Reklama

Zielone przez cały rok

​Zimozielone to rośliny idealne dla osób, którym brak czasu.

Sadzimy

Zacznij od przygotowania roślin - kilka godzin przed sadzeniem obficie je podlej. Dobrze nawodnione lepiej zniosą przeprowadzkę z doniczki do ogrodu. Potem wykop dołek - powinien być co najmniej dwa razy szerszy od objętości bryły korzeniowej. Upewnij się, że podłoże ma odpowiedni odczyn dla sadzonego krzewu. W razie potrzeby dosyp właściwej ziemi, np. dla iglaków kwaśnej. Na dno dołka wsyp porcję kompostu lub obornika, wsadź roślinę i obsyp ziemią. 

Przycinamy

Większość krzewów zimozielonych lubi mieć przycinane gałązki. Możesz przycinać je tylko pielęgnacyjnie, by zachowały zwarty kształt, albo tworzyć wymyślne formy - najbardziej nadają się do tego bukszpan, tuja oraz jałowce i cyprysiki. Częstotliwość strzyżenia zależy od intensywności wzrostu rośliny, przy czym pierwsze cięcie najlepiej wykonać w maju, gdy minie już niebezpieczeństwo przymrozków, a ostatnie pod koniec lata. Uwaga, młodych, nowo posadzonych krzewów nie przycinamy!

Reklama

Podlewamy

Rośliny zimozielone trzeba podlewać nie tylko latem, ale przez cały rok. Od wiosny do jesieni rób to regularnie i dość obficie (jedynie w przypadku barwinka i bluszczu - w miarę potrzeby, po sprawdzeniu, czy ziemia jest sucha. Wiosną i latem raz na dwa - trzy tygodnie dobrze jest wzbogacić wodę porcją płynnego nawozu (o ile nie używasz długo działających granulek). Dla roślin zimozielonych niezwykle ważne jest ostatnie jesienne podlewanie - zanim ziemia zamarznie, jeśli nie zgromadzą odpowiedniego zapasu wody, mogą nie przetrwać zimy.

Ściółkujemy

Ziemię wokół krzewów warto wysypać korą lub wiórkami drewnianymi. Taka ściółka ogranicza rozwój chwastów, spowalnia parowanie wody i zatrzymuje na dłużej wilgoć w podłożu, co jest szczególnie ważne dla roślin wrażliwych na suszę, oraz chroni korzenie przez zmarznięciem. 

Rozmnażamy

Cisy, bukszpany, żywotniki możesz rozmnożyć samodzielnie, robiąc sadzonki z lekko zdrewniałych pędów. Odetnij kawałek gałązki z wierzchołkiem, z połowy usuń liście albo igły. Pędy zanurz w ukorzeniaczu dla roślin drewniejących i wsadź do pojemnika z podłożem (najlepiej torf wymieszany z piaskiem 2:1). Okryj folią. Sadzonki ustaw w jasnym, ale nie mocno nasłonecznionym miejscu. Pilnuj, by podłoże było stale wilgotne. Po ok. pięciu tygodniach sadzonki powinny wypuścić korzenie. 

Nie tylko iglaki

Jodła koreańska

Tę oryginalną, dwukolorową jodłę można kupić w Polsce od niedawna, a już zdobyła wielką popularność. Nadaje się do niewielkiego ogródka, bo bardzo wolno rośnie (ok. 30 cm w ciągu 10 lat), zwłaszcza w stylu orientalnym. Nie lubi przycinania, co jest nietypowe jak na roślinę zimozieloną.

Barwinek

Barwinek jest niezwykle mało wymagający. Najwięcej uwagi (podlewania) potrzebuje tuż po sadzeniu, później właściwie sam sobie radzi. Jest też bardzo wytrzymały, niestraszny mu cień ani pełne słońce, nawet jeśli posadzisz go pod drzewem czy przy żywopłocie, szybko się rozrośnie, a wiosną pięknie zakwitnie

Rododendron

Rododendron dobrze czuje się w półcieniu, w miejscu osłoniętym od wiatrów, w żyznym, kwaśnym i lekko wilgotnym podłożu. Od kwietnia do lipca wymaga systematycznego nawożenia nawozami zakwaszającymi ziemię. Jeśli zauważysz, że jego liście zaczynają żółknąć, to znak, że podłoże jest za mało kwaśne i czas znowu je nawieźć.

Bluszcz

Bluszcz jest wytrzymały, niewymagający, odporny na mróz i niezwykle uniwersalny - może się płożyć po ziemi, wspinać po ścianie albo oplatać płot. Łatwo go rozmnożyć. Wystarczy, że wsadzisz do wody kilkunastocentymetrowy kawałek pędu z wierzchołkiem, by po ok. dwóch tygodniach pojawiły się korzonki. Taką sadzonkę możesz wsadzić do ziemi.

Zobacz także:

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy