Przejdź na stronę główną Interia.pl

Kot na spacerze

Martha Stewart radzi, jak postępować z kotem.

Czy powinnam wypuszczać kota na zewnątrz?

Reklama

Koty mogą dostać klaustrofobii siedząc cały czas w domu , ale swobodne wychodzenie wiąże się z ryzykiem, że kota przejedzie samochód, zostanie zraniony w walce lub złapie choroby np. wściekliznę. Mimo zagrożeń, wychodzenie na zewnątrz  jest korzystne dla kota.

Kot może dać ujście skumulowanej energii. Spacer dostarcza mu rozrywki, zapobiega problemom z zachowaniem i zapewnia dobry sen. Ale koty powinny wychodzić pod nadzorem - mów Katherine Miller, dyrektor Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt. Kluczowe jest wypuszczanie kota na warunkach, które możemy kontrolować. Wyprowadzanie kota na smyczy może się na początku wydawać głupie, ale to bezpieczny sposób na wypuszczenie kota z domu.
Zacznij od zakładania kotu szelek i smyczy w domu, aby mógł się do nich przyzwyczaić. Wybieraj momenty, kiedy kot jest spokojny. Następnie weź kota na ręce i wynieś go na zewnątrz ( tak, aby myślał, że potrzebuje ciebie, by wydostać się z domu). Możesz z nim spacerować lub pozwolić mu poznawać otoczenie w bezpieczny sposób na smyczy. Idź powoli - widoki, zapachy i dźwięki mogą za pierwszym razem wystraszyć kota. Nawet jeśli jest on na smyczy, powinien  mieć przypiętą kartkę z danymi, na wypadek, gdyby się zerwał.
Porada: Zamiast obroży, która obciąża szyję kota, użyj szelek.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje