkakrotnie.

2. Do miseczki przełożyć bryndzę, dodać smarowny serek śmietankowy oraz wszystkie zioła. Dobrze wymieszać. Ciasto francuskie pokroić w kwadraty o boku długości 10 cm. Na każdy kwadrat nałożyć porcję farszu z bryndzy. Dobrze zlepić na kształt sakiewek. Sakiewki układać na blasze, posmarować roztrzepanym jajkiem, posypać kminkiem lub sezamem. Piec 30 minut w temperaturze 200°C.

Paszteciki mięsno-grzybowe

Składniki na 4 porcje: 1 opakowanie mrożonego ciasta francuskiego, 25 dag pieczarek, 20 dag polędwiczek wieprzowych, 75 ml wytrawnego białego wina, 1 szklanka bulionu (z kostki), 2 łyżki błyskawicznej zasmażki, olej, sól, pieprz

1. Ciasto francuskie rozmrozić w temperaturze pokojowej. Rozwałkować, złożyć na cztery części i jeszcze raz rozwałkować. Wyciąć po cztery kwadraty i kółka (będą stanowiły "czapeczki" pasztecików), ciastem wylepić wysokie, posmarowane tłuszczem foremki. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piec na złoty kolor (15-20 minut). Wystudzić.

2. Pokrojone pieczarki podsmażyć na oleju ok. 5 minut. Dodać mięso pokrojone w kostkę, smażyć jeszcze 3 minuty. Zalać winem i bulionem, zagotować. Zagęścić zasmażką błyskawiczną. Przyprawić solą i pieprzem. Farszem napełnić paszteciki, nakryć "czapeczkami".

Tarteletki z czekoladą

Składniki na 18 porcji: 1 opakowanie ciasta francuskiego, 3 łyżki stopionego masła, po pół łyżeczki cynamonu i przyprawy do piernika, skórka pomarańczowa, 2 łyżki cukru i masło do foremek

Na sos: 160 ml śmietany 20 proc., 2 tabliczki czekolady, po łyżce masła, cukru i mleka, szczypta soli

1. Rozmrożone ciasto francuskie posmarować masłem. Posypać cynamonem, przyprawą do pierników, cukrem i skórką otartą z pomarańczy. Zwinąć w rulon, pokroić na plasterki grubości 3 cm. Każdy włożyć między dwie warstwy folii spożywczej i rozwałkować (krążki nie muszą być idealnie okrągłe).

2. Foremki do babeczek po zewnętrznej (!) stronie posmarować masłem, posypać cukrem. Na każdej foremce położyć plaster ciasta. Piec 15 minut w 180°C. Śmietanę podgrzać bez doprowadzania do wrzenia. Wsypać cukier i szczyptę soli. Zdjąć z ognia. W gorącej śmietanie rozpuścić czekoladę. Dodać masło i mleko. Gdy tarteletki wystygną, odwrócić je i napełnić przygotowanym kremem.

Życie na gorąco 47/2011

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy