Reklama

Tulipany i żonkile – nie tylko na świąteczny stół

Kupując rośliny cebulowe w doniczkach, zwróć uwagę na cebulki. Powinny być jędrne, nieuszkodzone, „ubrane” w błyszczącą łuskę.

Aby hiacynty, krokusy, tulipany czy narcyzy w doniczkach pozostały dekoracyjne dłużej niż tylko przez święta, po kupieniu przesadź je do większej doniczki. Zrób to delikatnie, by nie uszkodzić cebulek. Użyj podłoża uniwersalnego. Doniczki postaw w chłodnym miejscu (do 20°C) i regularnie podlewaj - najlepiej do podstawki. Gdy rośliny zwiędną, utnij przekwitnięte łodygi z kwiatostanami, ale cebule z liśćmi wciąż podlewaj. Raz na dwa tygodnie nawieź je nawozem dla roślin kwitnących. Liście zetnij dopiero wtedy, kiedy uschną. Cebule możesz posadzić w ogrodzie albo do jesieni przechować w suchym, chłodnym miejscu i jesienią znów wsadzić do doniczki.

Reklama

Jak przedłużyć trwałość kwiatów?

1. Tulipany w cieple szybko się rozwijają, dlatego po przyniesieniu do domu postaw je w jak najchłodniejszym, ciemnym miejscu. Na pąki nałóż papierowe kapturki, przedłuży to ich trwałość o 2-3 dni.

2. Hiacynty, narcyzy, krokusy potrzebują dużo światła. Jeśli będą miały go za mało, zaczną wyginać łodygi w poszukiwaniu słońca. Dlatego koniecznie postaw je w jasnym, najlepiej chłodnym miejscu. Regularnie podlewaj, ale w niewielkich ilościach. Nie mocz cebul! W czasie kwitnienia nie dokarmiaj, bo nawóz przyspieszy przekwitanie.

Przyniesione ze spaceru...

... gałązki forsycji, wiśni czy mirabelki to piękna, ale niezbyt trwała wiosenna dekoracja. Możesz przedłużyć jej trwałość, jeśli przy każdej zmianie wody (a trzeba to robić codziennie!) będziesz odrobinę przycinać pęd pod kątem.

Kiedy i co wysiać przed świętami?

Owies - 10 dni przed świętami

Do doniczki wsyp ziemię wymieszaną z piaskiem. Na wilgotnym podłożu równomiernie rozsyp nasiona. Obficie spryskaj wodą. Przykryj folią, spryskuj 2-3 razy dziennie. Gdy pojawią się kiełki, zdejmij folię. Doniczkę postaw w ciepłym i jasnym miejscu. Po świętach owies możesz wykorzystać do przyrządzenia zielonego koktajlu albo... poczęstować nim kota.

Rzeżucha - 7 dni przed świętami

Na płaskim talerzu rozłóż wilgotną ligninę i rozsyp na niej nasionka. Przynajmniej raz dziennie spryskuj je przegotowaną wodą. Rzeżuchę możesz również wysiać na styropianowym jajku owiniętym ligniną - powstanie ciekawa świąteczna dekoracja. Jeśli zamiast ligniny użyjesz gazy, roślinek nie będziesz musiała ścinać (wyciągniesz je razem z korzonkami).

Kiełki - 5 dni przed świętami

Nie potrzebujesz specjalnego naczynia, aby wyhodować smaczne, zdrowe i bardzo dekoracyjne kiełki - wystarczy zwykły słoik, gumka i gaza. Nasiona wsyp do słoika (1 łyżka na 0,5 litra), okryj gazą jak przykrywką, zabezpiecz gumką. Dwa razy dziennie przepłucz wodą. Pamiętaj, że słoik musi stać w ciepłym, jasnym miejscu, jeśli na kamiennym blacie czy parapecie, to koniecznie na podstawce z tekturki.




Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy