Reklama

Zakładamy ogród skalny

Trochę kamieni, kilka roślin... i możesz poczuć się jak w górach.​ Zacznij od wyznaczenia kształtu przyszłego skalniaka, wykorzystaj do tego sznurek przytwierdzony do patyczków.

Jeśli podłoże porośnięte jest trawą, szpadlem zdejmij ją wraz z korzeniami. Na zaznaczone stanowisko wysyp co najmniej 20 cm warstwy żwiru lub gruzu, który będzie pełnił rolę drenażu.

Na gruzie ułóż odchwaszczoną, odwróconą korzeniami do góry darń, na niej największe kamienie. Przestrzenie między nimi wypełniaj ziemią ogrodową zmieszaną z grubym piaskiem lub żwirem. Podlej i poczekaj, aż "budowla" osiądzie, a potem ją dopełnij podłożem i mniejszymi kamykami.

Obsadzanie skalniaka zacznij od rozmieszczenia roślin, które są dekoracyjne przez większość roku, np. karłowych iglaków, rojników, trawy, wrzosów. Dopełnij kompozycję pozostałymi - kwitnącymi sezonowo. Pamiętaj, by zachować odstępy pomiędzy roślinami, aby pozostawić im miejsce do wzrostu.

Reklama

Ogrodowy zielnik

Zioła będą się dobrze czuły na skalniaku, bowiem większość z nich uwielbia ciepło (w słońcu wydzielają więcej olejków eterycznych, przez co są bardziej aromatyczne) i nie przeszkadza im suche, a nawet piaszczyste podłoże. Możesz posadzić je w towarzystwie innych roślin albo stworzyć ogrodowy zielnik.

Aby obsadzić ziołami skalniak, kup sadzonki w doniczkach (najlepiej z ekologicznych upraw) albo samodzielnie wysiej nasionka. Jeśli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, najpierw przygotuj rozsady na rozsadniku. Gdybyś wysiała nasiona bezpośrednio na skalniak, musiała być bardzo często je podlewać, aby wzeszły.

Rośliny najlepsze na skalniak

Rojnik

Oprócz słońca niewiele mu do szczęścia potrzeba. Podlewaj go bardzo oszczędnie, bo wodę gromadzi w liściach. Rośnie nawet w mało żyznych, piaszczystych glebach, możesz więc bez obaw posadzić go w niewielkim zagłębieniu czy szczelinie pomiędzy kamieniami.

Rogownica

To bardzo wytrzymała roślina, niegroźne jej palące słońce czy duży mróz. Poradzi sobie nawet podczas suszy i pod krzewami. Szybko się rozrasta i lubi się panoszyć. Aby temu zapobiec, możesz wkopać w ziemię ograniczniki. Rogownica szczególnie ciekawie będzie wyglądała posadzona na pochyłości.

Miłek

Miłek jest kapryśny, potrzebuje miejsca osłoniętego od wiatru, wapiennej, przepuszczalnej gleby i regularnego, niezbyt obfitego podlewania. Nie toleruje przesadzania. Gdy już się zadomowi, może rosnąć w jednym miejscu przez  nawet kilkadziesiąt lat!

Floksy

Nie jest bardzo wymagający. Lubi słońce (ale poradzi sobie też w półcieniu), żyzną, bogatą w próchnicę, dobrze przepuszczalną ziemię. Przekwitłe kwiatostany systematycznie obcinaj, pobudzi to roślinę do rozkrzewiania się, dzięki temu  zachowa ładny, zwarty kształt.

Omieg

Omieg to roślina wieloletnia, odporna na mróz i mało wymagająca. Dobrze rośnie w słońcu, ale w ciemniejszych miejscach też sobie poradzi. Lubi każdą przepuszczalną średnio żyzną glebę ogrodową. Jest dość wysoki (dorasta do 40-50 cm), więc aby nie zasłonił niższych roślin, posadź go z tyłu skalniaka.

Sasanka

Gdy kwiaty sasanki przekwitną, na łodygach pojawiają się dekoracyjne owocostany, z których możesz zebrać i wysiać nasiona. Warto to zrobić, ponieważ sasanki dość szybko się starzeją i co 3-4 lata warto posadzić młode rośliny. Kilkuletnie rośliny możesz jednak odmłodzić - wykopać, podzielić ich karpy i posadzić w nowym miejscu.

Jak wybrać kamienie?

Kamyki na skalniak dobierz  do potrzeb roślin. Piaskowce o odczynie obojętnym polubi większość skalnych roślin. Zasadowe wapienie będą idealne dla astrów alpejskich i rojników, a kwaśne bazalty i granity - dla arniki górskiej, goryczki wiosennej czy lewizji.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy