Przejdź na stronę główną Interia.pl

Dywany bez skazy

Dodają wnętrzu charakteru i przytulności. Aby dobrze spełniały swoją rolę, powinny być odpowiednio dobrane i zawsze idealnie czyste.

1. Podstawą dbałości o dywan jest regularne odkurzanie. Jeśli wszyscy domownicy zmieniają po przyjściu obuwie, wystarczy robić to raz w tygodniu. Odkurzamy powoli i uważnie, aby dokładnie usunąć z dywanu wszelkie zanieczyszczenia. Uwaga! Wełniany dywan pierwszy raz odkurzamy dopiero po dwóch tygodniach od rozłożenia na podłodze. Jego włoski muszą bowiem się uleżeć, abyśmy nie przerzedzili ich odkurzaczem.

Reklama

2. Plamy należy usuwać natychmiast, zanim zdążą się utrwalić. Gdy coś się rozleje na dywan, jak najszybciej osuszmy go papierowym ręcznikiem. Plamy czyśćmy zawsze od ich krawędzi ku środkowi, używając płynu odpowiedniego do rodzaju materiału, z którego dywan został zrobiony.

Ślady po sosach zmyjmy gorącą wodą, a następnie szamponem do prania dywanów. Świeże plamy po czerwonym winie polejmy wodą gazowaną i wytrzyjmy szmatką.

Jeśli do włosia przyklei się guma do żucia, połóżmy na niej kostkę lodu. Gdy guma stwardnieje, oderwijmy ją i przetrzyjmy zaplamione miejsce spirytusem.

Plamy ze stearyny usuńmy, prasując je gorącym żelazkiem przez bibułę.

3. Jeśli kolory zblakną, możemy je ożywić, przecierając dywan wodą z octem. Unikajmy stawiania mebli na puszystym dywanie, ponieważ mogą spowodować trwałe wgniecenia włosia.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama