Reklama

​Kuchenne zapachy - jak się ich pozbyć

Woń smażonych ryb, siekanego czosnku lub cebuli nie rozniesie się po całym mieszkaniu, jeśli użyjesz produktów, które skutecznie ją zamaskują i odświeżą powietrze.

Plasterki cytryny

Zanim zaczniesz smażyć rybę, wrzuć na rozgrzaną patelnię kilka plasterków cytryny. Dopiero potem wlej olej i połóż kawałki ryby (nie zdejmuj cytryny). Dzięki temu jej zapach nie rozniesie się po domu i nie wniknie w obicia mebli. 

Podobny efekt uzyskasz, wrzucając do smażącej się ryby plasterki świeżego imbiru. Przyprawa doda rybie ostrości i orientalnego smaku. Intensywność zapachu złagodzi również koper. Razem z filetami wrzuć na patelnię gałązkę kopru (nie siekaj go). 

Skórki z cytrysów

Możesz nimi dezynfekować deskę do krojenia. Na wilgotną nasyp trochę soli i szoruj wewnętrzną stroną świeżej skórki z cytryny albo grejpfruta. Potem umyj deskę. Pozbędziesz się nie tylko nieprzyjemnego zapachu ryby, cebuli, ale także usuniesz bakterie. 

Reklama

Nie wyrzucaj skórek z cytrusów, pokrój je i zalej octem. Odstaw na tydzień, a potem przecedź przez gazę. Ocet wymieszaj pół na pół z wodą i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Używaj do mycia blatów. 

Surowa marchew

Z maszynki do mięsa również trudno pozbyć się niektórych zapachów. Jeśli kręciłaś w niej surową cebulę do kotletów albo placków ziemniaczanych, przed zmieleniem sera na sernik lub maku na makowiec musisz usunąć nieprzyjemną woń. Mycie, nawet dokładne, niestety, nie zawsze wystarcza. 

Aby nie upiec ciasta o zapachu cebuli, przekręć przez oczyszczoną wstępnie maszynkę surową marchew. Potem jeszcze raz umyj urządzenie. 

Marchewka usunie również zapach z noża, którym siekałaś cebulę albo czosnek. Wystarczy, że pokroisz nim warzywo w cienkie plasterki, a potem opłuczesz ostrze w chłodnej wodzie i dokładnie wytrzesz.

Woda z sodą

Deskę, na której kroiłaś śledzie lub inne surowe ryby, umyj w zimnej wodzie z sodą (łyżka na pół litra). Jeśli nie masz sody, wsyp garść soli. 

Nieprzyjemny zapach wchłoną też fusy z kawy. Przetrzyj nimi powierzchnię, a potem umyj płynem do zmywania i dokładnie opłucz. Najpierw zimną, a potem ciepłą wodą. Pozostałe naczynia, w których sprawiałaś rybę, najlepiej umyj w zmywarce.

Jeśli w lodówce utrzymuje się nieprzyjemny zapach ryb albo kapusty, wstaw do niej miseczkę z sodą lub ze świeżo zmieloną kawą.

Wrzący ocet

Gotowanie lub smażenie przy otwartym oknie nie zapobiegnie rozchodzeniu się po domu zapachu kapusty albo ryb. Pomoże natomiast ocet. Postaw go w rondelku na palniku obok patelni lub garnka z bigosem i zagotuj. 

Jeśli zapach octu jest dla ciebie zbyt drażniący i nieprzyjemny, użyj wody z aromatycznymi przyprawami. Do wrzątku wsyp łyżeczkę cynamonu, imbiru albo kilka goździków. Możesz także wrzucić ziarna kawy na rozgrzaną patelnię.

Odśwież olejkiem

Możesz odparować olejek w specjalnym kominku do aromaterapii albo skropić nim suszone zioła lub płatki kwiatów. 

« Kuchenne zapachy najlepiej zniweluje cynamonowy, cytrynowy, rozmarynowy. 

« W łazience powietrze odświeży lawendowy, grejpfrutowy, cytrynowy. 

« W sypialni relaksująco i lekko nasennie zadziała rumiankowy, mandarynkowy, różany albo melisowy.

Zobacz także:

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy