Reklama

W owocowym raju

Aby drzewa i krzewy pięknie rosły i obficie owocowały, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Najważniejsze jest przycinanie gałęzi.

Borówka amerykańska


Ta pyszna kuzynka leśnej jagody zawiera mnóstwo substancji dobroczynnych. Borówka wysoka (to jej nazwa botaniczna) lubi słońce i obfite podlewanie. Od czasu do czasu dobrze jest ją podkarmić nawozem zakwaszającym podłoże - wg przepisu producenta.

Sadzimy borówkę

Borówka jest rośliną kwasolubną. Jeśli masz w ogrodzie zasadowe podłoże, wykop dół o głębokości i szerokości ok. 40 cm, dno wyłóż grubą folią (zrób w niej kilka otworów, by woda mogła odpływać), następnie wsyp podłoże wrzosowe albo dla rododendronów i dopiero wsadź krzew.

Wokół rozsyp korę albo ułóż kępki mchu. Warto również ustawić ograniczniki, aby woda zbierała się przy krzaczku, a nie spływała na boki.

Reklama

Jagody goji

Jagody goji to owoce kolcowoju chińskiego. Są bardzo zdrowe (przez niektórych uważane za najzdrowsze na świecie), można je jeść prosto z krzaka albo po ususzeniu. Krzew ten lubi słońce, może rosnąć na każdej, nawet ubogiej glebie.

W miejscu, gdzie chcesz go posadzić, wykop dołek, wsyp do niego trochę nawozu naturalnego, np. kompostu. Po posadzeniu krzew obficie podlej. Przed zimą u podstawy dokoła pnia zrób kopczyk z ziemi, by ochronić korzenie przed mrozem.

Aronia

Owoce aronii to istne bomby witaminowe. Można z nich robić dżemy, soki albo nalewki, ale najzdrowsze są suszone. Aronia to bardzo mało wymagający i odporny krzew.

Lubi podłoże niezbyt kwaśne i lekko wilgotne, ale poradzi sobie nawet w słabym i suchym. Jest też wytrzymała na mrozy, zniesie spadki temperatury nawet do -40°C. Ważne, żeby latem zapewnić jej słoneczne kąpiele.

Wiśnie

Wiśnię można posadzić nawet w niewielkim ogrodzie, wystarczy wybrać odmianę karłowatą. Ponieważ drzewo owocuje na jednorocznych pędach, wymaga corocznego przycinania gałęzi. Po zbiorze owoców młodym drzewkom skróć pędy o 1/3.

Starszym prześwietl korony, wycinając gałęzie suche i takie, które rosną ciasno i pionowo w górę. Skróć też zbyt długie odrosty. Pamiętaj, by miejsca po cięciu zabezpieczyć środkiem dezynfekującym, np. maścią ogrodniczą.

Winogrona

A by cieszyć się w pełni dojrzałymi, słodkimi winogronami wybierz odmiany wczesne, które dojrzeją zanim nadejdą jesienne chłody. Winorośle dobrze rosną w średnio żyznej glebie, raczej suchej niż za wilgotnej, lekko kwaśnej lub obojętnej. Pamiętaj, by regularnie usuwać zasłaniające słońce liście i corocznie przycinać pędy!

Dzika róża

Krzew dzikiej róży najobficiej owocuje w słonecznych miejscach, choć i w półcieniu sobie poradzi. Najbardziej lubi podłoże żyzne, bogate w próchnicę. Przy sadzeniu dobrze jest do dołka dołożyć porcję kompostu, a później (raz w roku - wiosną) rozsypywać kompost wkoło krzewu. Przycinaj go również raz w roku - albo wiosną, albo już po zbiorze owoców. Gałązki skracaj o połowę lub 1/3 długości, w zależności od tego, jak wysoki ma być krzew.

Jeżyna bezkolcowa

Rośnie zarówno na glebach piaszczystych, jak i cięższych, przepuszczalnych, tylko lekko wilgotnych. Lubi słońce, ale w półcieniu też będzie ładnie owocować. Jest mrozoodporna. Jej pędy, aby się nie łamały, wymagają podpory. Zbyt długie możesz przyciąć, kiedy są jeszcze zielone. Potem, co roku, wiosną, wycinaj te, które uschły.

Warto wiedzieć

Większość owocujących roślin (wyjątkiem jest borówka) potrzebuje podłoża o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Jeśli słabo owocują, warto sprawdzić kwasowość podłoża i w razie potrzeby zastosować wapno ogrodnicze, które przywróci odpowiedni odczyn.

Pod drzewkami i krzewami owocowymi możesz też rozsypywać rozdrobnione skorupki jajek, które są dobrym źródłem wapnia i świetnie zastąpią wapno.


Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy