Reklama

Mocny akcent

Wystarczy jedna dorodna, przykuwająca wzrok roślina, by ogród zyskał na atrakcyjności.

Parzydło leśne od czerwca do lipca pokrywa się drobniutkimi wiechowatymi kwiatostanami, które rozjaśnią nawet najbardziej zacienione miejsce w ogrodzie. Jest to długowieczna bylina dorastająca do 2 metrów. Preferuje żyzną glebę o odczynie lekko kwaśnym. Lubi regularne podlewanie. Kwiatostany parzydła świetnie nadają się do wazonu, a także do przygotowania suchych bukietów.

Budleja Dawida zwana jest również motylim krzewem lub letnim bzem. Obie te nazwy oddają prawdę o tym krzewie. Kwiatostany budlei przypominają kwiaty lilaka i są chętnie i często odwiedzane przez motyle. Krzew rośnie bardzo szybko i co ważne bardzo długo kwitnie, od połowy lata aż do jesieni. Roślina nie jest wymagająca, lecz młode egzemplarze na zimę należy przykrywać. Wczesną wiosną wymaga silnego cięcia.

Reklama

Złotlin japoński to niezwykle dekoracyjny krzew o kwiatach wyglądających jak małe pomponiki, który kwitnie w maju lub w czerwcu, a drugi raz na początku jesieni. Nie jest wymagający jeśli chodzi o glebę, ale posadźmy go w zacisznym miejscu. Niestety złotlin jest rośliną ekspansywną. By utrzymać go w ryzach, przy sadzeniu wkopmy w ziemię kołnierz z grubej folii.

Hortensja bukietowa kwitnie obficie od czerwca do późnej jesieni, ale jej kwiatostany są ozdobą również zimą. Lubi ziemię żyzną i przepuszczalną o lekko kwaśnym odczynie, a stanowisko ciepłe i słoneczne. Aby utrzymać wilgoć, ziemię wokół hortensji należy wyściółkować. Nie wymaga okrywania na zimę. Wiosną (na przełomie marca i kwietnia) należy usunąć uschnięte kwiatostany. Ten zabieg pobudzi roślinę do obfitego kwitnienia.

Perukowiec Podolski jest szczególnie dekoracyjny ze względu na pierzaste owocostany wyglądające jak gęsta mgiełka. Świetnie nadaje się dla niecierpliwych ogrodników, ponieważ rośnie szybko. Przeznaczmy dla niego stanowisko słoneczne. Szczególnie polecany jest do dużych ogrodów.

Zobacz również:


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy