Przejdź na stronę główną Interia.pl
Sprzątanie: 360 stopni

Dobre rady Marthy Stewart

W końcu nadeszła wiosna i czujesz przypływ energii, jakiego nie doświadczyłaś od miesięcy. Gdy natura wraca do życia, a wszystko co widzisz za oknem pięknieje z dnia na dzień, ochota na to żeby zakasać rękawy i wysprzątać dom od piwnic po dach przychodzi sama z siebie. Chcemy widzieć w naszych domach ten sam blask i świeżość, które panują wszędzie w około.

Oczywiście wiosenne porządki mogą być też męczące. Ale specjalnie dla was ujawnimy najważniejsze zasady czyszczenia kluczowych punktów w domu: okien, kuchni i łazienki. Podpowiemy, jakich środków użyć i ujawnimy "szybką trójkę" - trzy najważniejsze triki, które pomogą nam błyskawicznie uporac się z bałaganem.

Reklama

Bez względu na to czy twoim celem jest wyczyszczenie okien, kuchni, czy łazienki, czy kombinacji tych trzech, kieruj się naszymi radami, poświęć na sprzątanie ranek lub popołudnie, a następnie koniecznie idź na spacer i ciesz się wiosenną pogodą.

Okna

 Proste metody, ściereczki, gąbka i gumowa ściągaczka to wszystko, czego ci potrzeba do osiągnięcia krystalicznie czystych okien

Unikaj mycia okien w pełnym słońcu, ponieważ powoduje ono zbyt szybkie wysuszanie płynu, a co za tym idzie smugi.

Oczyść okna z kurzu za pomocą szczotki o miękki włosiu, na parapecie ułóż zwinięty ręcznik.

Zmieszaj ocet z gorąca wodą w proporcjach 1:1. Zanurz gąbkę i myj szyby (ale nie ramy).

Zwilż gumową ściągaczkę a następnie przeciągnij ją po szypie z góry na dół i wytrzyj. Powtarzaj czynność, aż wyczyścisz całą szybę.

Rada: Jeśli twoje okno ma wiele podziałów, użyj piły, by przyciąć ściągaczkę do mniejszego rozmiaru. Gumę przytnij nożyczkami.

  Moskitiery okienne

-  Wybierz miejsce dysponujące odpływem: podwórze, garaż, pralnię lub wannę.

-  Ułóż moskitiery płasko lub ustaw oparte np. o mur. Zwilż szczotkę w wodzie z płynem do czyszczenia i przetrzyj siatkę oraz ramę.

- Wypłucz i wysusz całkowicie, zanim ponownie je założysz.

Żaluzje

Żaluzje weneckie (poziome) metalowe lub winylowe - wytrzyj każdą listwę oddzielnie używając szmatki zwilżonej w wodzie z dodatkiem kilku kropel płynu czyszczącego.

Żaluzje pionowe metalowe lub winylowe - zdejmuj po kilka listw, układaj na płaskiej powierzchni i wycieraj szmatką zwilżoną w wodzie z dodatkiem kilku kropel płynu czyszczącego.

Żaluzje drewniane: Nie używaj gąbki. Przetrzyj każdą wilgotną, a następnie suchą szmatką.

Nie zapomnij o ramach

Przed przystąpieniem do mycia okien, odkurz dokładnie ramy. Po umyciu szyb, wytrzyj ramy wilgotną szmatką (woda z dodatkiem płynu czyszczącego), następnie czystą wilgotną ściereczką, a na zakończenie - suchą.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama