Przejdź na stronę główną Interia.pl

Mosiądz. Reaktywacja

Kiedyś był uważany za tandetę, teraz jest znowu modny i pożądany. Od drobnych elementów po okazałe przedmioty - dzisiaj mosiądz jest uważany za wysmakowany i elegancki, szczególnie jeśli zdobi go szlachetna patyna.


Mosiądz powrócił. W momencie kiedy apetyt na nikiel i chrom został zaspokojony, mosiądz wysuwa się na czołową pozycję w świecie projektowania wnętrz. Ludzie ponownie odkrywają jego piękno.

Reklama

Ja zgromadziłam ogromną kolekcję mosiężnych skarbów (szczególnie tac) z całego świata. Zawsze poszukuję też nowych egzemplarzy.

Dzięki wzrostowi zainteresowania, zarówno najpopularniejsze sklepy z wyposażeniem wnętrz jak i wyspecjalizowane butiki są pełne mosiężnych wyrobów. I to nie bez powodu. Ten metal (stop miedzi i cynku) jest mocny, odporny na rdzę i da się go kuć w rozmaitych kształtach. Do tego jest tani. Żartobliwie nazywam go złotem ubogich.

W przeciwieństwie do wiecznie lśniącego lakierowanego mosiądzu, który był modny w latach 70. i 80., teraz w cenie są przedmioty niewykończone. Mogą one wymagać czyszczenia od czasu do czasu, ale celem nie jest już oślepiający blask.

W rzeczywistości mosiądz, po którym widać piętno czasu, jest nie tylko "do zaakceptowania", taki właśnie jest teraz najbardziej pożądany. - To patyna czyni go pięknym - mówi dekorator wnętrz Kevin Sharkey. - Mosiądz jest ponadczasowy ciepły i kuszący. Pociąga ludzi nie bez przyczyny. Użycie go we wnętrzu jest jak ukoronowanie pomieszczenia pięknym klejnotem.

Jak czyścić mosiądz?

Nie przegap interesujących przedmiotów z mosiądzu tylko dlatego, że wydają się nieodwracalnie sczerniałe. - Usuwanie nalotu jest jak odkrywanie złota - zapewnia Kevin.

Poleruję moje miedziane przedmioty raz w roku. Raz na 3 lata są profesjonalnie czyszczone. Do prostej pielęgnacji mającej sprawić, że nielakierowany mosiądz będzie błyszczał, a patyna pozostanie nienaruszona, dobrze jest użyć specjalnych ściereczek nasączonych pastą (np. Cape Cod Metal-polishing Cloths). Do czyszczenia bardziej zaśniedziałych przedmiotów można użyć mocniej ścierających środków (np. Brasso). Każdy środek do czyszczenia przetestuj najpierw na małej powierzchni.

Mosiądz lakierowany powinien być czyszczony przy pomocy miękkiej ściereczki z delikatnym płynem do mycia naczyń i letnią wodą.

Usuwanie lakieru

Przetarty lakier może być winny złej prasie, jaką cieszył się mosiądz przez lata. Przezroczysta powłoka pomaga zachować połysk bez konieczności polerowania, ale nie ściera się równomiernie, co powoduje plamy spatynowanego mosiądzu obok jasnych fragmentów w miejscach, gdzie lakier pozostał. Taki przedmiot nie może zostać odpowiednio wyczyszczony dopóki lakier nie zostanie usunięty. Można do tego użyć specjalnej pasty np. Klean-Strip. Należy najpierw przetestować ją na małej powierzchni a następnie czyścić przedmiot, aż cały lakier zostanie usunięty. Jeśli chcesz usuwać lakier z bardzo dużych lub cennych przedmiotów skonsultuj się z profesjonalistą.

Patyna błyskawiczna

Nielakierowany mosiądz pozostawiony sam sobie w ciągu miesiąca lekko ściemnieje, z czasem ten proces będzie postępował. Jeśli chce się przyspieszyć powstawanie patyny, należy umieścić przedmiot w gorącej wodzie. Inna sztuczka to pozostawienie otwartej puszki z farbą lateksową obok mosiężnego przedmiotu na 24 godziny (w zamkniętym pomieszczeniu). Opary z farby przyspieszą proces powstawania patyny.

Przechowywanie mosiężnych przedmiotów

To, jak ludzie zapatrują się na patynę, to kwestia indywidualnego gustu. Co dla jednego jest szlachetna patyną, dla drugiego będzie brzydkim nalotem.

Bez względu na preferencje przedmioty z mosiądzu warto przechowywać tak, by zabezpieczać je przed utlenianiem (mogą w końcu stać się czarne).

Wyroby z mosiądzu należy zawinąć we flanelowe szmatki, a następnie umieścić w plastikowych workach. Można też użyć papieru, ale należy się upewnić, że nie ma on kwaśnego odczynu.

Należy unikać zawijania mosiądzu w papier gazetowy, który przyspieszy proces utleniania.

  Martha Stewart

Reklama

Najlepsze tematy

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje