Reklama

Jak uratować przelane kwiaty doniczkowe?

Nadgorliwie dbasz o rośliny i za często je podlewasz? Możesz im zaszkodzić.

Jak tego uniknąć?

Dopilnuj, by ziemia nie była mokra i woda nie zalegała na podstawce. Często podlewaj jedynie gatunki z terenów podmokłych, wilgotnych lub bardzo mokrych (papirusy, skrzydłokwiaty, paprocie). Inne rośliny (zwłaszcza sukulenty i kaktusy) wolą suche podłoże i na nadmiar wody reagują chorobą albo obumierają.

Objawy przelania

Kwiaty i liście wtedy więdną, żółkną, zaczynają się zwijać, opadają, a łodygi czernieją, chociaż mają mokrą ziemię w doniczce. Woda zalegająca w okolicach korzeni utrudnia bowiem pobieranie tlenu i roślina zaczyna się dusić.

Wymiana

Jak najszybciej wyjmij je z doniczki, usuń podłoże, opłucz korzenie pod letnią wodą i oczyść z obumarłych fragmentów. Umieść roślinę na nasiąkliwym materiale i zostaw na dłuższy czas do przeschnięcia, w zacienionym, suchym, umiarkowanie ciepłym miejscu bez przeciągów. Nie wyciskaj wody. Po osuszeniu przenieś do nowego, lekko wilgotnego podłoża.

Reklama

Odnóżki

Nawet wtedy, gdy kwiaty straciły już wszystkie korzenie, czasami udaje się je uratować. Z niektórych gatunków (np. z fiołków afrykańskich lub hoi) można pobrać część nadziemną i znowu ukorzenić w wodzie.

Zobacz również:

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy