Reklama

W stronę orientu

Szukasz wewnętrznej harmonii i ukojenia? Znajdziesz je wśród egzotycznych roślin i dekoracji, tworzących dalekowschodni klimat

Magnolia

Charakterystyczna dla orientalnego ogrodu magnolia (symbol czystości), aby zakwitnąć, potrzebuje czasem kilku lat. Jeśli nie chcesz czekać tak długo, wybierz drzewko, które ma już choć jeden pąk. Znajdź dla niego miejsce osłonięte od wiatru, który mógłby zniszczyć delikatne kwiaty.

Brzoskwinia

Brzoskwinia to wschodni symbol szcześliwego, owocnego życia, długowieczności i odradzania. Roślina najlepiej się czuje w żyznej, lekko kwaśnej i raczej suchej glebie. Lubi słońce i jest bardzo wrażliwa na wiatr. Będzie obficiej owocowała, jeśli posadzisz w ogrodzie kilka drzewek, które wiosną dokarmisz, rozsypując wokół nich kompost.

Reklama

Drzewka formowane

Do formowania np. na kształt kuli najlepiej nadają się bukszpany i iglaki: jałowce, cyprysiki, żywotniki, cisy. Mogą rosnąć zarówno w ziemi, jak i w donicach. Podejmując decyzję, którą formę wybrać, pamiętaj, że te w donicach wymagają większej uwagi.

Trzeba je częściej podlewać (ziemia w donicy szybko wysycha) i regularnie nawozić. Za to na zimę możesz je zabrać do domu czy na werandę. Pozostałe musisz zabezpieczyć przed mrozem.

Piwonie

Symbol dostatku. Do dobrze znanej piwonii chińskiej niedawno dołączyła urodziwa peonia drzewiasta. Rośliny te lubią żyzną ziemię i słoneczne miejsca. Aby pięknie kwitły, bulwy posadź niezbyt głęboko, 3-5 cm pod powierzchnią. Pamiętaj, że piwonie nie tolerują przesadzania!

Jodła koreańska

Ze względu na regularny, stożkowaty kształt i niebieskie szyszki zaliczana jest do najpiękniejszych drzew iglastych na świecie. Rośnie wolno, zanim osiągnie 4 m wysokości, minie 30 lat. Posadź ją w miejscu pół cienistym, osłoniętym od wiatrów, w podłożu kwaśnym, żyznym, ale przepuszczalnym, tylko lekko wilgotnym.

Kwitnące wiśnie

W orientalnym ogrodzie nie może zabraknąć wiśni, najlepiej ozdobnych, np. Prunus Kiku-shidare. Drzewko dorasta do 5 m. Nie ma dużych wymagań, lubi słońce, żyzną, przepuszczalną, wapienną lub obojętną i lekko wilgotną glebę. By zachowało ładny kształt, trzeba tylko usuwać dzikie odrosty z pnia (z podkładki, na której przeważnie wiśnie są szczepione).

Rododendrony i azalie

Rododendron wiosną okrywa się barwnymi kwiatami i przez cały rok pozostaje dekoracyjny, azalie ogrodowe na zimę zrzucają liście. Obie rośliny możesz uprawiać i w słońcu, i w lekkim cieniu. Podłoże musi być kwaśne, stale lekko wilgotne, przepuszczalne. Do nawożenia najlepiej stosować specjalne nawozy przeznaczone dla azalii i rododendronów, bo zakwaszają ziemię. Przez cały rok - nawet zimą - trzeba je podlewać dość obficie. Zwijające się liście to znak, że roślinom brakuje wody.

Bambusowe ogrodzenie

Idealne na żywopłot. Choć to rośliny ciepłolubne, coraz łatwiej znaleźć odmiany, które bez kłopotu przetrwają mroźną polską zimę. Bambusy są proste w uprawie i odporne na choroby. Szybko rosną. Lubią miejsca słoneczne i półcieniste, ziemię przepuszczalną, żyzną, lekko kwaśną. Idealnie nadają się na żywopłoty. Niezwykły klimat tworzą zwłaszcza gatunki zimozielone, ich soczyście zielone liście pięknie kontrastują ze śnieżnym krajobrazem.

Fontanna lub oczko wodne

Na szczęście. Nieodłącznym elementem orientalnego ogrodu jest fontanna albo oczko wodne z małą fontanną. W kulturze japońskiej i chińskiej woda jest symbolem życia, umysłu, a w połączeniu z rybami również finansowego powodzenia. Może więc pomyślisz o zarybieniu swojego oczka?

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama