Trendy wnętrzarskie 2020

Targi w Mediolanie czy Paryżu to gratka dla osób szukających najnowszych trendów wnętrzarskich. W tym roku projektanci postawili na delikatne odejście od długo rządzących w aranżacji wnętrz stylów skandynawskiego i industrialnego. Nurty dekoracyjne powinny wpisywać się w pewne przesłania, mające towarzyszyć urządzaniu domów i mieszkań. Po pierwsze, dom ma być azylem dla jego mieszkańców, ostoją spokoju, gdzie można odpocząć. Po drugie natomiast, zwraca się uwagę na dbałość o środowisko, wykorzystywanie do dekorowania mieszkań surowców ekologicznych i naturalnych. Jak przenieść te idee na grunt materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków? Przeczytajcie poniżej.

Pro - eko

Temat zanieczyszczenia środowiska i zagrożenia dla naszej planety jest często poruszany w różnych kręgach. Jak się okazuje, projektanci wnętrz również wzięli go na tapet. Coraz rzadziej możemy spotkać się z zachwytem nad meblami z plastiku, który kiedyś był tak popularny. Obecnie proponowane nam są meble wykonywane z materiałów naturalnych, takich jak drewno, wiklina, lniane tkaniny a nawet kamień, które po ich zużyciu się rozłożą lub będą mogły być ponownie przetworzone.

W trend proekologiczny wpisuje się również przerabianie starych mebli i dodatków. Nie musimy ich wtedy wyrzucać i bez potrzeby kupować nowych. Niektóre prace możemy wykonać samodzielnie. Jeśli nie mamy zdolności lub możliwości, warto zlecić to tapicerowi i stolarzowi. Specjaliści zmienią obicie, wyszlifują zniszczone części, czy nawet dodadzą do mebla nową funkcję np. dokręcając kółka do stolika. Dzięki temu meble będą także oryginalne, unikatowe i dostosowane do potrzeb ich użytkowników. Meble z odzysku idealnie wpiszą się w styl eklektyczny, łączący stare z nowym. Świetnie wyglądać będą np. różne krzesła przy jednym stole.

Chcąc zadbać o planetę i zaoszczędzić energię warto zdecydować się na rozwiązania smart home Fibaro. Producent oferuje systemy, dzięki którym możemy sterować ogrzewaniem, oświetleniem, urządzeniami elektrycznymi w taki sposób, aby uzyskać jak najbardziej optymalny dla nas czas ich pracy, przy jak najmniejszym poborze energii.

Rośliny

Po długiej nieobecności rośliny szturmem powróciły do wnętrz. To kolejny ukłon w stronę naturalności. Wprowadzają do pomieszczenia piękny zielony kolor, ale również produkują tlen, a niektóre z nich, jak np. fikus, oczyszczają powietrze. Najmodniejszym kwiatem jest oczywiście monstera, o dużych, postrzępionych liściach. Coraz częściej spotykane są także tzw. zielone ściany. Mogą być wykonane ze zwykłych roślin doniczkowych ustawionych w odpowiedni sposób przy ścianie, jednak bardzo ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie takiej ściany z porostów. Mech chrobotek ma właściwości regulowania wilgoci we wnętrzu. Świetnie sprawdzi się więc jako zielona ściana w łazience. Co ciekawe, ośliny pojawią się we wnętrzach również w postaci tapet. Będą to duże wzory kwiatów i liści egzotycznych. Należy pamiętać, że decydując się na taką wyrazistą tapetę powinniśmy wykorzystać we wnętrzu kolory, które na niej dominują i ograniczyć ich występowanie jedynie do dodatków. Tak mocny akcent nie może konkurować z innym wyrazistym elementem wystroju.

Marmur i lastryko

Jak już wspominaliśmy, kamienie również będą bardzo popularne. Do tej pory dominował biały marmur. Teraz dużo bardziej pożądany będzie marmur czarny. Można użyć go do wykonania blatów w kuchni, ale także do urządzenia łazienki. Musimy jednak brać pod uwagę, że czerń to kolor, który trudno utrzymać w odpowiednim porządku. Szybko widać na nim zabrudzenia, kurz oraz osady z mydła i kamienia. Alternatywą dla marmuru jest lastryko (terazzo). Może być bardziej wyraźne, nakrapiane lub subtelne, w pastelowych kolorach lub w naturalnych barwach ziemi. Występować będzie nie tylko w postaci płytek, ale też jako wzór tapet i tkanin.

Minimalizm i mindfulness

W modnych wnętrzach 2020 roku mniej znaczy więcej. Chodzi o to, aby urządzać mieszkania z umiarem, zastanawiać się dobrze nad kupnem czy na pewno dana rzecz jest nam niezbędna. Nie można też zbytnio zagracić domu, aby nie czuć przytłoczenia. Mamy dobrze czuć się we wnętrzu i móc w nim wypoczywać. Ten trend łączy się z ideą slow life. Dobrze jest też sprzedawać lub oddawać innym za darmo meble i dodatki, których już nie chcemy używać, zamiast wyrzucać je na śmietnik.

Do odpoczynku i odnalezieniu w domu spokoju ducha nawiązują także delikatne tkaniny - aksamit, welur, plusz na kocach, poduszkach czy obiciach mebli. Podobnie "miękkie" będą w tym sezonie kształty. Znacznie mniej będzie heksagonów, rombów, trójkątów. Pojawiać się będą kształty bardziej okrągłe, opływowe np. w postaci sof czy poduszek.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy